Uniwersytet Rolniczy im. Hugona Kołłątaja w Krakowie - Centralny System Uwierzytelniania
Strona główna

Geologia inżynierska i hydrogeologia

Informacje ogólne

Kod przedmiotu: I.GEOIH.SI.IGWY
Kod Erasmus / ISCED: (brak danych) / (brak danych)
Nazwa przedmiotu: Geologia inżynierska i hydrogeologia
Jednostka: Katedra Inżynierii Sanitarnej i Gospodarki Wodnej
Grupy:
Punkty ECTS i inne: (brak) Podstawowe informacje o zasadach przyporządkowania punktów ECTS:
  • roczny wymiar godzinowy nakładu pracy studenta konieczny do osiągnięcia zakładanych efektów uczenia się dla danego etapu studiów wynosi 1500-1800 h, co odpowiada 60 ECTS;
  • tygodniowy wymiar godzinowy nakładu pracy studenta wynosi 45 h;
  • 1 punkt ECTS odpowiada 25-30 godzinom pracy studenta potrzebnej do osiągnięcia zakładanych efektów uczenia się;
  • tygodniowy nakład pracy studenta konieczny do osiągnięcia zakładanych efektów uczenia się pozwala uzyskać 1,5 ECTS;
  • nakład pracy potrzebny do zaliczenia przedmiotu, któremu przypisano 3 ECTS, stanowi 10% semestralnego obciążenia studenta.

zobacz reguły punktacji
Język prowadzenia: polski
Skrócony opis:

Celem przedmiotu jest zapoznanie studentów z podstawami geologii obejmującymi w szczególności zagadnienia związane z: geologią dynamiczną, mineralogią, petrografią, stratygrafią i tektoniką oraz z podstawowymi wiadomościami związanymi z hydrogeologią i hydrogeochemią.

Pełny opis:

30 godzin wykładu obejmujące następujące zagadnienia:

Budowa geologiczna Ziemi, teorie powstania Ziemi.

Podstawowe procesy geologiczne (endo i egzogeniczne).

Podstawy geologii historycznej i dynamicznej (tektonika).

Procesy morfo i skało twórcze oraz ich działalność niszcząca (wietrzenie fizyczne, mechaniczne i chemiczne) oraz akumulacyjna (sedymentacja).

Utwory nadkładu i różne typy podłoża na terenie Polski (budowa geologiczna). Geologiczno-inżynierska charakterystyka gruntów skalistych i nieskalistych.

Elementy hydrogeologii stosowanej - geneza wód podziemnych, podział hydrogeologiczny. Podstawowe właściwości hydrogeologiczne skał (przepuszczalność hydrauliczna, odsączalność i wodochłonność).

Woda w strefie saturacji i aeracji. Własności fizyczne i organoleptyczne oraz skład chemiczny i bakteriologiczny wód podziemnych.

Strefy zasilania i drenażu. Wody podziemne w różnych formach morfologicznych i strukturach geologicznych Charakterystyka ujęć wód podziemnych (w szczególności studniami wierconymi).

Pomiary stanów wód podziemnych. Hydroizohipsy, hydroizobaty i hydroizopiezy. Kartografia geologiczna i hydrogeologiczna, rodzaje map hydrogeologicznych i geologiczno-inżynierskich, profile i przekroje hydrogeologiczne.

Dokumentowanie warunków geologiczno-inżynierskich i hydrogeologicznych. Zasoby wód podziemnych (definicje, rodzaje i sposób obliczania).

Wpływ działań geotechnicznych na wody podziemne.

15 godzin ćwiczeń obejmujące następujące zagadnienia:

Rozpoznawanie wybranych minerałów występujących w różnych środowiskach skalnych.

Cechy diagnostyczne minerałów pozwalające na ich rozpoznanie makroskopowe. Omówienie typowych środowisk tworzenia się minerałów (stopy glinokrzemianowe, różne typy basenów sedymentacyjnych).

Rozpoznawanie skał magmowych (głębinowych i wylewnych), osadowych i metamorficznych. Określanie struktur i tekstur wybranych skał.

Rozpoznawanie różnego rodzaju gruntów naturalnych, antropogenicznych, rodzimych i nasypowych

Wyznaczenie współczynnika filtracji metodą laboratoryjną, aparatem Wiłuna

Wykonanie analiz granulometrycznych próbek skał o różnej granulacji (różnych skał) oraz kreślenie wykresów uziarnienia. Obliczenie na podstawie uzyskanych wyników wartości współczynnika filtracji przy zastosowaniu wzorów empirycznych różnych typów.

Wyznaczanie współczynnika filtracji w warunkach nieustalonych metodami polowymi:

- zalewania cylindra Maaga-Kozenego,

- zalewania wykopu,

- zalewanie otworu.

