Uniwersytet Rolniczy im. Hugona Kołłątaja w Krakowie - Centralny System Uwierzytelniania
Strona główna

Przydatność technologiczna surowców zwierzęcych w produkcji żywności

Informacje ogólne

Kod przedmiotu: T.2s.PTSZ.NI.TTZTZ.T
Kod Erasmus / ISCED: (brak danych) / (brak danych)
Nazwa przedmiotu: Przydatność technologiczna surowców zwierzęcych w produkcji żywności
Jednostka: Katedra Przetwórstwa Produktów Zwierzęcych
Grupy: Technologia Żywności i Żywienie Człowieka, 2 sem, NI
Punkty ECTS i inne: 0 LUB 2.00 (w zależności od programu) Podstawowe informacje o zasadach przyporządkowania punktów ECTS:
  • roczny wymiar godzinowy nakładu pracy studenta konieczny do osiągnięcia zakładanych efektów uczenia się dla danego etapu studiów wynosi 1500-1800 h, co odpowiada 60 ECTS;
  • tygodniowy wymiar godzinowy nakładu pracy studenta wynosi 45 h;
  • 1 punkt ECTS odpowiada 25-30 godzinom pracy studenta potrzebnej do osiągnięcia zakładanych efektów uczenia się;
  • tygodniowy nakład pracy studenta konieczny do osiągnięcia zakładanych efektów uczenia się pozwala uzyskać 1,5 ECTS;
  • nakład pracy potrzebny do zaliczenia przedmiotu, któremu przypisano 3 ECTS, stanowi 10% semestralnego obciążenia studenta.

zobacz reguły punktacji
Język prowadzenia: polski
Skrócony opis:

Celem przedmiotu jest zapoznanie studentów z biologicznymi i technicznymi podstawami produkcji zwierzęcej. Zapoznanie z podstawowymi zasadami produkcji zwierzęcej, przy wykorzystaniu różnych systemów gospodarowania. Podanie charakterystyki morfologicznej, anatomicznej i użytkowej różnych surowców pochodzenia zwierzęcego. Określenie wpływu czynników fizjologicznych, genetycznych, środowiskowych na jakość surowców pochodzenia zwierzęcego.

Pełny opis:

Podstawowe elementy planowania w produkcji zwierzęcej. Wpływ czynników genetycznych (rasa, gatunek) oraz środowiskowych (żywienie) oraz fizjologicznych (zdrowotność) na jakość i bezpieczeństwo surowców pochodzenia zwierzęcego. Charakterystyka wybranych układów anatomiczno-fizjologicznych zwierząt gospodarskich. Rozród i gospodarka hormonalna zwierząt gospodarskich.

Podstawy żywienia zwierząt gospodarskich. Wpływ sposobu żywienia na jakość surowców pochodzenia zwierzęcego. Dobrostan zwierząt gospodarskich – jakość surowców.

Typy użytkowe i rasy bydła. Podstawowe zasady utrzymywania i pielęgnowania bydła. Odchów i żywienie bydła. Użytkowanie mleczne krów. Sekrecja i pozyskiwanie mleka; wskaźniki i ocena użytkowości mlecznej. Zasady prawidłowego doju krów. Żywienie krów mlecznych i opas bydła. Użytkowanie mięsne bydła, ocena użytkowości mięsnej bydła. Wydajność rzeźna bydła, podział tuszy na wyręby.

Trzoda chlewna jako surowiec rzeźny. Czynniki wpływające na jakość surowca rzeźnego. Typy użytkowe i rasy świń. Zasady krzyżowania międzyrasowego. Wychów i żywienie prosiąt. Tucz trzody chlewnej. Systemy utrzymania trzody; ocena cech użytkowych i pokroju świń; Wydajność rzeźna świń, klasyfikacja poubojowa tusz, Podział tuszy na wyręby.

Hodowla małych przeżuwaczy: pozyskiwanie wełny, skór, mięsa oraz mleka; ocena cech osobniczych, pokroju i użytkowości owiec i kóz. Charakterystyka zasadniczych kierunków użytkowania owiec i kóz. Pozyskiwanie produktów i surowców od owiec i kóz. Rasy i typy użytkowe owiec i kóz. Produkty jadalne (mleko, mięso) i niejadalne (skóry, wełna).

