Uniwersytet Rolniczy im. Hugona Kołłątaja w Krakowie - Centralny System Uwierzytelniania
Strona główna

Diagnostyka fitopatologiczna

Informacje ogólne

Kod przedmiotu: O.1s.DIF.SM.OOGAY
Kod Erasmus / ISCED: (brak danych) / (brak danych)
Nazwa przedmiotu: Diagnostyka fitopatologiczna
Jednostka: Katedra Ochrony Roślin
Grupy:
Punkty ECTS i inne: (brak) Podstawowe informacje o zasadach przyporządkowania punktów ECTS:
  • roczny wymiar godzinowy nakładu pracy studenta konieczny do osiągnięcia zakładanych efektów uczenia się dla danego etapu studiów wynosi 1500-1800 h, co odpowiada 60 ECTS;
  • tygodniowy wymiar godzinowy nakładu pracy studenta wynosi 45 h;
  • 1 punkt ECTS odpowiada 25-30 godzinom pracy studenta potrzebnej do osiągnięcia zakładanych efektów uczenia się;
  • tygodniowy nakład pracy studenta konieczny do osiągnięcia zakładanych efektów uczenia się pozwala uzyskać 1,5 ECTS;
  • nakład pracy potrzebny do zaliczenia przedmiotu, któremu przypisano 3 ECTS, stanowi 10% semestralnego obciążenia studenta.

zobacz reguły punktacji
Język prowadzenia: polski
Skrócony opis:

Studenci zapoznają się z różnymi metodami stosowanymi w fitopatologii. Wykorzystują różne sposoby izolacji czynników chorobotwórczych. Zdobywają wiedzę niezbędną do prowadzenia hodowli patogenicznych grzybów. Zapoznają się z różnymi metodami identyfikacji wybranych patogenów roślin z materiału świeżego i zielnikowego. Zdobywają umiejętności inokulacji roślin grzybami w celu potwierdzenia ich zdolności patogenicznych.

Pełny opis:

Zasady diagnostyki fitopatologicznej. Informacje wstępne, regulamin zajęć. Zasady i regulamin pracy w laboratorium Katedry.

Diagnostyka mikroskopowa chorób wybranych roślin sadowniczych oparta na świeżo zebranym materiale i z zielników.

Diagnostyka mikroskopowa chorób wybranych warzyw oparta na świeżo zebranym materiale i z zielników.

Diagnostyka mikroskopowa chorób wybranych roślin ozdobnych.

Przygotowanie podłoży do hodowli grzybów (podłoża naturalne, syntetyczne i półsyntetyczne). Sposoby przechowywania kultur grzybowych. Przygotowanie i sterylizacja szkła laboratoryjnego. Przygotowanie skosów. Rozlewanie pożywki na szalki Petriego.

Metody i zasady izolowania grzybów z materiału roślinnego i środowiska glebowego. Izolowanie grzybów z różnych części chorych roślin. Fitopatologiczna ocena nasion. Skalowanie mikroskopów, odszczepianie wyrosłych kolonii na szalki lub skosy z odpowiednią pożywką. Przeszczepianie grzybów (skos-szalka-skos). Oczyszczanie kolonii grzybów z bakterii. Zasady oznaczania grzybów i organizmów grzybopodobnych z wykorzystaniem kluczy mikologicznych

Badanie patogeniczności wybranych grzybów dla roślin uprawnych. Metody inokulacji całych lub części roślin.

Literatura:

Zamorski C. 1984. Materiały do zajęć specjalizacyjnych z fitopatologii. Część III. Wyd. SGGW AR Warszawa.

Borecki Z. 1990. Diagnostyka chorób roślin. Choroby drzew owocowych i roślin jagodowych. Wyd. SGGW AR, Warszawa.

Filipowicz A., Łacic B., Machowicz - Stefaniak Z. 1993. Diagnostyka chorób roślin warzywnych. Wyd. AR Lublin.

Kiraly Z., Klement Z., Solymosy F., Vörös J. 1977. Fitopatologia - wybór metod badawczych. PWRiL Warszawa.

Dynowska M., Ejdys E. [red.] 2011. Mikologia laboratoryjna. Przygotowanie materiału badawczego i diagnostyka. Wyd. UW-M Olsztyn.

Efekty uczenia się:

Wiedza: Podsumowuje zagadnienia związane z procedurą identyfikacji patogenów ze świeżego materiału roślinnego i okazów zielnikowych. Rozwiązuje zadania związane z identyfikacją wybranych gatunków grzybów i organizmów grzybopodobnvch z użyciem kluczy mikologicznych. Interpretuje wyniki izolacji patogenów z różnych części roślin. Wybiera i stosuje prawidłowe metody izolacji i hodowli kultur grzybów. Przygotowuje sprawozdania z poszczególnych etapów prac fitopatologicznych. Potrafi potwierdzić zdolności patogeniczne wyizolowanego organizmu poprzez wywołanie zmian chorobowych na drodze inokulacji roślin.

Umiejętności: Podsumowuje zagadnienia związane z procedurą identyfikacji patogenów ze świeżego materiału roślinnego i okazów zielnikowych. Rozwiązuje zadania związane z identyfikacją wybranych gatunków grzybów i organizmów grzybopodobnvch z użyciem kluczy mikologicznych. Interpretuje wyniki izolacji patogenów z różnych części roślin. Wybiera i stosuje prawidłowe metody izolacji i hodowli kultur grzybów. Przygotowuje sprawozdania z poszczególnych etapów prac fitopatologicznych. Potrafi potwierdzić zdolności patogeniczne wyizolowanego organizmu poprzez wywołanie zmian chorobowych na drodze inokulacji roślin.

Kompetencje społeczne: Akceptuje konieczność współpracy w grupie podczas wykonywania zadań związanych z pracami fitopatologicznymi

Dostrzega znaczenie prawidłowej diagnostyki sprawców chorób roślin celem wyboru właściwego sposobu ich zwalczania. Ocenia zagrożenia wynikające z błędnych identyfikacji sprawców chorób na rośliny uprawne i na środowisko.

Przedmiot nie jest oferowany w żadnym z aktualnych cykli dydaktycznych.
Opisy przedmiotów w USOS i USOSweb są chronione prawem autorskim.
Właścicielem praw autorskich jest Uniwersytet Rolniczy im. Hugona Kołłątaja w Krakowie.
kontakt deklaracja dostępności USOSweb 7.0.3.0 (2024-03-22)