Uniwersytet Rolniczy im. Hugona Kołłątaja w Krakowie - Centralny System Uwierzytelniania
Strona główna

Przedmioty w rejestracji Bioinżynieria zwierząt- elektywy 2 semestr 2019-2020 HBOBZ.SI2.19-20

Lista uwzględnia również te przedmioty, które są chwilowo wyłączone z rejestracji (ale były lub będą uwzględnione w innych jej turach).
Filtry
Zaloguj się, aby uzyskać dostęp do dodatkowych opcji

Konkretniej - pokazuj tylko te przedmioty, dla których istnieje otwarta rejestracja taka, że możesz w jej ramach zarejestrować się na przedmiot.

Dodatkowo pokazywane są również te przedmioty, na które jesteś już zarejestrowany (lub składałeś prośbę o zarejestrowanie).

Pokaż tylko przedmioty z wybranej grupy: Boldem są napisane grupy przedmiotów zawierające przedmioty, dla których istnieje otwarta rejestracja taka, że możesz w jej ramach zarejestrować się na przedmiot.
Jeśli chcesz zmienić te ustawienia na stałe, edytuj swoje preferencje w menu Mój USOSweb.
Opcje
H.ZBZ.ZBZ9.SI.HZOBZ
Zajęcia przedmiotu
Grupy przedmiotu

Skrócony opis

Wykłady - ogólne pojęcie czasu i czasoprzestrzeni, formy pomiaru czasu przez człowieka oraz wpływ środowiska na ruchy roślin. Pojęcie rytmów oraz sposoby ich poznania. Morfo-fizjologiczne podłoże powstawania rytmów w organizmie. Rytmy okołodobowe i sezonowe u zwierząt jako wymóg środowiska. Budowa zegara biologicznego u kręgowców oraz rola szyszynki i melatoniny w wyznaczaniu czasu doby i pór roku. Ekologiczne aspekty rytmów dobowych. Chrono-farmakologia.

Ćwiczenia – rytmy biologiczne roślin i zwierząt, metodyki i sposoby badania rytmów dobowych i sezonowych oraz analiza dobowej i sezonowej aktywności zwierząt.

Strona przedmiotu
H.ZDZ.PZL9.SI.HZOBZ
Zajęcia przedmiotu
Grupy przedmiotu

Skrócony opis

Charakterystyka pasożytów w ujęciu systematycznym. Epizootiologia poszczególnych parazytoz, ze szczególnym uwzględnieniem form inwazyjnych i dróg inwazji. Poznanie konsekwencji inwazji pasożytniczych u zwierząt, wynikających głównie z fizjologicznych aspektów układu pasożyt-żywiciel. Problem zoonoz pasożytniczych. Przedstawienie aktualnej sytuacji inwazjologicznej oraz podstawowych metod ograniczania inwazji. Zaznajomienie z chorobami inwazyjnymi stanowiącymi istotny problem zdrowotny dla ludzi w skali globalnej i lokalnej. Diagnostyka parazytologiczna z uwzględnieniem nowych metod diagnostycznych.

Strona przedmiotu
H.ZBZ.OSW9.SI.HZOBZ
Zajęcia przedmiotu
Grupy przedmiotu

Skrócony opis

Studenci zapoznają się z różnymi formami oceny środowiska wodnego mającymi zastosowanie w Polsce i na świecie. Poznają skutki negatywnego wpływu antropogenicznego na ekosystemy wodne i pojmą potrzebę przywracania dobrego stanu ekologicznego. Zostaną także zapoznani z aktualnymi sposobami bioindykacji stanu środowiska wodnego. Będą mieć możliwość samodzielnej oceny materiału biologicznego w celu sklasyfikowania stanu jakości wody. Nabędą świadomości i odpowiedzialności za ochronę środowiska wodnego w kontekście negatywnych skutków prowadzenia działalności w zakresie bioinżynierii zwierząt.

Strona przedmiotu
H.ZBZ.MPOS9.SI.HZOBZ
Zajęcia przedmiotu
Grupy przedmiotu

Skrócony opis

Celem przedmiotu jest przedstawienie studentom zagadnień dotyczących utrzymania bioróżnorodności i zasad kształtowania krajobrazu. W ramach przedmiotu studenci zostaną zapoznani z metodami ochrony krajobrazu zgodnymi z zasadami ekorozwoju. Wypas zwierząt trawożernych w Europie jest ważnym elementem ochrony krajobrazu, gdyż zapobiega negatywnym zmianą florystycznym i pozwala na zachowanie wielu cennych gatunków roślin. Gospodarka pasterska na terenach o niekorzystnych warunkach gospodarowania, które dotyczą zwłaszcza rejonów górskich postrzegana jest jako działalność proekologiczna chroniąca użytkowana przestrzeń przed degradacją.

Strona przedmiotu
H.GHZ.GPZ9.SI.HZOBZ
Zajęcia przedmiotu
Grupy przedmiotu

Skrócony opis

Genetyka populacji zajmuje się badaniem zjawisk genetycznych zachodzących w populacjach. Analizuje strukturę populacji ze względu na działanie pojedynczych genów. Rozpoczyna się od podstawowego dla genetyki populacji prawa Hardy'ego-Weinberga, rozpatrywane są konsekwencje odstępstwa od poszczególnych założeń tego prawa. W ramach przedmiotu studenci zaznajomią się z podstawowymi założeniami teoretycznymi genetyki populacji, z szacowaniem parametrów genetycznych, strukturą genetyczna populacji a także z wykorzystaniem różnych systemów kojarzenia i krzyżowania.

Strona przedmiotu
H.GHZ.ETOS9.SI.HZOBZ
Zajęcia przedmiotu
Grupy przedmiotu

Skrócony opis

Celem przedmiotu jest zapoznanie z podstawowymi problemami związanymi z genetycznymi, fizjologicznymi i środowiskowymi uwarunkowaniami zachowania zwierząt utrzymywanych w zróżnicowanych warunkach chowu. Słuchacze zostaną uwrażliwieni na interakcje człowiek zwierzę, oraz możliwości kształtowania zachowania, powinni także posiąść wiedzę na tematy wpływu środowiska chowu na zmiany w zachowaniu zwierząt

Strona przedmiotu
H.RAZ.AHUR9.SI.HZOBZ
Zajęcia przedmiotu
Grupy przedmiotu

Skrócony opis

Budowa anatomiczna oraz struktura histologiczna narządów i gruczołów płciowych samic i samców zwierząt domowych i laboratoryjnych, ptaków oraz zwierząt laboratoryjnych. Rozwojowe i sezonowe zmiany w budowie i funkcji narządów rozrodczych z uwzględnieniem ich zmian w cyklu płciowym. Przebieg spermatogenezy i steroidogenezy, folikulogenezy i oogenezy oraz owulacji, zapłodnienie i wczesne etapy rozwoju zarodkowego, embriogenezy i ciąży u zwierząt domowych. Opanowanie anatomicznych podstaw wspomaganego procesami biotechnologicznymi rozrodu zwierząt domowych i laboratoryjnych.

Strona przedmiotu
kontakt deklaracja dostępności USOSweb 7.0.3.0 (2024-03-22)