Uniwersytet Rolniczy im. Hugona Kołłątaja w Krakowie - Centralny System Uwierzytelniania
Strona główna

Sport konny i wyścigi

Informacje ogólne

Kod przedmiotu: H.HKN.983XX.SI.HZOHX
Kod Erasmus / ISCED: (brak danych) / (brak danych)
Nazwa przedmiotu: Sport konny i wyścigi
Jednostka: Zakład Hodowli Koni
Grupy:
Punkty ECTS i inne: (brak) Podstawowe informacje o zasadach przyporządkowania punktów ECTS:
  • roczny wymiar godzinowy nakładu pracy studenta konieczny do osiągnięcia zakładanych efektów uczenia się dla danego etapu studiów wynosi 1500-1800 h, co odpowiada 60 ECTS;
  • tygodniowy wymiar godzinowy nakładu pracy studenta wynosi 45 h;
  • 1 punkt ECTS odpowiada 25-30 godzinom pracy studenta potrzebnej do osiągnięcia zakładanych efektów uczenia się;
  • tygodniowy nakład pracy studenta konieczny do osiągnięcia zakładanych efektów uczenia się pozwala uzyskać 1,5 ECTS;
  • nakład pracy potrzebny do zaliczenia przedmiotu, któremu przypisano 3 ECTS, stanowi 10% semestralnego obciążenia studenta.

zobacz reguły punktacji
Język prowadzenia: polski
Skrócony opis:

Organizacja jeździectwa w Polsce i na świecie, dyscypliny olimpijskie, dyscypliny zarejestrowane w FEI, sporty amatorskie, turystyka jeździecka, rekreacja, metodyka nauki jazdy konnej. Wyścigi. Parajeździectwo i olimpiady specjalne.

Pełny opis:

1. Organizacja jeździectwa w Polsce, organizacje międzynarodowe, rodzaje sportów konnych, znane ośrodki sportowe i wyścigowe. Historia jeździectwa, dawne szkoły jeździeckie. Historia sportu jeździeckiego w Polsce (2 godz.)

2. Dyscypliny olimpijskie: ujeżdżenie, skoki przez przeszkody, WKKW (6 godz.)

3. Inne dyscypliny oficjalne FEI: powożenie, woltyżerka, długodystansowe rajdy konne, reining (7 godz.)

4. Wyścigi płaskie, płotowe, przeszkodowe i wyścigi kłusaków (2 godz.)

5. Sporty amatorskie, pokazy z udziałem koni, biegi myśliwskie, gry i zabawy na koniach, zabawy rekreacyjne, gry regionalne oraz udział sportów konnych w innych dyscyplinach jeździeckich (3 godz.)

6. Trekking, turystyczne rajdy konne – górska i nizinna turystyka jeździecka, rajdy na orientację, ścieżka huculska. Szlaki konne w Polsce. Zasady poruszania się po drodze (3 godz.)

7. Praca z koniem i jeźdźcem na lonży. Przygotowanie treningowe koni i jeźdźców do poszczególnych sportów konnych oraz wyścigów. Badania fizjologiczne w treningu. Dobór koni do różnych sportów konnych (2 godz.)

8. Rekreacja – zasady, wymogi, organizacja. System szkolenia – odznaki, kursy instruktorskie. Ośrodek jeździecki – organizacja, wyposażenie, ekonomika funkcjonowania, dobór koni (2 godz.)

9. Metodyka nauki jazdy konnej – zasady planowania lekcji oraz cyklu szkoleniowego. Praca z dziećmi, młodzieżą i dorosłymi. Bezpieczne uprawianie jeździectwa – bezpieczeństwo w stajni, na jeździe, podczas rekreacyjnych imprez jeździeckich, uwarunkowania medyczne, urazowość w jeździectwie i pierwsza pomoc. Parajeździectwo i olimpiady specjalne (2 godz.)

10. Sprawy organizacyjne (1 godz.)

Wyjazdy [do wyboru]: międzynarodowe zawody reiningowe w Starych Żukowicach, zawody ogólnopolskie w skokach przez przeszkody w Krakowie, zawody ogólnopolskie w ujeżdżeniu w Krakowie, trening skokowy w WLKS KRAKUS Swoszowice, nowoczesny ośrodek jeździecki KJK SZARY Michałowice, ośrodek jeździecki KS BÓR Toporzysko, zawody regionalne.

Literatura:

- W. Pruchniewicz - Akademia jeździecka, cz. 1

- Zasady jazdy konnej cz. 1 - Podstawowe wyszkolenie jeźdźca i konia

- Zasady jazdy konnej cz. 2 - Zaawansowane wyszkolenie jeźdźca i konia

- Zasady jazdy konnej cz. 3 - Lonżowanie

- Sport jeździecki - PWRiL, 1971

- Przepisy i regulaminy dyscyplin - www.pzj.pl, www.pzhk.pl

- Wiadomości wyścigowe - PTWK

- prasa: Koń Polski, Świat Koni, Konie i Rumaki, Koński Targ, Hodowca i Jeździec

Efekty uczenia się:

Wiedza

Student wskazuje organizacje jeździeckie w Polsce i na świecie, rozpoznaje znane ośrodki sportowe i wyścigowe, objaśnia historię jeździectwa i sportu jeździeckiego, rozróżnia i charakteryzuje dyscypliny olimpijskie i inne oficjalne dyscypliny FEI, tłumaczy metodykę nauki jazdy konnej i bezpieczne uprawianie jeździectwa, opisuje para jeździectwo i olimpiady specjalne. Rozpoznaje i objaśnia zasady rozgrywania różnych rodzajów wyścigów konnych, sportów amatorskich, pokazów, gier i zabaw na koniach oraz trekkingu, turystycznych rajdów konnych, górskiej i nizinnej turystyki jeździeckiej. Definiuje podstawowe zasady pracy i treningu, doboru koni do określonego sportu jeździeckiego lub wyścigów, charakteryzuje użytkowanie rekreacyjne i organizację ośrodka jeździeckiego, objaśnia system szkolenia, odznaki i kursy instruktorskie.

Umiejętności

Zgodnie ze zdobytą wiedzą weryfikuje zasady rozgrywania określonych dyscyplin sportu jeździeckiego podczas zajęć terenowych.

Kompetencje społeczne

Ma świadomość związku między nauką a praktyką, wykazuje aktywną postawę w zakresie samokształcenia i doskonalenia zawodowego.

Jest kreatywny w pracy indywidualnej i zespołowej oraz otwarty na nowe technologie i idee.

Posiada zdolność do organizacji pracy i rozwiązywania problemów.

Metody i kryteria oceniania:

Zaliczenie na podstawie udziału w wybranych zawodach i przedstawienia referatu

Przedmiot nie jest oferowany w żadnym z aktualnych cykli dydaktycznych.
Opisy przedmiotów w USOS i USOSweb są chronione prawem autorskim.
Właścicielem praw autorskich jest Uniwersytet Rolniczy im. Hugona Kołłątaja w Krakowie.
kontakt deklaracja dostępności USOSweb 7.0.3.0-1 (2024-04-02)