Uniwersytet Rolniczy im. Hugona Kołłątaja w Krakowie - Centralny System Uwierzytelniania
Strona główna

Ćwiczenia polowe - satelitarne techniki pomiarowe

Informacje ogólne

Kod przedmiotu: I.SATELITCP.NM.IGSUM
Kod Erasmus / ISCED: (brak danych) / (brak danych)
Nazwa przedmiotu: Ćwiczenia polowe - satelitarne techniki pomiarowe
Jednostka: Katedra Geodezji
Grupy:
Punkty ECTS i inne: (brak) Podstawowe informacje o zasadach przyporządkowania punktów ECTS:
  • roczny wymiar godzinowy nakładu pracy studenta konieczny do osiągnięcia zakładanych efektów uczenia się dla danego etapu studiów wynosi 1500-1800 h, co odpowiada 60 ECTS;
  • tygodniowy wymiar godzinowy nakładu pracy studenta wynosi 45 h;
  • 1 punkt ECTS odpowiada 25-30 godzinom pracy studenta potrzebnej do osiągnięcia zakładanych efektów uczenia się;
  • tygodniowy nakład pracy studenta konieczny do osiągnięcia zakładanych efektów uczenia się pozwala uzyskać 1,5 ECTS;
  • nakład pracy potrzebny do zaliczenia przedmiotu, któremu przypisano 3 ECTS, stanowi 10% semestralnego obciążenia studenta.

zobacz reguły punktacji
Język prowadzenia: polski
Skrócony opis:

Celem przedmiotu jest praktyczne zapoznanie się z podstawowymi metodami pomiarów satelitarnych GNSS, do których należą pomiar statyczny oraz pomiar w czasie rzeczywistym RTK. Na podstawie obydwu zrealizowanych zadań studenci w ramach pracy domowej sporządzają dokumentację techniczną z wykonanych w terenie pomiarów wraz z odpowiadającymi im obliczeniami.

Pełny opis:

Celem przedmiotu jest praktyczne zapoznanie się z obecnie wykorzystywanymi w praktyce zawodowej geodetów metodami pomiarów satelitarnych GNSS.

W tym celu studenci realizują w terenie w sposób praktyczny dwa podstawowe zadania:

1. Wykonują w terenie pomiar sieci geodezyjnej metodą statyczną za pomocą wieloczęstotliwościowych i wielosystemowych odbiorników sygnałów satelitarnych GNSS. Wstępnym etapem jest optymalne zaprojektowanie kampanii pomiarowej, a następnie właściwe przeprowadzenie pomiaru metodą statyczną. Pomiar odbywa się w zespołach 2-3 osobowych. W drugim etapie na Sali komputerowej każdy zespół pomiarowy (2-3 osobowy) pod kierunkiem prowadzącego wykonuje opracowanie wyników pomiarów przeprowadzonych w całej kampanii pomiarowej przez całą grupę (5-6 zespołów). Efektem końcowym pomiaru i opracowania są wyrównane współrzędne 3D kartezjańskie i geodezyjne w układzie globalnym oraz przetransformowane do układów kartograficznych współrzędne płaskie w aktualnie obowiązujących układach współrzędnych prostokątnych. Realizowane jest również zadanie pt. niwelacja satelitarna, która pozwala na wyznaczenie z pomiarów satelitarnych wysokości normalnych Kronsztadt ’86.

2. Wykonują w terenie pomiar satelitarny techniką kinematyczną czasu rzeczywistego RTK i RTN.

Pierwsze zadanie polega na pomiarze punktów metodą RTK/RTN w oparciu o system ASG-EUPOS i porównanie wyznaczonych wcześniej metodą statyczną współrzędnych tych samych punktów.

Drugie zadanie polega na realizacji klasycznego zadania z geodezji inżynieryjnej mającego na celu geodezyjne wyznaczenie obiektów budowlanych w terenie oraz geodezyjną obsługę budowy i montażu obiektów budowlanych.

Polega na wytyczeniu technika satelitarną metodą kinematyczną RTK/RTN punktów charakterystycznych obiektu w terenie. Te same punkty zostają wytyczone wielokrotnie celem wykonania oceny dokładności wykonanego tyczenia.

