Uniwersytet Rolniczy im. Hugona Kołłątaja w Krakowie - Centralny System Uwierzytelniania
Strona główna

Technologia produkcji roślinnej [R.4s.TPR.SL.RZAXY] Semestr letni 2010/2011
Ćwiczenia audytoryjne, grupa nr 1

Przejdź do planu zaznaczono terminy wyświetlanej grupy
To jest strona grupy zajęciowej. Jeśli szukasz opisu przedmiotu, zobacz stronę przedmiotu
Przedmiot: Technologia produkcji roślinnej [R.4s.TPR.SL.RZAXY]
Zajęcia: Semestr letni 2010/2011 [10/11L] (zakończony)
Ćwiczenia audytoryjne [CWA], grupa nr 1 [pozostałe grupy]
Termin i miejsce: Podana informacja o terminie jest orientacyjna. W celu uzyskania pewnej informacji obejrzyj kalendarz roku akademickiego lub skontaktuj się z wykładowcą (nieregularności zdarzają się przede wszystkim w przypadku zajęć odbywających się rzadziej niż co tydzień). (brak danych)
Liczba osób w grupie: 36
Limit miejsc: (brak danych)
Zaliczenie: Zaliczenie na ocenę
Prowadzący: Beata Grygierzec, Anna Lorenc-Kozik
Literatura:

Falkowski M., Kukułka I., Kozłowski S. 1994. Właściwości biologiczne roślin łąkowych. Wyd. AR, Poznań.

Falkowski M., Kukułka I., Kozłowski S. 2000. Właściwości chemiczne roślin łąkowych. Wyd. AR, Poznań.

Kozłowski S., Goliński P., Swędrzyński A. 1998. Trawy w barwnej fotografii i w zwięzłym opisie ich specyficznych cech. Wyd. Lit. „Parnas”, Inowrocław.

Szafer W., Kulczyński S., Pawłowski B. 1986. Rośliny Polskie. Części I i II, Wyd. Naukowe PWN, Warszawa.

Zakres tematów:

1. Systematyka botaniczna i fitosocjologiczna oraz morfologia traw. Podział traw ze względu na wysokość i sposób krzewienia.

2. Oznaczenie: życicy trwałej, życicy wielokwiatowej, rajgrasu francuskiego na podstawie nasion, kwiatostanów, stanu bezkwiatowego wraz z opisem wymagań, zastosowania, wartości użytkowej.

3. Oznaczenie: wiechliny łąkowej, kupkówki pospolitej, kostrzewy łąkowej na podstawie nasion, kwiatostanów, stanu bezkwiatowego wraz z opisem wymagań, zastosowania, wartości użytkowej.

4. Oznaczenie: tymotki łąkowej, wyczyńca łąkowego, mietlicy białawej na podstawie nasion, kwiatostanów, stanu bezkwiatowego wraz z opisem wymagań, zastosowania, wartości użytkowej.

5. Oznaczenie: kostrzewy czerwonej, życicy mieszańcowej, kostrzycy Brauna na podstawie nasion, kwiatostanów, stanu bezkwiatowego wraz z opisem wymagań, zastosowania, wartości użytkowej.

Metody dydaktyczne:

Stosowane metody dydaktyczne to prezentacje, prelekcje oraz wykład. Słuchacze otrzymują materiał siewny, pędy wegetatywne i generatywne 12 gatunków traw.

Uwagi:

Kurs w założeniu powinien zapoznać słuchacza z najważniejszymi pod względem użytkowym gatunkami traw. Z uwagi na syntetyczny charakter zawiera w sobie elementy wielu pokrewnych dyscyplin naukowych, takich jak: taksonomia, botanika, chemia rolna, czy fizjologia. Program kursu uwzględnia gospodarcze znaczenie wybranych gatunków jako źródła paszy dla zwierząt oraz ich wykorzystanie pozarolnicze. Słuchacze kursu zdobywają nie tylko teoretyczną wiedzę o wybranych gatunkach, ale także zapoznają się z materiałem siewnym, kwiatostanami oraz stanem bezkwiatowym.

Opisy przedmiotów w USOS i USOSweb są chronione prawem autorskim.
Właścicielem praw autorskich jest Uniwersytet Rolniczy im. Hugona Kołłątaja w Krakowie.
kontakt deklaracja dostępności USOSweb 7.0.3.0 (2024-03-22)