Uniwersytet Rolniczy im. Hugona Kołłątaja w Krakowie - Centralny System Uwierzytelniania
Strona główna

Elektyw VI: Podstawy technologii przetwórstwa owoców i warzyw

Informacje ogólne

Kod przedmiotu: T.SPO.09E62.SI.TTDXX
Kod Erasmus / ISCED: (brak danych) / (brak danych)
Nazwa przedmiotu: Elektyw VI: Podstawy technologii przetwórstwa owoców i warzyw
Jednostka: Katedra Technologii Owoców, Warzyw i Grzybów
Grupy:
Punkty ECTS i inne: (brak) Podstawowe informacje o zasadach przyporządkowania punktów ECTS:
  • roczny wymiar godzinowy nakładu pracy studenta konieczny do osiągnięcia zakładanych efektów uczenia się dla danego etapu studiów wynosi 1500-1800 h, co odpowiada 60 ECTS;
  • tygodniowy wymiar godzinowy nakładu pracy studenta wynosi 45 h;
  • 1 punkt ECTS odpowiada 25-30 godzinom pracy studenta potrzebnej do osiągnięcia zakładanych efektów uczenia się;
  • tygodniowy nakład pracy studenta konieczny do osiągnięcia zakładanych efektów uczenia się pozwala uzyskać 1,5 ECTS;
  • nakład pracy potrzebny do zaliczenia przedmiotu, któremu przypisano 3 ECTS, stanowi 10% semestralnego obciążenia studenta.

zobacz reguły punktacji
Język prowadzenia: polski
Skrócony opis:

Celem przedmiotu jest zapoznanie studentów z surowcami i produktami przetwórstwa owocowo-warzywnego przekazanie wiadomości na temat wybranych technologii utrwalania i przetwarzania owoców warzyw i grzybów z uwzględnieniem mrożenia, apertyzacji, kiszenia i suszenia oraz technologii produkcji słodzonych koncentratów i soków.

Pełny opis:

Treść kształcenia

Ocena towaroznawcza owoców, warzyw i grzybów świeżych jako surowca do przetwórstwa – podział owoców i warzyw, charakterystyka wybranych gatunków, skład chemiczny owoców, warzyw i grzybów, czynniki wpływające na jakość handlową i przetwórczą owoców i warzyw, czynniki powodujące psucie się owoców i warzyw, procesy fizjologiczne, enzymatyczne i mikrobiologiczne.

Podział przetworów i konserw z owoców i warzyw i grzybów, wymagania jakościowe i normalizacja.

Technologie i metody przetwarzania owoców warzyw i grzybów; mrożenie, apertyzacja, kiszenie, suszenie, produkcja półproduktów i koncentratów, produkcja soków. Czynniki decydujące o trwałości i jakości przetworów i konserw, warunki przetwarzania i przechowywania produktów. Wpływ rodzaju opakowania i warunków przechowywania na jakość produktów.

Technologia zamrażania owoców, warzyw i grzybów. Wymagania surowcowe, obróbka wstępna surowca przed mrożeniem, rodzaje mrożonek, sposoby zamrażania, zmiany jakościowe w czasie mrożenia składowania i rozmrażania, ocena jakości i zagrożenia zdrowotne

Technologia konserw pasteryzowanych i sterylizowanych z owoców i warzyw i grzybów. Wymagania surowcowe, obróbka wstępna surowca, rodzaje konserw, ocena jakości, zagrożenia zdrowotne.

Warzywa kiszone – parametry jakościowe, zagrożenia zdrowotne.

Susze owocowe, warzywne i grzybowe – rodzaje produktów, parametry jakościowe, zagrożenia zdrowotne .

Technologia produkcji przetworów słodzonych z pulp i przecierów owocowych – ocena jakości i zagrożenia zdrowotne.

Technologia produkcji soków, nektarów i napojów owocowych – ocena jakości i zagrożenia zdrowotne.

Literatura:

Podstawowa

1. Jarczyk A., Płocharski W. 2010. Technologia produktów owocowych i warzywnych. T 1-2. WSE-H Skierniewice.

2. Kołożyn-Krajewska D., Sikora T. 2004. Towaroznawstwo żywności. WSiP, Warszawa.

3. Kędzior W. (red.). 2003. Badanie i ocena jakości produktów spożywczych. AE w Krakowie, Kraków.

4. Łatka U. 2006. Technologia i towaroznawstwo. WSiP, Warszawa.

Uzupełniająca

1. Świderski F. (red.). 1998. Towaroznawstwo produktów spożywczych. Teoria i ćwiczenia. SGGW, Warszawa.

2. Świderski F. (red.) 2003. Towaroznawstwo żywności przetworzonej. Technologia i ocena jakościowa. SGGW, Warszawa.

3. Małecka M., Klimczak I. 2010. Kształtowanie jakości żywności. UE Poznań.

4. Pachołek B., Zmudziński W., Podsiadłowska J. 2009. Towaroznawstwo żywności. UE Poznań.

5. Kołożyn-Krajewska, D., Sikora, T. 2010. Zarządzanie bezpieczeństwem żywności: teoria i praktyka. Wydawnictwo CH Beck.

6. Czasopisma branżowe: Chłodnictwo, Przemysł Fermentacyjny i Owocowo-Warzywny, Przemysł Spożywczy, ŻYWNOŚĆ. Nauka. Technologia. Jakość.