Znaczenie chowu i hodowli drobiu. Typy użytkowe i rasy kur. Metody i technika selekcji drobiu, ocena na podstawie wartości osobniczej, ocena użytkowości kur kierunku nieśnego i mięsnego Wychów i żywienie kurcząt. Żywienie kur niosek. Nieśne użytkowanie kur. Mięsne użytkowanie kur. Użytkowanie kaczek, gęsi i indyków. Zasady doboru pasz w żywieniu drobiu. Budowa jaja. Klasy i wady jaj. Ocena parametrów fizycznych treści jaja, skorupy. Ocena świeżość jaj.

Hodowla koni - typy i rasy koni. Użytkowanie mięsne koni. Sportowe użytkowanie koni. Hipoterapia. Utrzymanie i żywienie koni.

Króliki. Typy użytkowe i rasy królików. Rozród i żywienie królików. Zasady utrzymania królików.

Akwakultura. Zarys hodowli i chowu karpi w stawach. Warunki środowiskowe w stawach. Rozród i wychów materiału obsadowego karpi. Produkcja karpi w stawach. Produkcja pstrągów. Ryby towarzyszące w stawach karpiowych. Modyfikacja mięsa ryb przy użyciu czynnika żywieniowego.

Produkcja ślimaków. Zbieractwo i hodowla.

Owady użytkowe. Charakterystyka rodziny pszczelej. Miód i inne produkty pszczele. Trzmiele i jedwabniki.

Literatura:

Hodowla i chów świń - pod redakcją Anny Rekiel – Wydawnictwo UP w Poznaniu, 2019

Bydło domowe - hodowla i użytkowanie - Piotr Guliński - PWN, 2017

Hodowla, chów i użytkowanie kóz - Jacek Wójtowski - Wydawnictwo Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, 2016

Hodowla i chów owiec – pod red. Romana Niżnikowskiego - Wydawca, Wieś Jutra, 2011

Hodowla i użytkowanie koni - Szczepan Chrzanowski, Anna Łojek, Sylwester Oleksiak - SGGW, 2013

Hodowla i użytkowanie drobiu - pod red. Jana Jankowskiego – PWRiL 2013

Króliki - Towarowa produkcja mięsna – Barabasz B., Bieniek J. – PWRiL 2003

Hodowla i użytkowanie koni - Szczepan Chrzanowski, Anna Łojek, Sylwester Oleksiak - SGGW, 2013

Gospodarka pasieczna - Wanda Ostrowska – PWRiL 2013

Hodowla ryb - Franz Geldhauser, Peter Gerstner - RM, 2014

Trziszka T. (red.). 2000. Jajczarstwo – nauka, technologia, praktyka. WAR, Wrocław

Literatura uzupełniająca:

1. Gospodarka Mięsna – Czasopismo Stowarzyszenia Naukowo-Technicznego Inżynierów i Techników Przemysłu Spożywczego, Wyd. SIGMA NOT

2. Przegląd Hodowlany - czasopismo Polskiego Towarzystwa Zootechnicznego

3. Przemysł Spożywczy – Czasopismo Stowarzyszenia Naukowo-Technicznego Inżynierów i Techników Przemysłu Spożywczego, Wyd. SIGMA NOT

Efekty uczenia się:

Wiedza

Zna podstawowe metody, techniki, technologie i narzędzia rolnicze służące kształtowaniu środowiska i wykorzystaniu potencjału przyrody do produkcji surowców zwierzęcych. Zna podstawy hodowli, chowu i żywienia zwierząt. Kierunki i systemy użytkowania podstawowych gatunków zwierząt gospodarskich. Typy użytkowe i rasy. Ocena produkcyjności zwierząt. Wybrane zagadnienia z utrzymania zwierząt w relacji do różnych systemów produkcji oraz jakości i przydatności technologicznej surowców pochodzenia zwierzęcego do przetwórstwa.

Umiejętności

Student posiada umiejętność wykonywania obserwacji i pomiarów, wyznaczania wartości oraz oceny dokładności pomiarów w odniesieniu do wielkości biologicznych, chemicznych, fizjologicznych w zakresie produkcji zwierzęcej oraz przetwórstwie żywności.

Student uzyskuje umiejętność oceny wpływu czynników genetycznych, środowiskowych i fizjologicznych na jakość surowców przeznaczonych dla przemysłu przetwórstwa produktów zwierzęcych.

Student posiada umiejętność oceny jakości i przydatności technologicznej surowców pochodzenia zwierzęcego.

