Uniwersytet Rolniczy im. Hugona Kołłątaja w Krakowie - Centralny System Uwierzytelniania
Strona główna

Teoria i historia urbanistyki

Informacje ogólne

Kod przedmiotu: K.THURB.01L.SM.KAKXX
Kod Erasmus / ISCED: (brak danych) / (brak danych)
Nazwa przedmiotu: Teoria i historia urbanistyki
Jednostka: Katedra Gospodarki Przestrzennej i Architektury Krajobrazu
Grupy:
Punkty ECTS i inne: (brak) Podstawowe informacje o zasadach przyporządkowania punktów ECTS:
  • roczny wymiar godzinowy nakładu pracy studenta konieczny do osiągnięcia zakładanych efektów uczenia się dla danego etapu studiów wynosi 1500-1800 h, co odpowiada 60 ECTS;
  • tygodniowy wymiar godzinowy nakładu pracy studenta wynosi 45 h;
  • 1 punkt ECTS odpowiada 25-30 godzinom pracy studenta potrzebnej do osiągnięcia zakładanych efektów uczenia się;
  • tygodniowy nakład pracy studenta konieczny do osiągnięcia zakładanych efektów uczenia się pozwala uzyskać 1,5 ECTS;
  • nakład pracy potrzebny do zaliczenia przedmiotu, któremu przypisano 3 ECTS, stanowi 10% semestralnego obciążenia studenta.

zobacz reguły punktacji
Język prowadzenia: polski
Skrócony opis:

Celem przedmiotu jest opanowanie ogólnej wiedzy z zakresu teorii i historii urbanistyki. Umiejętność stosowania definicji i kryteriów, dotyczących przestrzennej, funkcjonalnej, estetycznej i fizionomicznej struktury miasta. Opanowanie wiedzy o podstawowych okresach historycznych rozwoju miasta w Europie i na świecie. Umiejętność stosowania teoretycznych definicij i historycznej wiedzy w analyzie struktury przestrzennej miast i regionów urbanistycznych, terenów chronionych, dzielnic mieszkaniowych, ulic i placów, terenów przemysłowych i zielonych. Umiejętność definiowania przestrzeni i planów urbanistycznych w kontekście historycznym, rozumienie zasad pobudowy kompozycji urbanistycznej w procesie rozwoju miast, zasady ochrony dziedzictwa kulturowego

Pełny opis:

Celem przedmiotu jest opanowanie ogólnej wiedzy z zakresu teorii i historii urbanistyki. Umiejętność stosowania definicji i kryteriów, dotyczących przestrzennej, funkcjonalnej, estetycznej i fizionomicznej struktury miasta. Opanowanie wiedzy o podstawowych okresach historycznych rozwoju miasta w Europie i na świecie. Umiejętność stosowania teoretycznych definicij i historycznej wiedzy w analyzie struktury przestrzennej miast i regionów urbanistycznych, terenów chronionych, dzielnic mieszkaniowych, ulic i placów, terenów przemysłowych i zielonych. Umiejętność definiowania przestrzeni i planów urbanistycznych w kontekście historycznym, rozumienie zasad pobudowy kompozycji urbanistycznej w procesie rozwoju miast, zasady ochrony dziedzictwa kulturowego.

Program wykładów

Współczesne procesy urbanistyczne, definicja miasta i jego modele teoretyczne. Podstawy historycznego rozwoju miasta. Początki urbanistyki na Bliskim Wschodzie.Miasta dalekiego Wschodu.Wolne miasto w Grecji. Rzym: miasto i cezarstwo światowe. Islamskie miasta. Średniowiecze miasta w Europie. Miasta Renesansu we Włoszech. Miasta idealny. Urbanistyka i europeiska kolonializacja świata. Stolicy Europy w epoku Baroku. Miasta w epoku rewolucji przemysłowej. Miasto “post-liberalne”. Rozwój miasta i urbanistyki w XX wieku. Sytuacja współczesna.

Szczegółowa i osobista analiza studentami wybranych tematów z historii i teorii urbanistyki. Rozwiązanie zadań teoretycznego charakteru z różnych etapów historycznego rozwoju miasta. Wykonanie analizy ogólnej miejskiej struktury, części składowych i wybranych elementów kompozycji urbanistycznej. Zestawienie historycznych i współczesnych elementów w planistycznej strukturze i ogólnej kompozycji miast.

