Uniwersytet Rolniczy im. Hugona Kołłątaja w Krakowie - Centralny System Uwierzytelniania
Strona główna

Urządzanie terenów rekreacyjnych i sportowych

Informacje ogólne

Kod przedmiotu: I.K2s.UTRS.SM.IISXZ
Kod Erasmus / ISCED: (brak danych) / (brak danych)
Nazwa przedmiotu: Urządzanie terenów rekreacyjnych i sportowych
Jednostka: Katedra Melioracji i Kształtowania Środowiska
Grupy:
Punkty ECTS i inne: 4.00 Podstawowe informacje o zasadach przyporządkowania punktów ECTS:
  • roczny wymiar godzinowy nakładu pracy studenta konieczny do osiągnięcia zakładanych efektów uczenia się dla danego etapu studiów wynosi 1500-1800 h, co odpowiada 60 ECTS;
  • tygodniowy wymiar godzinowy nakładu pracy studenta wynosi 45 h;
  • 1 punkt ECTS odpowiada 25-30 godzinom pracy studenta potrzebnej do osiągnięcia zakładanych efektów uczenia się;
  • tygodniowy nakład pracy studenta konieczny do osiągnięcia zakładanych efektów uczenia się pozwala uzyskać 1,5 ECTS;
  • nakład pracy potrzebny do zaliczenia przedmiotu, któremu przypisano 3 ECTS, stanowi 10% semestralnego obciążenia studenta.
Język prowadzenia: polski
Skrócony opis:

Przyswojenie pojęć związanych z obiektami turystycznymi, rekreacyjnymi i sportowymi pod kątem ich projektowania, wykonywania i eksploatacji. Poznanie możliwości zastosowania i wykorzystania urządzeń technicznych do nawodnienia i odwodnienia na tego typu obiektach. Poznanie przepisów uprawiania i rywalizacji w niektórych dyscyplinach sportowych.

Wymagania wstępne: wiedza i umiejętności z zakresu materiałoznawstwa oraz projektowania i eksploatacji systemów melioracyjnych.

Pełny opis:

WYKŁAD - 15 godzin

Cele i zadania melioracji terenów zurbanizowanych (w tym rekreacyjnych i sportowych) – przyczyny podtopień i niedoborów wodnych oraz dopuszczalne poziomy wód gruntowych.

Budowle i urządzenia stosowane w gospodarce wodnej na terenach rekreacyjnych, sportowych i zielenie miejskiej (cieki, rowy i kanały, stopnie wodne, urządzenia odwadniające i nawadniające itp.).

Zbiorniki naturalne i sztuczne oraz oczka wodne na terenach zurbanizowanych (lokalizacja, budowa zbiorników, uszczelnienie dna, ubezpieczenie skarp, roślinność wodna).

Tereny rekreacyjne i sportowe (boiska i stadiony, pola golfowe i in.) – zasady projektowanie na tych obiektach urządzeń do prowadzenia prawidłowej gospodarki wodnej.

Charakterystyka systemów nawodnień na terenach zieleni miejskiej – projektowanie, elementy składowe oraz podstawowe parametry urządzeń nawaniających do regulacji stosunków powietrzno-wodnych w glebie.

Stosunki wodne w sztucznych profilach oraz zieleń w obudowach. Oddziaływanie infrastruktury technicznej oraz prac inżynierskich na stosunki wodne zieleni miejskiej.

ĆWICZENIA PROJEKTOWE (PRACOWNIA KOMPUTEROWA) - 30 godzin

Opracowanie pierwszej części koncepcji projektowej kompleksu rekreacyjno-sportowego – system zbiorników wodnych oraz kanałów otwartych na obszarze parku miejskiego.

Opracowanie drugiej części koncepcji projektowej kompleksu rekreacyjno-sportowego – urządzenia odwadniające i nawadniające na obiektach sportowych.

Opracowanie trzeciej części koncepcji projektowej kompleksu rekreacyjno-sportowego – wodooszczędny system nawadniający obszary zieleni miejskiej.

Naturalne i sztuczne nawierzchnie sportowe – sztuczna trawa, nawierzchnie poliuretanowe, podbudowa pod nawierzchnie syntetyczne. Prezentacja i dyskusja nad tematyką.

Wewnętrzne nawierzchnie obiektów sportowych – syntetyczne, parkiety sportowe, nawierzchnie ochronne. Nawierzchnie wodoprzepuszczalne – produkty, zastosowanie. Prezentacja i dyskusja nad tematyką.

Pielęgnacja pola golfowego, techniki i zabiegi pielęgnacyjne – aeracja, wertykulacja, piaskowanie. Pozimowe zniszczenia pól golfowych. Zasady gry w golfa. Prezentacja i dyskusja nad tematyką.

Rodzaje traw na obiektach rekreacyjnych i sportowych – mieszanki traw, zdolność kiełkowania i tworzenia darni, okres wegetacji, warunki siedliskowe, żywotność oraz odporność na choroby i szkodniki. Prezentacja i dyskusja nad tematyką.