Kompetencje społeczne

Ma świadomość znaczenia społecznej, zawodowej i etycznej odpowiedzialności za produkcję surowców zwierzęcych wysokiej jakości.

Metody i kryteria oceniania:

Sposoby weryfikacji oraz zasady i kryteria oceny wiedzy: - egzamin pisemny

Na ocenę 2

Nie zna metod, technik, technologii i narzędzi stosowanych w produkcji zwierzęcej. Nie zna czynników wpływających na produkcję surowców zwierzęcych. Nie zna podstawowych zasad hodowli, chowu i żywienia zwierząt, kierunków i systemów użytkowania podstawowych gatunków zwierząt gospodarskich. Nie potrafi identyfikować typów użytkowych i ras oraz ocenić produkcyjność zwierząt. Nie zna podstawowych zagadnień dotyczących utrzymania zwierząt w relacji do różnych systemów produkcji oraz jakości. Nie zna zasad oceny przydatności technologicznej surowców pochodzenia zwierzęcego. Nie posiada umiejętności wykonywania obserwacji i pomiarów, wyznaczania wartości oraz oceny dokładności pomiarów w odniesieniu do wielkości biologicznych i chemicznych wykorzystywanych w produkcji i przetwórstwie surowców zwierzęcych. Nie potrafi ocenić wpływu czynników genetycznych, środowiskowych i fizjologicznych na jakość surowców pochodzenia zwierzęcego dla przemysłu przetwórczego. Student nie posiada umiejętności oceny jakości i przydatności technologicznej surowców pochodzenia zwierzęcego. Nie ma świadomości społecznej, zawodowej i etycznej odpowiedzialności za produkcję surowców wysokiej jakości.

Na ocenę 3

Zna niektóre metody, techniki, technologie i narzędzia stosowane w produkcji zwierzęcej. Zna niektóre czynniki wpływające na produkcję surowców zwierzęcych. Zna podstawowe zasady hodowli, chowu i żywienia zwierząt, kierunki i systemy użytkowania podstawowych gatunków zwierząt gospodarskich. Błędnie identyfikuje typy użytkowe i rasy a także ocenia produkcyjność zwierząt. Zna podstawowe zagadnienia z utrzymania zwierząt w relacji do różnych systemów produkcji oraz jakości i przydatności technologicznej surowców pochodzenia zwierzęcego. Posiada umiejętność wykonywania ograniczonej ilości obserwacji i pomiarów, wyznaczania wartości oraz oceny dokładności pomiarów w odniesieniu do wielkości biologicznych i chemicznych wykorzystywanych w produkcji i przetwórstwie surowców zwierzęcych. Potrafi ocenić wpływ niektórych czynników genetycznych, środowiskowych i fizjologicznych na jakość surowców pochodzenia zwierzęcego dla przemysłu przetwórczego. Student posiada umiejętność oceny jakości i przydatności technologicznej niektórych surowców pochodzenia zwierzęcego. Ma częściową świadomość społecznej, zawodowej i etycznej odpowiedzialności za produkcję surowców wysokiej jakości.

Na ocenę 4

Zna większość metod, techniki, technologii i narzędzi stosowanych w produkcji zwierzęcej. Zna niektóre czynniki wpływające na produkcję surowców zwierzęcych. Zna zasady hodowli, chowu i żywienia zwierząt, kierunki i systemy użytkowania podstawowych gatunków zwierząt gospodarskich. Identyfikuje typy użytkowe i rasy a także ocenia produkcyjność zwierząt. Zna podstawowe zagadnienia z utrzymania zwierząt w relacji do różnych systemów produkcji oraz jakości i przydatności technologicznej surowców pochodzenia zwierzęcego. Posiada umiejętność wykonywania podstawowych obserwacji i pomiarów, wyznaczania wartości oraz oceny dokładności pomiarów w odniesieniu do wielkości biologicznych i chemicznych wykorzystywanych w produkcji i przetwórstwie surowców zwierzęcych. Potrafi ocenić wpływ czynników genetycznych, środowiskowych i fizjologicznych na jakość surowców pochodzenia zwierzęcego dla przemysłu przetwórczego. Student posiada umiejętność oceny jakości i przydatności technologicznej surowców pochodzenia zwierzęcego. Ma świadomość społecznej, zawodowej i etycznej odpowiedzialności za produkcję surowców wysokiej jakości

