Uniwersytet Rolniczy im. Hugona Kołłątaja w Krakowie - Centralny System Uwierzytelniania
Strona główna

Wyceny specjalne

Informacje ogólne

Kod przedmiotu: I.WYCESP.NM.IGKXX
Kod Erasmus / ISCED: (brak danych) / (brak danych)
Nazwa przedmiotu: Wyceny specjalne
Jednostka: Katedra Geodezji Rolnej, Katastru i Fotogrametrii
Grupy:
Punkty ECTS i inne: (brak) Podstawowe informacje o zasadach przyporządkowania punktów ECTS:
  • roczny wymiar godzinowy nakładu pracy studenta konieczny do osiągnięcia zakładanych efektów uczenia się dla danego etapu studiów wynosi 1500-1800 h, co odpowiada 60 ECTS;
  • tygodniowy wymiar godzinowy nakładu pracy studenta wynosi 45 h;
  • 1 punkt ECTS odpowiada 25-30 godzinom pracy studenta potrzebnej do osiągnięcia zakładanych efektów uczenia się;
  • tygodniowy nakład pracy studenta konieczny do osiągnięcia zakładanych efektów uczenia się pozwala uzyskać 1,5 ECTS;
  • nakład pracy potrzebny do zaliczenia przedmiotu, któremu przypisano 3 ECTS, stanowi 10% semestralnego obciążenia studenta.

zobacz reguły punktacji
Język prowadzenia: polski
Skrócony opis:

Celem przedmiotu jest zapoznanie studentów z zasadami wyceny nieruchomości szczególnych

Pełny opis:

Zakres tematyczny: Wyceny nieruchomości zaliczanych do inwestycji i jako środków trwałych w rozumieniu ustawy o rachunkowości. Wycena nieruchomości dla potrzeb zabezpieczenia wierzytelności, w tym dla ustalenia bankowo-hipotecznej wartości nieruchomości. Wycena nieruchomości przeznaczonych lub zajętych pod urządzenia infrastruktury technicznej. Wycena nieruchomości przeznaczonych lub zajętych pod drogi publiczne. Wycena nieruchomości dla potrzeb planistycznych. Określanie wartości nieruchomości dla potrzeb indywidualnego inwestora. Określanie wartości szkód spowodowanych budową infrastruktury podziemnej i nadziemnej. Określanie wartości nakładów na nieruchomości. Wycena nieruchomości pozostawionych poza obecnymi granicami Rzeczypospolitej Polskiej. Wycena nieruchomości gruntowych położonych na złożach kopalin. Wycena nieruchomości zabytkowych. Wycena maszyn i urządzeń trwale związanych z nieruchomością. Przedmiot wyceny - definicje. Ocena ilościowa i jakościowa maszyn i urządzeń. Metody oceny stanu technicznego. Sposoby wyznaczania zużycia technicznego. Istota podejścia kosztowego w wycenie maszyn i urządzeń. Metody wyznaczenia ceny początkowej. Sposoby określania wartości likwidacyjnej. Procedura wyceny metodą porównywania parami. Metoda analizy statystycznej rynku i jej wykorzystanie w wycenie maszyn i urządzeń. Powszechna taksacja nieruchomości. Nieruchomość reprezentatywna, mapy i tabele taksacyjne. Ustalanie wartości katastralnych w procesie powszechnej taksacji nieruchomości. Rola i zadania rzeczoznawcy majątkowego w procesie powszechnej taksacji nieruchomości.

Literatura:

Adamczewski Z., Elementy modelowania matematycznego w wycenie nieruchomości. Oficyna wydawnicza PW, Warszawa 2011

Szacowanie nieruchomości. . Praca zbiorowa pod red.Dydenki J., Wyd. Wolters Kluwer, Dom Wydawniczy ABC, 2006

Zadania rachunkowe dla kandydatów na rzeczoznawców majątkowych. Praca zbiorowa pod red. Cymermana R. i Nowaka A., Wyd. Educaterra, wyd. IV, Olsztyn 2011

Mączyńska E., Mieczysław Prystupa M., Rygiel K., Ile jest warta nieruchomość, Wyd. Poltext, Warszawa 2004

Efekty uczenia się:

Student ma rozszerzona wiedzę z zakresu matematyki przydatną do formułowania i rozwiązywania złożonych zadań z zakresu studiowanego kierunku studiów. Student ma uporządkowaną podbudowaną teoretyczną wiedzę z zakresu prawa i budownictwa oraz gospodarki nieruchomościami niezbędną do zastosowania w prowadzonych procesach analitycznych. Student ma podbudowaną teoretycznie szczegółową wiedzę związaną z wybranymi zagadnieniami z zakresu studiowanego kierunku studiów. Student ma wiedzę o trendach rozwojowych i najistotniejszych nowych osiągnięciach z zakresu studiowanego kierunku studiów. Student potrafi pozyskiwać informacje z literatury, baz danych oraz innych właściwie dobranych źródeł, potrafi integrować uzyskane informacje wykorzystując nowe techniki, dokonywać ich interpretacji i krytycznej oceny, a także wyciągać wnioski i uzasadniać opinie. Student potrafi przygotowac opracowanie przedstawiające wyniki własnych badań i analiz dotyczące gospodarowania nieruchomościami, potrafi wykonać operat szacunkowy, z zastosowaniem obowiązujących przepisów prawa, dobierając odpowiednią metodykę w zależności od przedmiotu i celu wyceny. Student rozumie potrzebę uczenia się przez całe życie. Student ma świadomośc odpowiedzialności za podejmowane decyzje związane z wykonywaniem swojego zawodu. Student potrafi myśleć i działać w sposób przedsiębiorczy i kreatywny.

Metody i kryteria oceniania:

Egzamin pisemny ograniczony czasowo, rozwiązanie zadania problemowego.

Ocena 2: Student nie wymienia podejść, metod i technik stosowanych w wycenie nieruchomości. Ocena 3: Student wymienia podejścia, metody i techniki stosowane w wycenie nieruchomości, ale nie potrafi ich w pełni zastosować. Ocena 4: Student wymienia podejścia, metody i techniki stosowane w wycenie nieruchomości oraz czynności związane ze sporządzeniem operatu szacunkowego. Ocena 5: Student wymienia podejścia, metody i techniki stosowane w wycenie nieruchomości, uzasadnia dobór procedury wyceny i proponuje alternatywne procedury.

Przedmiot nie jest oferowany w żadnym z aktualnych cykli dydaktycznych.
Opisy przedmiotów w USOS i USOSweb są chronione prawem autorskim.
Właścicielem praw autorskich jest Uniwersytet Rolniczy im. Hugona Kołłątaja w Krakowie.
kontakt deklaracja dostępności USOSweb 7.0.3.0 (2024-03-22)