Efekty uczenia się:

Wiedza

Ma podstawową wiedzę na temat właściwości i składu chemicznego surowców owocowych, warzywnych i grzybów stosowanych w przetwórstwie żywności. Ma ogólną wiedzę dotyczącą aspektów prawnych regulujących ocenę jakości żywności. Ma podstawową wiedzę dotyczącą aspektów prawnych regulujących ocenę jakości surowców i produktów z owoców, warzyw i grzybów.

Wykazuje znajomość oddziaływania podstawowych materiałów i technologii stosowanych w przetwórstwie na jakość i bezpieczeństwo, produktów i przetworów z owoców, warzyw i grzybów.

Umiejętności

Zna podstawowe technologie i techniki utrwalania surowców oraz produkcji półprzetworów i produktów gotowych z owoców, warzyw i grzybów. Wykonuje pod kierunkiem opiekuna proste zadania badawcze w zakresie technologii i oceny jakości i bezpieczeństwa surowców i produktów owocowych, warzywnych i grzybowych.

Dokonuje identyfikacji i standardowej analizy zjawisk wpływających na jakość i bezpieczeństwo produktów oraz wykazuje znajomość zastosowania typowych technik i ich optymalizacji dostosowanych do zapewnienia jakości i bezpieczeństwa tych produktów. Posiada umiejętność podejmowania standardowych działań, z wykorzystaniem odpowiednich metod, technik i narzędzi, rozwiązujących problemy w ocenie jakości i bezpieczeństwa produktów z owoców i warzyw i grzybów.

Kompetencje społeczne

Potrafi pracować w grupie. Rozumie potrzebę ciągłego aktualizowania wiedzy w zakresie krajowych i wspólnotowych wymogów prawnych dotyczących jakości i bezpieczeństwa produktów z owoców i warzyw i grzybów. Ma świadomość społecznej, zawodowej i etycznej odpowiedzialności za produkcję wysokiej jakości żywności.

Metody i kryteria oceniania:

Na ocenę 2

Wiedza

Nie potrafi przedstawić podziału, składu chemicznego czynników wpływających na jakość handlową i przetwórczą owoców, warzyw i grzybów. Nie potrafi scharakteryzować czynników powodujących psucie się tych surowców. Nie zna wymagań jakościowych i norm w dla surowców i produktów.

Nie zna metod i technologii przetwarzania owoców, warzyw i grzybów, nie potrafi wymienić i scharakteryzować czynników decydujących o trwałości konserw i przetworów z owoców. Nie potrafi opisać zmian zachodzących w surowcach podczas ich przetwarzania i w produktach gotowych.

Umiejętności

Nie zna metod oceny oraz czynników wpływających na jakość konserw i przetworów z owoców, warzyw i grzybów, nie potrafi zaplanować i zorganizować sobie warsztatu pracy.

Nie potrafi dobrać i zastosować typowych technologii wykorzystywanych w produkcji konserw i przetworów z owoców, warzyw i grzybów oraz nie potrafi ocenić jakości swojego działania.

Kompetencje społeczne

Nie jest świadomy zasad obowiązujących przy produkcji wysokiej jakości żywności i nie jest przygotowany do aktywnego uczestnictwa w grupach i porozumiewania się z ludźmi.

Na ocenę 3

Wiedza

Potrafi podać podział i podstawowy skład chemiczny owoców warzyw i grzybów, grzybów, ale bez podawania szczegółowych nazw związków wchodzących w daną grupę składników. Potrafi wymienić czynniki wpływające na jakość handlową i przetwórczą oraz czynniki powodujące pogorszenie jakości i psucie się surowców i produktów gotowych.

Potrafi klasyfikować rodzaje przetworów i konserw z owoców warzyw i grzybów.

Potrafi wymienić wymagania jakościowe i normy prawne odnośnie produkcji i obrotu produktami, owoców i warzyw i grzybów.

Potrafi wymienić metody przetwarzania surowców oraz czynniki decydujące o trwałości i jakości konserw i przetworów z owoców, warzyw i grzybów, Opisuje odpowiednie warunki przetwarzania i przechowywania.

Opisuje wpływ rodzaju opakowania, i warunków przechowywania, na jakość produktów. Potrafi opisać zmiany zachodzące w surowcach podczas ich przetwarzania i w produktach gotowych.

Umiejętności

Potrafi opisać metody oceny jakości świeżych i przetworzonych owoców, warzyw i grzybów i je częściowo zastosować, potrafi wymienić czynniki wpływające na jakość i produkcję żywności, potrafi zaplanować i zorganizować sobie warsztat pracy, ale popełnia liczne błędy w tym zakresie.

Potrafi dobrać, ale nie potrafi zastosować typowych technologii wykorzystywanych w produkcji konserw i przetworów owoców, warzyw i grzybów, nie potrafi wskazać wad i zalet podejmowanych działań.