Na ocenę 5

Zna metody, techniki, technologie i narzędzia stosowane w produkcji zwierzęcej. Zna niektóre czynniki wpływające na produkcję surowców zwierzęcych. Zna zasady hodowli, chowu i żywienia zwierząt, kierunki i systemy użytkowania podstawowych gatunków zwierząt gospodarskich. Identyfikuje typy użytkowe i rasy a także ocenia produkcyjność zwierząt. Zna zagadnienia z utrzymania zwierząt w relacji do różnych systemów produkcji oraz jakości i przydatności technologicznej surowców pochodzenia zwierzęcego. Zna metody modyfikacji czynników hodowlanych i żywieniowych na jakość surowców pochodzenia zwierzęcego. Posiada umiejętność wykonywania szerokiej gammy obserwacji i pomiarów, wyznaczania wartości oraz oceny dokładności pomiarów w odniesieniu do wielkości biologicznych i chemicznych wykorzystywanych w produkcji i przetwórstwie surowców zwierzęcych. Potrafi ocenić wpływ czynników genetycznych, środowiskowych i fizjologicznych na jakość surowców pochodzenia zwierzęcego dla przemysłu przetwórczego. Potrafi modyfikować wymienione czynniki. Student posiada umiejętność oceny jakości i przydatności technologicznej surowców pochodzenia zwierzęcego. Wykorzystuje ocenę do prawidłowego ich zastosowania w przetwórstwie. Ma świadomość społecznej, zawodowej i etycznej odpowiedzialności za produkcję surowców wysokiej jakości, rozumie jego znaczenie.

Zajęcia w cyklu "Semestr letni 2020/2021" (zakończony)

Okres: 2021-02-25 - 2021-09-30
Wybrany podział planu:
Przejdź do planu
Typ zajęć:
Wykład, 15 godzin więcej informacji
Koordynatorzy: Władysław Migdał
Prowadzący grup: Władysław Migdał
Lista studentów: (nie masz dostępu)
Zaliczenie: Przedmiot - Zaliczenie na ocenę
Wykład - Zaliczenie na ocenę

Zajęcia w cyklu "Semestr letni 2021/2022" (zakończony)

Okres: 2022-02-28 - 2022-09-30
Wybrany podział planu:
Przejdź do planu
Typ zajęć:
Wykład, 15 godzin więcej informacji
Koordynatorzy: Władysław Migdał
Prowadzący grup: Władysław Migdał
Lista studentów: (nie masz dostępu)
Zaliczenie: Przedmiot - Zaliczenie na ocenę
Wykład - Zaliczenie na ocenę

Zajęcia w cyklu "Semestr letni 2022/2023" (zakończony)

Okres: 2023-02-27 - 2023-09-30
Wybrany podział planu:
Przejdź do planu
Typ zajęć:
Wykład, 15 godzin więcej informacji
Koordynatorzy: Władysław Migdał
Prowadzący grup: Władysław Migdał
Lista studentów: (nie masz dostępu)
Zaliczenie: Przedmiot - Zaliczenie na ocenę
Wykład - Zaliczenie na ocenę
Skrócony opis:

Celem przedmiotu jest zapoznanie studentów z biologicznymi i technicznymi podstawami produkcji zwierzęcej. Zapoznanie z podstawowymi zasadami produkcji zwierzęcej, przy wykorzystaniu różnych systemów gospodarowania. Podanie charakterystyki morfologicznej, anatomicznej i użytkowej różnych surowców pochodzenia zwierzęcego. Określenie wpływu czynników fizjologicznych, genetycznych, środowiskowych na jakość surowców pochodzenia zwierzęcego.

Pełny opis:

Podstawowe elementy planowania w produkcji zwierzęcej. Wpływ czynników genetycznych (rasa, gatunek) oraz środowiskowych (żywienie) oraz fizjologicznych (zdrowotność) na jakość i bezpieczeństwo surowców pochodzenia zwierzęcego. Charakterystyka wybranych układów anatomiczno-fizjologicznych zwierząt gospodarskich. Rozród i gospodarka hormonalna zwierząt gospodarskich.

Podstawy żywienia zwierząt gospodarskich. Wpływ sposobu żywienia na jakość surowców pochodzenia zwierzęcego. Dobrostan zwierząt gospodarskich – jakość surowców.