Wykonanie odwiertu geotechnicznego i sporządzenie profilu geologicznego przewiercanych warstw.

Kreślenie profili i przekrojów geologiczno-inżynierskich i hydrogeologicznych.

Praca z różnymi mapami geologicznymi (geologiczno-inżynierskimi i hydrogeologicznymi), umiejętność korzystania z map geologicznych, geologiczno-inżynierskich i hydrogeologicznych przy projektowaniu i ochronie środowiska.

Wyznaczanie podstawowych parametrów hydrogeologicznych na podstawie siatki hydrodynamicznej.

Rozpoznawanie występujących na terenie Krakowa wychodni i odkrywek skał, studni artezyjskich i wypływów źródeł.

Literatura:

Książkiewicz M., 1982 - Geologia dynamiczna. Wyd. Geol. Warszawa

Macioszczyk A., Dobrzyński D., 2002 - Hydrogeochemia strefy aktywnej wymiany wód podziemnych. Wyd. Geol. Warszawa

Macioszczyk A., 2006 - Podstawy hydrogeologii stosowanej. Wyd. Nauk. PWN

Pazdro Z. 1990 - Hydrogeologia ogólna. Wyd. Geol. Warszawa

Praca zbiorowa pod redakcja Dowgiałło J. - 2002, Słownik hydrogeologiczny. Państw. Inst. Geol.

Praca zbiorowa pod redakcją Plewy M. 1998 - Geologia inżynierska i hydrogeologia. Cz. III. Przewodnik do ćwiczeń laboratoryjnych

Wacławski M. 1999 - Geologia inżynierska i hydrogeologia Cz.II. Hydrogeologia. Politechnika Krakowska. Wyd. Nauk. DWN

Wieczysty A. 1982 - Hydrogeologia Inżynierska. PWN Warszawa.

Efekty uczenia się:

WIEDZA: Studentka/Student zna i rozumie budowę i wiek Ziemi, rodzaje procesów skałotwórczych i gruntów oraz minerałów, typy i rodzaje wód podziemnych, ich podział i klasyfikację. Ma wiedzę w zakresie rozpoznawania różnego rodzaju gruntów, procesów sedymentacji w obrębie dolin rzecznych, wyznaczania kierunku przepływu i wielkości obliczania przepływów w obrębie warstwy wodonośnej (stosowania prawa Darc’y) oraz metod ustalania i obliczania współczynnika filtracji. Ma wiedzę w zakresie właściwości hydrogeologicznych i geologiczno-inżynierskich gruntów, rodzajów zasobów wód oraz parametrów fizyko-chemicznych i bakteriologicznych wód podziemnych.

UMIEJĘTNOŚCI: absolwent potrafi określać podstawowe parametry geologiczno-inżynierskie gruntów i hydrauliczne wód podziemnych oraz posiada umiejętność analizy wielkości tych parametrów, rozróżniać różne rodzaje gruntów i wód podziemnych; wykorzystywać potrzebne informacje dotyczące rodzaju gruntów i reżimu hydrogeologicznego wód podziemnych oraz oceniać stan środowiska gruntowo-wodnego.

KOMPETENCJE SPOŁECZNE: absolwent jest gotów do prawidłowej identyfikacji pozatechnicznych skutków działalności inżynierskiej, w tym ich wpływu na środowisko oraz wykazuje aktywną postawę wobec problemów występowania różnego rodzaju gruntów oraz wód podziemnych oraz kształtowania środowiska gruntowo-wodnego.

Metody i kryteria oceniania:

Wykłady: Zaliczenie pisemne ograniczone czasowo; na ocenę pozytywną należy udzielić, co najmniej 51% prawidłowych odpowiedzi na zadane pytania; udział oceny z zaliczenia wykładów w ocenie końcowej wynosi 50%.

Ćwiczenia: Zaliczenie pisemnego sprawdzianu (test wielokrotnego wyboru i/lub pytania otwarte), na ocenę pozytywną należy udzielić, co najmniej 51% prawidłowych odpowiedzi na zadane pytania. Zaliczenie indywidualnych projektów techniczno-przyrodniczych wykonywanych w trakcie realizacji ćwiczeń, na ocenę pozytywną należy prawidłowo wykonać projekt. Udział oceny z zaliczenia ćwiczeń projektowych w ocenie końcowej wynosi 50%.

Praktyki zawodowe:

brak

Przedmiot nie jest oferowany w żadnym z aktualnych cykli dydaktycznych.
Opisy przedmiotów w USOS i USOSweb są chronione prawem autorskim.
Właścicielem praw autorskich jest Uniwersytet Rolniczy im. Hugona Kołłątaja w Krakowie.
kontakt deklaracja dostępności USOSweb 7.0.3.0 (2024-03-22)