Uniwersytet Rolniczy im. Hugona Kołłątaja w Krakowie - Centralny System Uwierzytelniania
Strona główna

Technologia informacyjna

Informacje ogólne

Kod przedmiotu: A.IRI.TIXXX.NI.ATRXX
Kod Erasmus / ISCED: (brak danych) / (brak danych)
Nazwa przedmiotu: Technologia informacyjna
Jednostka: Instytut Inżynierii Rolniczej i Informatyki
Grupy: TRL, Tech i Energ, 1sem, niestacjonarne, obowiazkowe
Strona przedmiotu: http://elearning-wa.wipie.ur.krakow.pl
Punkty ECTS i inne: (brak) Podstawowe informacje o zasadach przyporządkowania punktów ECTS:
  • roczny wymiar godzinowy nakładu pracy studenta konieczny do osiągnięcia zakładanych efektów uczenia się dla danego etapu studiów wynosi 1500-1800 h, co odpowiada 60 ECTS;
  • tygodniowy wymiar godzinowy nakładu pracy studenta wynosi 45 h;
  • 1 punkt ECTS odpowiada 25-30 godzinom pracy studenta potrzebnej do osiągnięcia zakładanych efektów uczenia się;
  • tygodniowy nakład pracy studenta konieczny do osiągnięcia zakładanych efektów uczenia się pozwala uzyskać 1,5 ECTS;
  • nakład pracy potrzebny do zaliczenia przedmiotu, któremu przypisano 3 ECTS, stanowi 10% semestralnego obciążenia studenta.

zobacz reguły punktacji
Język prowadzenia: polski
Skrócony opis:

Celem nauczania jest przekazanie studentowi wiedzy z zakresu: podstaw technik informatycznych, użytkowania komputerów (wiedza i umiejętności pozwalające na wykorzystanie funkcji komputera), przetwarzania tekstów (wiedza i umiejętności pozwalające na poprawne użycie komputera do tworzenia, edycji, formatowania, przechowywania i drukowania dokumentów), arkuszy kalkulacyjnych (wiedza i umiejętności pozwalające na wykorzystanie oprogramowania do przeprowadzania obliczeń w arkuszu kalkulacyjnym), baz danych (wiedza i umiejętności pozwalające na tworzenie i wykorzystanie baz danych), grafiki menedżerskiej i prezentacyjnej (wiedza i umiejętności pozwalające na użycie technik graficznych), usług w sieciach informatycznych. Zakres materiału stanowi odpowiednio dobrany podzbiór informacji zawartych w modułach wymaganych do uzyskania ECDL. Zajęcia prowadzone są przez wykładowców posiadających certyfikaty egzaminatorów ECDL.

Pełny opis:

Szkolenie w zakresie obsługi urządzeń techniki komputerowej. Zasady BHP w pracowni komputerowej. Ergonomia pracy przy stanowiskach monitorowych. Budowa komputera i urządzeń peryferyjnych. Praca w lokalnej sieci komputerowej Wydziału. Logowanie się do systemu, wykorzystanie zasobów lokalnej sieci komputerowej. Korzystanie z platformy e-learning.

Metody komunikowania się w lokalnej i rozległej sieci komputerowej.

System operacyjny Linux - praca w środowisku graficznym KDE. Aplikacje użytkowe w systemie Linux. OpenOffice.org, Gimp. Pliki i katalogi, prawa dostępu.

Korzystanie z usług sieciowych.

Aplikacje użytkowe - edytory tekstów (Linux, Windows). Praktyczna obsługa MS Worda. Formatowanie tekstu. Style. Tabele oraz grafika. Korzystanie z odsyłaczy.

Aplikacje użytkowe - arkusze kalkulacyjne (Linux, Windows). Praktyczna obsługa MS Excela. Formatowanie komórek, wzory i funkcje, adresowanie względne i bezwzględne, filtrowanie i sortowanie. Tworzenie zestawień i wykresów. Tabele i wykresy przestawne. Statystyka w Excelu.

Aplikacje użytkowe - grafika prezentacyjna (Linux, Windows).

Filtrowanie informacji w bazach danych - podstawy języka SQL (MS Access). Projektowanie i tworzenie bazy danych, wyszukiwanie użytecznych informacji.

Projekt 1: Wykonanie projektu graficznego z wykorzystaniem programów graficznych oraz/lub prezentacyjnych. Projekt przesłany przy wykorzystaniu platformy e-learning.

Platforma e-learning wykorzystywana jest także do uzupełniania treści kształcenia przekazywanych w formie tradycyjnej. W ramach przedmiotu studenci nabywają umiejętność korzystania z narzędzi platformy. W tej formie dostarczane są materiały uzupełniające oraz dodatkowe zadania z poszczególnych modułów (tematów), a także zamieszczana jest aktualna punktacja z przedmiotu.

Literatura:

Literatura podstawowa:

Groszek M. ABC Excel 2007 PL, Gliwice, Helion, 2007.

Michael R. Groh: Access 2007 PL Gliwice, Helion, 2008.

uzupełniająca (skrypty, podręczniki, katalogi, normy itp.)

Gołębiewski, Pilch, Słodownik:Windows XP PL. Biblia, Helion 2003,

Kowalczyk: Word 2007 PL. Kurs, Helion 2007

Negrino: PowerPoint. Tworzenie prezentacji. Projekty, Helion 2005

http://newbie.linux.pl

Efekty uczenia się:

Wiedza (wiedza i jej rozumienie): Student po zakończonym przedmiocie posiada wiedzę na temat budowy oraz obsługi komputera oraz aplikacji komputerowych, rozumie podstawowe pojęcia informatyczne.

Umiejętności (wykorzystanie wiedz - zdolność analizy i syntezy): Student po zakończonym przedmiotu umie wykorzystywać praktycznie aplikacje komputerowe w zakresie edycji i formatowania tekstów, obliczeń w arkuszach kalkulacyjnych, tworzenia prezentacji i używania technik graficznych, wykorzystania baz danych. Student potrafi również wykorzystywać sieci komputerowe do komunikacji i pozyskiwania informacji.

Postawy (zarządzanie wiedzą i umiejętność komunikacji): Student formułuje opinie na temat wykorzystania komputerów oraz technologii informatycznych.

Metody i kryteria oceniania:

Efekty kształcenia oceniane na podstawie zadań wykonywanych przez studentów. Zadania obejmują poszczególne tematy objęte nauczaniem. Za poszczególne tematy (moduły) studenci zdobywają punkty. Ocena końcowa zależy od ilości zdobytych punktów, do zaliczenia przedmiotu wymagane jest zdobycie minimum 51% punktów (aktualny stan punktów studenci mogą sprawdzać na platformie e-learning).

Przedmiot nie jest oferowany w żadnym z aktualnych cykli dydaktycznych.
Opisy przedmiotów w USOS i USOSweb są chronione prawem autorskim.
Właścicielem praw autorskich jest Uniwersytet Rolniczy im. Hugona Kołłątaja w Krakowie.
kontakt deklaracja dostępności USOSweb 7.0.3.0 (2024-03-22)