Typy użytkowe i rasy bydła. Podstawowe zasady utrzymywania i pielęgnowania bydła. Odchów i żywienie bydła. Użytkowanie mleczne krów. Sekrecja i pozyskiwanie mleka; wskaźniki i ocena użytkowości mlecznej. Zasady prawidłowego doju krów. Żywienie krów mlecznych i opas bydła. Użytkowanie mięsne bydła, ocena użytkowości mięsnej bydła. Wydajność rzeźna bydła, podział tuszy na wyręby.

Trzoda chlewna jako surowiec rzeźny. Czynniki wpływające na jakość surowca rzeźnego. Typy użytkowe i rasy świń. Zasady krzyżowania międzyrasowego. Wychów i żywienie prosiąt. Tucz trzody chlewnej. Systemy utrzymania trzody; ocena cech użytkowych i pokroju świń; Wydajność rzeźna świń, klasyfikacja poubojowa tusz, Podział tuszy na wyręby.

Hodowla małych przeżuwaczy: pozyskiwanie wełny, skór, mięsa oraz mleka; ocena cech osobniczych, pokroju i użytkowości owiec i kóz. Charakterystyka zasadniczych kierunków użytkowania owiec i kóz. Pozyskiwanie produktów i surowców od owiec i kóz. Rasy i typy użytkowe owiec i kóz. Produkty jadalne (mleko, mięso) i niejadalne (skóry, wełna).

Znaczenie chowu i hodowli drobiu. Typy użytkowe i rasy kur. Metody i technika selekcji drobiu, ocena na podstawie wartości osobniczej, ocena użytkowości kur kierunku nieśnego i mięsnego Wychów i żywienie kurcząt. Żywienie kur niosek. Nieśne użytkowanie kur. Mięsne użytkowanie kur. Użytkowanie kaczek, gęsi i indyków. Zasady doboru pasz w żywieniu drobiu. Budowa jaja. Klasy i wady jaj. Ocena parametrów fizycznych treści jaja, skorupy. Ocena świeżość jaj.

Hodowla koni - typy i rasy koni. Użytkowanie mięsne koni. Sportowe użytkowanie koni. Hipoterapia. Utrzymanie i żywienie koni.

Króliki. Typy użytkowe i rasy królików. Rozród i żywienie królików. Zasady utrzymania królików.

Akwakultura. Zarys hodowli i chowu karpi w stawach. Warunki środowiskowe w stawach. Rozród i wychów materiału obsadowego karpi. Produkcja karpi w stawach. Produkcja pstrągów. Ryby towarzyszące w stawach karpiowych. Modyfikacja mięsa ryb przy użyciu czynnika żywieniowego.

Produkcja ślimaków. Zbieractwo i hodowla.

Owady użytkowe. Charakterystyka rodziny pszczelej. Miód i inne produkty pszczele. Trzmiele i jedwabniki.

Literatura:

Literatura podstawowa:

Hodowla i chów świń - pod redakcją Anny Rekiel – Wydawnictwo UP w Poznaniu, 2019

Bydło domowe - hodowla i użytkowanie - Piotr Guliński - PWN, 2017

Hodowla, chów i użytkowanie kóz - Jacek Wójtowski - Wydawnictwo Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, 2016

Hodowla i chów owiec – pod red. Romana Niżnikowskiego - Wydawca, Wieś Jutra, 2011

Hodowla i użytkowanie koni - Szczepan Chrzanowski, Anna Łojek, Sylwester Oleksiak - SGGW, 2013

Hodowla i użytkowanie drobiu - pod red. Jana Jankowskiego – PWRiL 2013

Króliki - Towarowa produkcja mięsna – Barabasz B., Bieniek J. – PWRiL 2003

Hodowla i użytkowanie koni - Szczepan Chrzanowski, Anna Łojek, Sylwester Oleksiak - SGGW, 2013

Gospodarka pasieczna - Wanda Ostrowska – PWRiL 2013

Hodowla ryb - Franz Geldhauser, Peter Gerstner - RM, 2014

Trziszka T. (red.). 2000. Jajczarstwo – nauka, technologia, praktyka. WAR, Wrocław

Literatura uzupełniająca:

1. Gospodarka Mięsna – Czasopismo Stowarzyszenia Naukowo-Technicznego Inżynierów i Techników Przemysłu Spożywczego, Wyd. SIGMA NOT

2. Przegląd Hodowlany - czasopismo Polskiego Towarzystwa Zootechnicznego

3. Przemysł Spożywczy – Czasopismo Stowarzyszenia Naukowo-Technicznego Inżynierów i Techników Przemysłu Spożywczego, Wyd. SIGMA NOT