Kompetencje społeczne

Zna zasady obowiązujące przy produkcji wysokiej jakości żywności, ale nie uwzględnia ich w praktycznym działaniu i jest słabo przygotowany do aktywnego uczestnictwa w grupach i porozumiewania się z ludźmi.

Na ocenę 4

Wiedza

Potrafi podać podstawowy skład chemiczny owoców, warzyw i grzybów oraz wymienić nazwy niektórych związków wchodzących w daną grupę składników. Potrafi szczegółowo opisać czynniki powodujące pogorszenie jakości handlowej i psucie się tych surowców. Zna zagrożenia bezpieczeństwa żywności, jakie mogą pojawić się w surowcach i produktach gotowych.

Potrafi klasyfikować rodzaje przetworów i konserw z owoców warzyw i grzybów.

Potrafi scharakteryzować wymagania jakościowe i normy prawne odnośnie produkcji i obrotu produktami, owoców, warzyw i grzybów.

Potrafi wymienić i opisać szczegółowo niektóre metody przetwarzania surowców oraz czynniki decydujące o trwałości i jakości konserw i przetworów z owoców, warzyw i grzybów. Zna i opisuje czynniki decydujące o trwałości i jakości produktów gotowych oraz zna warunki przetwarzania i przechowywania.

Wymienia rodzaje opakowań, analizuje wpływ rodzaju opakowania, warunków przechowywania, na jakość konserw i przetworów. Potrafi opisać zmiany zachodzące w surowcach i produktach w czasie ich przetwarzania i składowania.

Umiejętności

Potrafi opisać metody oceny jakości świeżych i przetworzonych owoców, warzyw i grzybów i zastosować je w praktyce, potrafi wymienić i porównać czynniki wpływające na jakość i produkcję przetworów z owoców, warzyw i grzybów, potrafi zaplanować i zorganizować sobie warsztat pracy, ale popełnia drobne błędy w tym zakresie.

Potrafi dobrać i zastosować typowe technologie wykorzystywane w produkcji konserw i przetworów z owoców, warzyw i grzybów, ale popełnia liczne błędy, potrafi wskazać wady i zalety podejmowanych działań.

Kompetencje społeczne

Zna zasady obowiązujące przy produkcji wysokiej jakości żywności i częściowo je uwzględnia w praktycznym działaniu, jest dobrze przygotowany do aktywnego uczestnictwa w grupach i porozumiewania się z ludźmi.

Na ocenę 5

Wiedza

Potrafi podać podstawowy skład chemiczny owoców warzyw i grzybów oraz wymienić nazwy najważniejszych związków wchodzących w daną grupę składników. Analizuje czynniki powodujące psucie się tych surowców i proponuje modyfikacje zastosowanych metod przetwarzania. Zna i potrafi szczegółowo opisać zagrożenia bezpieczeństwa żywności, jakie mogą pojawić się w surowcach i produktach gotowych.

Potrafi klasyfikować rodzaje przetworów i konserw z owoców warzyw i grzybów.

Potrafi wymienić i szczegółowo opisać wymagania jakościowe i zna normy prawne odnośnie produkcji i obrotu produktami z owoców i warzyw i grzybów.

Wymienia, omawia i analizuje metody przetwarzania oraz czynniki decydujące o trwałości i jakości konserw i przetworów z owoców, warzyw i grzybów. Zna i opisuje czynniki decydujące o trwałości i jakości konserw i przetworów zna warunki przetwarzania i przechowywania.

Wymienia rodzaje opakowań, analizuje wpływ rodzaju opakowania, i dobiera odpowiedni rodzaj opakowania, i warunki przechowywania, na jakość konserw i przetworów. Potrafi szczegółowo opisać zmiany zachodzące w surowcach i produktach z uwzględnieniem tych czynników w czasie przetwarzania i składowania konserw i przetworów.

Umiejętności

Potrafi opisać i porównać metody oceny jakości świeżych i przetworzonych owoców, warzyw i grzybów oraz potrafi je zastosować, wymienić i porównać czynniki wpływające na jakość i produkcję przetworzonych owoców, warzyw i grzybów, potrafi zaplanować i dobrze zorganizować sobie warsztat pracy.

Potrafi dobrać, zastosować i porównać typowe technologie wykorzystywane w produkcji konserw i przetworów owoców, warzyw i grzybów, potrafi wskazać wady i zalety podejmowanych działań.

Kompetencje społeczne

Zna zasady obowiązujące przy produkcji wysokiej jakości żywności i uwzględnia je w praktycznym działaniu, potrafi bardzo aktywnie uczestniczyć w działaniach grupowych i porozumiewać się z ludźmi.

Przedmiot nie jest oferowany w żadnym z aktualnych cykli dydaktycznych.
Opisy przedmiotów w USOS i USOSweb są chronione prawem autorskim.
Właścicielem praw autorskich jest Uniwersytet Rolniczy im. Hugona Kołłątaja w Krakowie.
kontakt deklaracja dostępności USOSweb 7.0.3.0 (2024-03-22)