Uniwersytet Rolniczy im. Hugona Kołłątaja w Krakowie - Centralny System Uwierzytelniania
Strona główna

Materiałoznawstwo

Informacje ogólne

Kod przedmiotu: O.4s.MAT.SI.OOGSY
Kod Erasmus / ISCED: (brak danych) / (brak danych)
Nazwa przedmiotu: Materiałoznawstwo
Jednostka: Katedra Dendrologii i Architektury Krajobrazu
Grupy:
Punkty ECTS i inne: (brak) Podstawowe informacje o zasadach przyporządkowania punktów ECTS:
  • roczny wymiar godzinowy nakładu pracy studenta konieczny do osiągnięcia zakładanych efektów uczenia się dla danego etapu studiów wynosi 1500-1800 h, co odpowiada 60 ECTS;
  • tygodniowy wymiar godzinowy nakładu pracy studenta wynosi 45 h;
  • 1 punkt ECTS odpowiada 25-30 godzinom pracy studenta potrzebnej do osiągnięcia zakładanych efektów uczenia się;
  • tygodniowy nakład pracy studenta konieczny do osiągnięcia zakładanych efektów uczenia się pozwala uzyskać 1,5 ECTS;
  • nakład pracy potrzebny do zaliczenia przedmiotu, któremu przypisano 3 ECTS, stanowi 10% semestralnego obciążenia studenta.

zobacz reguły punktacji
Język prowadzenia: polski
Skrócony opis:

Zapoznanie z podstawowymi rodzajami materiałów stosowanych w sztuce ogrodowej i architekturze krajobrazu, ich właściwościami, sposobami łączenia i praktycznym zastosowaniem. Wykłady obejmują omówienie poszczególnych materiałów, sposobów ich połączeń oraz zastosowania w sztuce ogrodowej i architekturze krajobrazu. Praktyczne zastosowanie materiałów w przykładowych, zadanych elementach ogrodowych są przedmiotem ćwiczeń.

Pełny opis:

Przedmiot i jego rola w projektowaniu. Systematyka materiałów budowlanych i źródła informacji o nich. Różnice pomiędzy poszczególnymi materiałami.

Historyczne i współczesne przykłady nawierzchni ogrodowych. Zasady ich stosowania.

Rodzaje drewna. Właściwości fizyczne . Właściwości konstrukcyjne i dekoracyjne – wady i zalety drewna. Zastosowanie (przykłady historyczne i współczesne). Sposoby zabezpieczania drewna. Sposoby połączeń elementów drewnianych. Nowoczesne konstrukcje z drewna klejonego. Materiały drewnopochodne.

Rodzaje kamienia. Właściwości fizyczne. Właściwości konstrukcyjne i dekoracyjne – wady i zalety kamienia. Zastosowanie (przykłady historyczne i współczesne).

Cegła i pustak. Kwestia modułowości w budownictwie. Podstawowe rodzaje cegieł i pustaków. Właściwości fizyczne. Właściwości konstrukcyjne i dekoracyjne – wady i zalety ceramiki. Zastosowanie (przykłady historyczne i współczesne). Systemy układania cegieł w murze.

Metale kolorowe i ich stopy: (miedź, cynk, ołów – przykłady ich zastosowania).

Właściwości fizyczne stali. Właściwości konstrukcyjne – wady i zalety stali. Współczesne konstrukcje stalowe (ramy, kratownice i inne). Współczesne obiekty ze stalowymi konstrukcjami. Aluminium i jego zastosowanie – współczesne przykłady lekkich konstrukcji aluminiowych. Detal architektoniczny z aluminium.

Rodzaje betonu. Żelbet – sposób zbrojenia. Właściwości fizyczne. Właściwości konstrukcyjne - wady i zalety betonu i żelbetu. Współczesne konstrukcje betonowe i żelbetowe (fundamenty, stropy, ramy, i inne). Współczesne obiekty z betonowymi i żelbetowymi konstrukcjami.

Ochrona materiałów budowlanych przed penetracją wodną. Wody gruntowe. Podsiąkanie kapilarne. Izolacja wodna. Rodzaje izolacji wodnych. Drenaż. Paroizolacja. Rodzaje paroizolacji. Ochrona termiczna materiałów budowlanych i pomieszczeń. Materiały do izolacji termicznej. Kwestia mostków termicznych.

Rodzaje szkła. Cechy szkła. Szkło w architekturze XX wieku. Współczesne zastosowanie szkła w architekturze i sztuce ogrodowej. Elewacje z użyciem szkła. Rodzaje szklenia w oknach i drzwiach. Szklane elementy architektoniczne. Niewielkie elementy wodne.