Zajęcia w cyklu "Semestr letni 2023/2024" (w trakcie)

Okres: 2024-02-26 - 2024-09-30
Wybrany podział planu:
Przejdź do planu
Typ zajęć:
Wykład, 15 godzin więcej informacji
Koordynatorzy: Władysław Migdał
Prowadzący grup: Władysław Migdał
Lista studentów: (nie masz dostępu)
Zaliczenie: Przedmiot - Zaliczenie na ocenę
Wykład - Zaliczenie na ocenę
Skrócony opis:

Celem przedmiotu jest zapoznanie studentów z biologicznymi i technicznymi podstawami produkcji zwierzęcej. Zapoznanie z podstawowymi zasadami produkcji zwierzęcej, przy wykorzystaniu różnych systemów gospodarowania. Podanie charakterystyki morfologicznej, anatomicznej i użytkowej różnych surowców pochodzenia zwierzęcego. Określenie wpływu czynników fizjologicznych, genetycznych, środowiskowych na jakość surowców pochodzenia zwierzęcego.

Pełny opis:

Podstawowe elementy planowania w produkcji zwierzęcej. Wpływ czynników genetycznych (rasa, gatunek) oraz środowiskowych (żywienie) oraz fizjologicznych (zdrowotność) na jakość i bezpieczeństwo surowców pochodzenia zwierzęcego. Charakterystyka wybranych układów anatomiczno-fizjologicznych zwierząt gospodarskich. Rozród i gospodarka hormonalna zwierząt gospodarskich.

Podstawy żywienia zwierząt gospodarskich. Wpływ sposobu żywienia na jakość surowców pochodzenia zwierzęcego. Dobrostan zwierząt gospodarskich – jakość surowców.

Typy użytkowe i rasy bydła. Podstawowe zasady utrzymywania i pielęgnowania bydła. Odchów i żywienie bydła. Użytkowanie mleczne krów. Sekrecja i pozyskiwanie mleka; wskaźniki i ocena użytkowości mlecznej. Zasady prawidłowego doju krów. Żywienie krów mlecznych i opas bydła. Użytkowanie mięsne bydła, ocena użytkowości mięsnej bydła. Wydajność rzeźna bydła, podział tuszy na wyręby.

Trzoda chlewna jako surowiec rzeźny. Czynniki wpływające na jakość surowca rzeźnego. Typy użytkowe i rasy świń. Zasady krzyżowania międzyrasowego. Wychów i żywienie prosiąt. Tucz trzody chlewnej. Systemy utrzymania trzody; ocena cech użytkowych i pokroju świń; Wydajność rzeźna świń, klasyfikacja poubojowa tusz, Podział tuszy na wyręby.

Hodowla małych przeżuwaczy: pozyskiwanie wełny, skór, mięsa oraz mleka; ocena cech osobniczych, pokroju i użytkowości owiec i kóz. Charakterystyka zasadniczych kierunków użytkowania owiec i kóz. Pozyskiwanie produktów i surowców od owiec i kóz. Rasy i typy użytkowe owiec i kóz. Produkty jadalne (mleko, mięso) i niejadalne (skóry, wełna).

Znaczenie chowu i hodowli drobiu. Typy użytkowe i rasy kur. Metody i technika selekcji drobiu, ocena na podstawie wartości osobniczej, ocena użytkowości kur kierunku nieśnego i mięsnego Wychów i żywienie kurcząt. Żywienie kur niosek. Nieśne użytkowanie kur. Mięsne użytkowanie kur. Użytkowanie kaczek, gęsi i indyków. Zasady doboru pasz w żywieniu drobiu. Budowa jaja. Klasy i wady jaj. Ocena parametrów fizycznych treści jaja, skorupy. Ocena świeżość jaj.

Hodowla koni - typy i rasy koni. Użytkowanie mięsne koni. Sportowe użytkowanie koni. Hipoterapia. Utrzymanie i żywienie koni.

Króliki. Typy użytkowe i rasy królików. Rozród i żywienie królików. Zasady utrzymania królików.

Akwakultura. Zarys hodowli i chowu karpi w stawach. Warunki środowiskowe w stawach. Rozród i wychów materiału obsadowego karpi. Produkcja karpi w stawach. Produkcja pstrągów. Ryby towarzyszące w stawach karpiowych. Modyfikacja mięsa ryb przy użyciu czynnika żywieniowego.