Na podstawie obydwu zrealizowanych zadań studenci w ramach pracy własnej sporządzają odpowiednią dokumentację techniczną z wykonanych w terenie i opracowanych kameralnie prac.

Literatura:

1. Lamparki Jacek – GPS w praktyce geodezjnej , Wydawnictwo Gall, Katowice 2003.

2. Rozporządzenie Ministra Administracji I Cyfryzacji z dn. 14 lutego 2012 r. w sprawie osnów geodezyjnych grawimetrycznych i magnetycznych.

3. Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dn. 9 listopada 2011 r. w sprawie standardów technicznych wykonywania geodezyjnych pomiarów sytuacyjnych i wysokościowych oraz opracowania i przekazywania wyników tych pomiarów do państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego.

4. ZALECENIA TECHNICZNE - Pomiary satelitarne GNSS oparte na systemie stacji referencyjnych ASG-EUPOS, Główny Geodeta Kraju, Warszawa 2011

Efekty uczenia się:

Student potrafi zaplanować kampanię pomiarowa GNSS dla zaprojektowanej wcześniej osnowy geodezyjnej. Potrafi dobrać optymalną liczbę odbiorników GNSS do pomiaru i zaplanować układ punktów nawiązania.

Student potrafi zorganizować oraz prowadzić czynności geodezyjne w zakresie pomiaru terenowego i sporządzenia z niego odpowiedniej dokumentacji.

Student potrafi opracować wyniki pomiarów terenowych i sporządzić wymaganą dla realizacji odpowiedniego zadania właściwej dokumentacji technicznej według obowiązujących przepisów prawa.

Student posiada umiejętności związane z wykonywaniem osnowy geodezyjnej i oceną dokładności uzyskanych wyników jej pomiaru i opracowania.

Student potrafi sporządzić szkic tyczenia i dokonać oceny dokładności tyczenia.

Student wykazuje wysoką dbałość o poprawne wykonywanie swoich czynności zawodowych oraz wykazuje troskę o powierzony mu sprzęt pomiarowy

Student posiada zdolność do pracy w zespole oraz możliwości wykonywania wszystkich czynności w pracy grupowej.

Student potrafi uzupełniać i doskonalić swą wiedzę i umiejętności w ramach zmieniających się technologii i standardów wykonywania tego typu prac geodezyjnych.

Metody i kryteria oceniania:

Na ocenę 2,0 Nie potrafi przygotować sprzętu do pomiaru GNSS ani przeprowadzić tej metody pomiarów.

Nie potrafi poprawnie skonfigurować do pracy odpowiedniej pracy odbiornika satelitarnego.

Na ocenę 3,0 Potrafi przygotować sprzęt do pomiaru satelitarnego, ale ma problemy z przeprowadzeniem pomiarów.

Na ocenę 3,5 Wykazuje umiejętności wyższe niż na ocenę 3,0 ale niższe niż na oceną 4,0.

Na ocenę 4,0 Potrafi przygotować sprzęt do pomiaru GNSS i przeprowadzić częściowo samodzielnie pomiar.

Potrafi samodzielnie przy niewielkiej pomocy wykonać dokumentację techniczną z pomiaru

Na ocenę 4,5 Wykazuje umiejętności wyższe niż na ocenę 4,0 ale niższe niż na oceną 5,0.

Na ocenę 5,0 Potrafi przygotować sprzęt do pomiarów GNSS i w pełni samodzielnie przeprowadzić pomiary.

Potrafi samodzielnie wykonać pełną dokumentację z przeprowadzonych pomiarów satelitarnych.

Przedmiot nie jest oferowany w żadnym z aktualnych cykli dydaktycznych.
Opisy przedmiotów w USOS i USOSweb są chronione prawem autorskim.
Właścicielem praw autorskich jest Uniwersytet Rolniczy im. Hugona Kołłątaja w Krakowie.
kontakt deklaracja dostępności USOSweb 7.0.3.0 (2024-03-22)