Efekty świetlne w budownictwie i sztuce ogrodowej. Rodzaje światła. Nowoczesne technologie świetlne wykorzystywane w sztuce ogrodowej.

Tynki. Inne przykłady chemii budowlanej. Farby i powłoki ochronne. Zastosowanie i sposób kładzenia tynków. Rodzaje farb i powłok ochronnych – ich wady, zalety.

Przykłady połączeń różnych materiałów budowlanych. Przykłady nowych technologii w budownictwie oraz sztuce ogrodowej. Newralgiczne miejsca w budowlach.

Organizacja ćwiczeń. Omówienie tematyki ćwiczeń oraz zakresu i formy opracowania graficznego. Omówienie przykładowych opracowań projektowych.

Zajęcia terenowe w składzie materiałów budowlanych, prowadzących sprzedaż materiałów do urządzania ogrodów

Zajęcia terenowe. Przykłady realizacji nawierzchni utwardzonych stosowanych w sztuce ogrodowej.

Analiza rozwiązań projektowych i technicznych. Ocena ekonomiczna wybranych materiałów nawierzchniowych (praca w grupie)

Zajęcia terenowe. Przykłady materiałów budowlanych stosowanych w realizacji ogrodzeń (bram wjazdowych, furtek, zadaszeń) działek siedliskowych. Analiza rozwiązań projektowych i technicznych.

Analiza rozwiązań projektowych i technicznych. Ocena ekonomiczna wybranych materiałów budowalnych stosowanych w realizacji ogrodzeń (praca w grupie).

Zajęcia terenowe. Przykłady materiałów budowlanych stosowanych w realizacji innych elementów małej architektury ogrodowej (trejaże, pergole, altanki, ławki, mostki itp.). Analiza rozwiązań projektowych i technicznych.

Analiza rozwiązań projektowych i technicznych. Ocena ekonomiczna wybranych materiałów budowalnych stosowanych w realizacji elementów małej architektury ogrodowej (praca w grupie).

Literatura:

Podstawowa

1. Domin T. 1992, Materiały budowlane. Skrypt dla studentów wyższych szkół technicznych, Politechnika Krakowska, Kraków.

2. Kubiński W. 2012, Materiałoznawstwo tom 1 podstawowe materiały stosowane w technice, Wydawnictwo AGH, Kraków.

3. Panas J. (red.), Warszawa, Nowy Poradnik majstra budowlanego, Wydawnictwo Arkady, 2012.

Uzupełniająca

4. Markiewicz P., 2004, Detale projektowe nowoczesnych technologii budowlanych, „Archi-Plus”, Kraków.

5. „Architektura i Biznes”, Produkty dla architekta, Warszawa.

6. „Murator”, Informator budowlany, Warszawa.

Efekty uczenia się:

Wiedza

Rozróżnia podstawowe technologie, narzędzia i materiały budowlane wykorzystywane w sztuce ogrodowej, w celu poprawy jakości życia człowieka.

Posiada podstawową wiedzę o cechach materiałów w aspekcie trwałości i wytrzymałości tych materiałów a tym samym zbudowanych z nich obiektów technicznych.

Umiejętności

Ocenia przydatność technologii, narzędzi i materiałów budowlanych wykorzystywanych w sztuce ogrodowej, w celu poprawy jakości życia człowieka, wybierając materiały właściwe ze względu na ich cechy.

Kompetencje społeczne

Rozumie potrzebę i zna możliwości ciągłego dokształcania się.

Myśli i działa w sposób przedsiębiorczy, analizuje ryzyko i przewiduje skutki wykonywanej działalności w środowisku.

Krytycznie ocenia prace projektowe kolegów i poddaje się takiej ocenie.

Metody i kryteria oceniania:

201 zaliczenie projektu (indywidualne, grupowe)

302 ocena zaangażowania w dyskusji, umiejetność podsumowania, wartościowania

601 ocena umiejętności pełnienia nałożonej funkcji w zespole

701 egzamin pisemny ograniczony czasowo

711 rozwiązanie zadania problemowego

Praktyki zawodowe:

-

Przedmiot nie jest oferowany w żadnym z aktualnych cykli dydaktycznych.
Opisy przedmiotów w USOS i USOSweb są chronione prawem autorskim.
Właścicielem praw autorskich jest Uniwersytet Rolniczy im. Hugona Kołłątaja w Krakowie.
kontakt deklaracja dostępności USOSweb 7.0.3.0 (2024-03-22)