Produkcja ślimaków. Zbieractwo i hodowla.

Owady użytkowe. Charakterystyka rodziny pszczelej. Miód i inne produkty pszczele. Trzmiele i jedwabniki.

Literatura:

Literatura podstawowa:

Hodowla i chów świń - pod redakcją Anny Rekiel – Wydawnictwo UP w Poznaniu, 2019

Bydło domowe - hodowla i użytkowanie - Piotr Guliński - PWN, 2017

Hodowla, chów i użytkowanie kóz - Jacek Wójtowski - Wydawnictwo Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, 2016

Hodowla i chów owiec – pod red. Romana Niżnikowskiego - Wydawca, Wieś Jutra, 2011

Hodowla i użytkowanie koni - Szczepan Chrzanowski, Anna Łojek, Sylwester Oleksiak - SGGW, 2013

Hodowla i użytkowanie drobiu - pod red. Jana Jankowskiego – PWRiL 2013

Króliki - Towarowa produkcja mięsna – Barabasz B., Bieniek J. – PWRiL 2003

Hodowla i użytkowanie koni - Szczepan Chrzanowski, Anna Łojek, Sylwester Oleksiak - SGGW, 2013

Gospodarka pasieczna - Wanda Ostrowska – PWRiL 2013

Hodowla ryb - Franz Geldhauser, Peter Gerstner - RM, 2014

Trziszka T. (red.). 2000. Jajczarstwo – nauka, technologia, praktyka. WAR, Wrocław

Literatura uzupełniająca:

1. Gospodarka Mięsna – Czasopismo Stowarzyszenia Naukowo-Technicznego Inżynierów i Techników Przemysłu Spożywczego, Wyd. SIGMA NOT

2. Przegląd Hodowlany - czasopismo Polskiego Towarzystwa Zootechnicznego

3. Przemysł Spożywczy – Czasopismo Stowarzyszenia Naukowo-Technicznego Inżynierów i Techników Przemysłu Spożywczego, Wyd. SIGMA NOT

Zajęcia w cyklu "Semestr letni 2024/2025" (jeszcze nie rozpoczęty)

Okres: 2025-02-24 - 2025-09-30
Wybrany podział planu:
Przejdź do planu
Typ zajęć:
Wykład, 15 godzin więcej informacji
Koordynatorzy: Władysław Migdał
Prowadzący grup: Władysław Migdał
Lista studentów: (nie masz dostępu)
Zaliczenie: Przedmiot - Zaliczenie na ocenę
Wykład - Zaliczenie na ocenę
Skrócony opis:

Celem przedmiotu jest zapoznanie studentów z biologicznymi i technicznymi podstawami produkcji zwierzęcej. Zapoznanie z podstawowymi zasadami produkcji zwierzęcej, przy wykorzystaniu różnych systemów gospodarowania. Podanie charakterystyki morfologicznej, anatomicznej i użytkowej różnych surowców pochodzenia zwierzęcego. Określenie wpływu czynników fizjologicznych, genetycznych, środowiskowych na jakość surowców pochodzenia zwierzęcego.

Pełny opis:

Podstawowe elementy planowania w produkcji zwierzęcej. Wpływ czynników genetycznych (rasa, gatunek) oraz środowiskowych (żywienie) oraz fizjologicznych (zdrowotność) na jakość i bezpieczeństwo surowców pochodzenia zwierzęcego. Charakterystyka wybranych układów anatomiczno-fizjologicznych zwierząt gospodarskich. Rozród i gospodarka hormonalna zwierząt gospodarskich.

Podstawy żywienia zwierząt gospodarskich. Wpływ sposobu żywienia na jakość surowców pochodzenia zwierzęcego. Dobrostan zwierząt gospodarskich – jakość surowców.

Typy użytkowe i rasy bydła. Podstawowe zasady utrzymywania i pielęgnowania bydła. Odchów i żywienie bydła. Użytkowanie mleczne krów. Sekrecja i pozyskiwanie mleka; wskaźniki i ocena użytkowości mlecznej. Zasady prawidłowego doju krów. Żywienie krów mlecznych i opas bydła. Użytkowanie mięsne bydła, ocena użytkowości mięsnej bydła. Wydajność rzeźna bydła, podział tuszy na wyręby.