Zagospodarowanie placu zabaw, przepisy prawne, usytuowanie placu zabaw, składowe projektu, nawierzchnie, urządzenia, nieprawidłowości, instrukcja korzystania. Zagospodarowanie turystyczne i rekreacyjne terenów poprzemysłowych. Prezentacja i dyskusja nad tematyką.

Literatura:

1. Deutsche Norm – DIN 18 035.

2. Kaczmarczyk S., Nowak L. 2006. Nawadnianie roślin. PWRiL, Poznań.

3. Prochal P. (red.). 1987. Podstawy melioracji rolnych. Tom I i II. PWRiL, W–wa.

*1. Lewiński P. 2006. STRI Przewodnik po trawach. [w:] Sportowe nawierzchnie trawiaste. 18.

2. Bones E. 1993. Sportplatze, Freianlagen fur Spiel, Sport, Freizeit und Erholung; Planung – Bau – Ausstattung – Pflege. Bundesinstitut fur Sportwissenschaft, Koln.

3. Dedio R. 2004. Automatyczne systemy nawadniające. [w:] Sportowe nawierzchnie trawiaste.

Efekty uczenia się:

WIEDZA – zna i rozumie:

UTR_W1 - budowę oraz funkcjonalność naturalnych i sztucznych nawierzchni na obiektach sportowych, sposoby pielęgnacji nawierzchni naturalnych, zagrożenia wynikające z wpływu warunków zewnętrznych na ich funkcjonowanie.

UTR_W2 - zasady projektowania, doboru materiałów i urządzeń oraz eksploatacji i oceny stanu technicznego elementów konstrukcyjnych, w tym systemów nawodnień i odwodnień terenów rekreacyjnych i sportowych.

UMIEJĘTNOŚCI – potrafi:

UTR_U1 - pracując w zespole przygotować dokumentację projektową urządzeń retencjonujących wodę oraz regulujących stosunki powietrzno-wodne gleb w terenach zieleni miejskiej oraz wykorzystywanych rekreacyjnie i sportowo.

UTR_U2 - ocenić i omówić zagrożenia wynikające z wpływu warunków zewnętrznych na prawidłową eksploatację terenów rekreacyjnych i sportowych; udzielić porad w zakresie systemów nawodnień i odwodnień na obiektach sportowych oraz pielęgnacji i regeneracji nawierzchni sportowych.

KOMPETENCJE SPOŁECZNE - jest gotów do:

UTR_K1 - ciągłego dokształcania się, a tym samym do podnoszenia swoich kompetencji.

Metody i kryteria oceniania:

WYKŁAD

Egzamin w formie odpowiedzi ustnej; na ocenę pozytywną należy udzielić co najmniej 51% prawidłowych odpowiedzi na zadane pytania:

< 51% – niedostateczny (2,0),

51–60 – dostateczny (3,0),

61–70 – dostateczny plus (3,5),

71–80 – dobry (4,0),

81–90 – dobry plus (4,5),

91–100 – bardzo dobry (5,0).

Udział oceny z zaliczenia wykładów w ocenie końcowej wynosi 40%.

ĆWICZENIA PROJEKTOWE

Zaliczenie zespołowe koncepcji projektowej kompleksu rekreacyjno-sportowego wyposażonego w urządzenia wodno-melioracyjne; na ocenę pozytywną należy prawidłowo wykonać koncepcję oraz odpowiedzieć na kilka pytań dotyczących jej wykonania; udział oceny z zaliczenia projektu w ocenie końcowej wynosi 40%.

Ocena prezentacji multimedialnej dotyczącej rozwiązania zadania problemowego oraz umiejętności wypowiedzi ustnej; ocena zaangażowania w dyskusji (umiejętności argumentowania i wartościowania); udział oceny z prezentacji i dyskusji w ocenie końcowej wynosi 20%.

Praktyki zawodowe:

brak

Zajęcia w cyklu "Semestr zimowy 2020/2021" (zakończony)

Okres: 2020-10-01 - 2021-02-24
Wybrany podział planu:
Przejdź do planu
Typ zajęć:
Ćwiczenia projektowe, 30 godzin więcej informacji
Wykład, 15 godzin więcej informacji
Koordynatorzy: Andrzej Bogdał, Włodzimierz Kanownik
Prowadzący grup: Andrzej Bogdał, Włodzimierz Kanownik
Lista studentów: (nie masz dostępu)
Zaliczenie: Przedmiot - Zaliczenie na ocenę
Ćwiczenia projektowe - Zaliczenie na ocenę
Wykład - Egzamin
Opisy przedmiotów w USOS i USOSweb są chronione prawem autorskim.
Właścicielem praw autorskich jest Uniwersytet Rolniczy im. Hugona Kołłątaja w Krakowie.
kontakt deklaracja dostępności USOSweb 7.0.3.0 (2024-03-22)