Uniwersytet Rolniczy im. Hugona Kołłątaja w Krakowie - Centralny System Uwierzytelniania
Strona główna

Rekultywacja terenów zdegradowanych i przyrodnicze wykorzystanie odpadów [A.s2.RTZWO.SM.OZEGX] Semestr zimowy 2016/2017
Wykład, grupa nr 1

Przejdź do planu zaznaczono terminy wyświetlanej grupy
To jest strona grupy zajęciowej. Jeśli szukasz opisu przedmiotu, zobacz stronę przedmiotu
Przedmiot: Rekultywacja terenów zdegradowanych i przyrodnicze wykorzystanie odpadów [A.s2.RTZWO.SM.OZEGX]
Zajęcia: Semestr zimowy 2016/2017 [16/17Z] (zakończony)
Wykład [WYK], grupa nr 1 [pozostałe grupy]
Termin i miejsce: Podana informacja o terminie jest orientacyjna. W celu uzyskania pewnej informacji obejrzyj kalendarz roku akademickiego lub skontaktuj się z wykładowcą (nieregularności zdarzają się przede wszystkim w przypadku zajęć odbywających się rzadziej niż co tydzień). (brak danych)
Liczba osób w grupie: 16
Limit miejsc: (brak danych)
Zaliczenie: Zaliczenie na ocenę
Prowadzący: Maciej Gliniak, Zbigniew Kowalczyk, Jacek Salamon
Zakres tematów:

1. Zagadnienia ogólne teren poprzemysłowy, teren pogórniczy, teren zdegradowany, teren zdewastowany, brownfield, rekultywacja, zagospodarowanie, rewitalizacja, działania naprawcze, renaturyzacja, sukcesja naturalna, kierunek rekultywacji (rewitalizacji). 2. Podstawy

prawne rewitalizacji Prawo ochrony środowiska, Prawo geologiczne i górnicze, ustawa o ochronie gruntów rolnych i leśnych, ustawa o zapobieganiu szkodom w środowisku i ich naprawie, ustawa o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym, ustawa o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami, Rządowy program dla terenów poprzemysłowych, Programy operacyjne. Podmioty odpowiedzialne

w zakresie rekultywacji, zagospodarowania, rewitalizacji. 3. Systematyka kierunków rewitalizacji. Metodologia projektowania rewitalizacji trenów przekształconych. 4.Krajowe i zagraniczne przykłady projektów rewitalizacyjnych. Identyfikacja czynników sukcesu i niepowodzenia w realizacji działań rewitalizacyjnych. 5. Źródła finansowania rewitalizacji. Programy rewitalizacji.

6. Przyrodnicze wykorzystanie produktów ubocznych i odpadów z przemysłu rolno spożywczego oraz rolnictwa w kierunku uzupełniania materii organicznej i poprawiania żyzności gleby. 7. Odpady przemysłowe jako substancje do odkwaszania gleb. 8. agospodarowanie pofermentu i innych produktów biologicznej obróbki odpadów na cele nawozowe. 9. Zagospodarowanie odchodów zwierzat gospodarskich, ścieków i osadów ściekowych.

Metody dydaktyczne:

- prezentacja,

- debata oksfordzka,

- wykład konwersatoryjny.

Metody i kryteria oceniania:

Wiedza, kompetencje i umiejętności studentów są weryfikowane w głównej mierze podczas egzaminu końcowego z przedmiotu. Ocenę uzupełniają oceny z dyskusji oksfordzkich.

Opisy przedmiotów w USOS i USOSweb są chronione prawem autorskim.
Właścicielem praw autorskich jest Uniwersytet Rolniczy im. Hugona Kołłątaja w Krakowie.
kontakt deklaracja dostępności USOSweb 7.0.3.0-1 (2024-04-02)