Trzoda chlewna jako surowiec rzeźny. Czynniki wpływające na jakość surowca rzeźnego. Typy użytkowe i rasy świń. Zasady krzyżowania międzyrasowego. Wychów i żywienie prosiąt. Tucz trzody chlewnej. Systemy utrzymania trzody; ocena cech użytkowych i pokroju świń; Wydajność rzeźna świń, klasyfikacja poubojowa tusz, Podział tuszy na wyręby.

Hodowla małych przeżuwaczy: pozyskiwanie wełny, skór, mięsa oraz mleka; ocena cech osobniczych, pokroju i użytkowości owiec i kóz. Charakterystyka zasadniczych kierunków użytkowania owiec i kóz. Pozyskiwanie produktów i surowców od owiec i kóz. Rasy i typy użytkowe owiec i kóz. Produkty jadalne (mleko, mięso) i niejadalne (skóry, wełna).

Znaczenie chowu i hodowli drobiu. Typy użytkowe i rasy kur. Metody i technika selekcji drobiu, ocena na podstawie wartości osobniczej, ocena użytkowości kur kierunku nieśnego i mięsnego Wychów i żywienie kurcząt. Żywienie kur niosek. Nieśne użytkowanie kur. Mięsne użytkowanie kur. Użytkowanie kaczek, gęsi i indyków. Zasady doboru pasz w żywieniu drobiu. Budowa jaja. Klasy i wady jaj. Ocena parametrów fizycznych treści jaja, skorupy. Ocena świeżość jaj.

Hodowla koni - typy i rasy koni. Użytkowanie mięsne koni. Sportowe użytkowanie koni. Hipoterapia. Utrzymanie i żywienie koni.

Króliki. Typy użytkowe i rasy królików. Rozród i żywienie królików. Zasady utrzymania królików.

Akwakultura. Zarys hodowli i chowu karpi w stawach. Warunki środowiskowe w stawach. Rozród i wychów materiału obsadowego karpi. Produkcja karpi w stawach. Produkcja pstrągów. Ryby towarzyszące w stawach karpiowych. Modyfikacja mięsa ryb przy użyciu czynnika żywieniowego.

Produkcja ślimaków. Zbieractwo i hodowla.

Owady użytkowe. Charakterystyka rodziny pszczelej. Miód i inne produkty pszczele. Trzmiele i jedwabniki.

Literatura:

Literatura podstawowa:

Hodowla i chów świń - pod redakcją Anny Rekiel – Wydawnictwo UP w Poznaniu, 2019

Bydło domowe - hodowla i użytkowanie - Piotr Guliński - PWN, 2017

Hodowla, chów i użytkowanie kóz - Jacek Wójtowski - Wydawnictwo Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, 2016

Hodowla i chów owiec – pod red. Romana Niżnikowskiego - Wydawca, Wieś Jutra, 2011

Hodowla i użytkowanie koni - Szczepan Chrzanowski, Anna Łojek, Sylwester Oleksiak - SGGW, 2013

Hodowla i użytkowanie drobiu - pod red. Jana Jankowskiego – PWRiL 2013

Króliki - Towarowa produkcja mięsna – Barabasz B., Bieniek J. – PWRiL 2003

Hodowla i użytkowanie koni - Szczepan Chrzanowski, Anna Łojek, Sylwester Oleksiak - SGGW, 2013

Gospodarka pasieczna - Wanda Ostrowska – PWRiL 2013

Hodowla ryb - Franz Geldhauser, Peter Gerstner - RM, 2014

Trziszka T. (red.). 2000. Jajczarstwo – nauka, technologia, praktyka. WAR, Wrocław

Literatura uzupełniająca:

1. Gospodarka Mięsna – Czasopismo Stowarzyszenia Naukowo-Technicznego Inżynierów i Techników Przemysłu Spożywczego, Wyd. SIGMA NOT

2. Przegląd Hodowlany - czasopismo Polskiego Towarzystwa Zootechnicznego

3. Przemysł Spożywczy – Czasopismo Stowarzyszenia Naukowo-Technicznego Inżynierów i Techników Przemysłu Spożywczego, Wyd. SIGMA NOT

Opisy przedmiotów w USOS i USOSweb są chronione prawem autorskim.
Właścicielem praw autorskich jest Uniwersytet Rolniczy im. Hugona Kołłątaja w Krakowie.
kontakt deklaracja dostępności USOSweb 7.0.3.0-1 (2024-04-02)