Literatura:

- Chmielewski Jan Maciej, Teoria urbanistyki w projektowaniu i planowaniu miast. Warszawa: Oficyna wydawnicza Politechniki Warszawskiej, 2010, 416 s.

- Nowakowski Maciej, Bańkowska Barbara, Sto lat planowania przestrzeni polskich miast (1910-2010), Warszawa: Oficyna Naukowa, 2013, 435 S.

- Słodczyk Janusz, Historia planowania i budowy miast. Opole:2012, 457 s.

- Ostrowski Wacław, Wprowadzenie do historii budowy miast. Ludzie i środowisko, Warszawa: Oficyna wydawnicza Politechniki Warszawskiej, 1996, 552s.

- Wejchert Kazimierz, Elementy kompozycji urbanistycznej, Warszawa: Arkady, 1984. Reprint: Arkady: 2008, 280s.

- Böhm Aleksander, Planowanie przestrzenne dla architektów krajobrazu. O czynniku kompozycji. Kraków: Politechnika Krakowska, 2006, 324 s.

- Koch Wilfried, Style w architekturze. Arcydzieła budownictwa europejskiego od antyku po czasy współczesne. Przekład z niemieck. Warszawa: Bertelsmann, 2005, 528s.

- Norwich John Julius (Red.), Najwspanialsze miasta w dziejach świata. Tłumacz. z angielsk. Olszanica: 2009, 304 s.

- Shane David Grahame, Urban Design since 1945 – a Global Perspective, London/Chichester: Wiley, 2011, 360Pp.

- Shane David Grahame, Recombinant Urbanism. Conceptual Modeling in Architecture, Urban Design, and City Theory. London/Chichester: Wiley, 2005, 344 Pp.

- Mumford Lewis, The City in History. Its Origins, Its Transformations, and Its Prospects, San Diego/ New York/ London: A Harvest Book Harcourt Inc., 1989, 657 Pp.

- Benevolo Leonardo, Die Geschichte der Stadt, Frankfurt/New York: Campus Verlag, 2000, 1069S.

- Hall Peter, Cities of Tomorrow, Oxford: Blackwell Publishing, 2005, 553Pp.

- Lynch Kevin, The Image of the City, Cambridge: The MIT Press, 25-th printing, 1997, 194Pp.

- Lynch Kevin, Good City Form, Cambridge, Massachusetts/ London,England: The MIT Press, 1984, 514 Pp.

- Kostof Spiro, The City Assembled.The Elements of Urban Form through History, London: Thames&Hudson, 2004, 320 Pp.

- Kostof Spiro, The City Shaped. Urban Patterns and Meanings through History, London: Thames&Hudson, 2001, 352 Pp.

Efekty uczenia się:

Umiejętność stosowania definicji i kryteriów, dotyczących przestrzennej, funkcjonalnej, estetycznej i fizionomicznej struktury miasta.

Opanowanie wiedzy o podstawowych okresach historycznych rozwoju miasta w Europie i na świecie. Umiejętność stosowania teoretycznych definicij i historycznej wiedzy w analyzie struktury przestrzennej miast i regionów urbanistycznych, terenów chronionych, dzielnic mieszkaniowych, ulic i placów, terenów przemysłowych i zielonych.

Umiejętność definiowania przestrzeni i planów urbanistycznych w kontekście historycznym, rozumienie zasad pobudowy kompozycji urbanistycznej w procesie rozwoju miast, zasady ochrony dziedzictwa kulturowego

Metody i kryteria oceniania:

Forma zaliczenia przedmiotu to Egzamin pisemny sprawdzający wiedzę teoretyczną i umiejętność rozwiązywania zadań.

Przedmiot nie jest oferowany w żadnym z aktualnych cykli dydaktycznych.
Opisy przedmiotów w USOS i USOSweb są chronione prawem autorskim.
Właścicielem praw autorskich jest Uniwersytet Rolniczy im. Hugona Kołłątaja w Krakowie.
kontakt deklaracja dostępności USOSweb 7.0.3.0-1 (2024-04-02)