Uniwersytet Rolniczy im. Hugona Kołłątaja w Krakowie - Centralny System Uwierzytelniania
Strona główna

Agrofizyka stosowana

Informacje ogólne

Kod przedmiotu: A.IMA.AGSXX.SM.AZPIX
Kod Erasmus / ISCED: (brak danych) / (brak danych)
Nazwa przedmiotu: Agrofizyka stosowana
Jednostka: Katedra Inżynierii Mechanicznej i Agrofizyki
Grupy:
Punkty ECTS i inne: (brak) Podstawowe informacje o zasadach przyporządkowania punktów ECTS:
  • roczny wymiar godzinowy nakładu pracy studenta konieczny do osiągnięcia zakładanych efektów uczenia się dla danego etapu studiów wynosi 1500-1800 h, co odpowiada 60 ECTS;
  • tygodniowy wymiar godzinowy nakładu pracy studenta wynosi 45 h;
  • 1 punkt ECTS odpowiada 25-30 godzinom pracy studenta potrzebnej do osiągnięcia zakładanych efektów uczenia się;
  • tygodniowy nakład pracy studenta konieczny do osiągnięcia zakładanych efektów uczenia się pozwala uzyskać 1,5 ECTS;
  • nakład pracy potrzebny do zaliczenia przedmiotu, któremu przypisano 3 ECTS, stanowi 10% semestralnego obciążenia studenta.

zobacz reguły punktacji
Język prowadzenia: polski
Skrócony opis:

Celem nauczania przedmiotu jest poznanie: podstawowych procesów fizycznych zachodzących w systemach biologicznych i technicznych: gleba-roślina-atmosfera-maszyna oraz praw umożliwiających ich opis i wyjaśnienie oraz pomiarami związanymi z przebiegiem procesów fizycznych w układzie gleba-roślina-maszyna.

Pełny opis:

Wykłady

Agrofizyka - przedmiot, zakres i obiekty badań. System gleba-roślina-maszyna-atmosfera - procesy fizjologiczne i fizyczne zachodzące w systemie.Prawa fizyki procesy fizjologiczne i fizyczne w systemie agrofizycznym. Właściwości fizyczne, fizykochemiczne i technologiczne - znaczenie w opisie i analizie systemu agrofizycznego. Metody

badań systemów agrofizycznych.

Ćwiczenia

Wyznaczanie właściwości termofizycznych materiałów roślinnych. Wyznaczanie współczynnika tarcia materiałów ziarnistych. Wyznaczanie współczynnika dyfuzji masy w warstwie porowatej gleby i materiału ziarnistego. Badanie procesu transpiracji i oddychania wody z rośliny w

aspekcie zjawiska nawilżania i podgrzewania otaczającej atmosfery w warunkach adiabatycznych. Pomiar zmian geometrii materiału roślinnego podczas suszenia metodą analizy obrazu. Rozdrabnianie materiału - badania wytrzymałościowe i granulometryczne

Literatura:

1. Przestalski S. 1993 Fizyka z elementami biofizyki i agrofizyki. Wyd.. AR, Wrocław

2. Jóźwiak Z., Bartosz G. (red). 2005 Biofizyka. Wybrane zagadnienia wraz z ćwiczeniami. PWN, Warszawa

3. Gołębiowska D. (red). 1996 Ćwiczenia laboratoryjne z fizyki z elementami biofizyki i agrofizyki. Wyd. AR, Szczecin

4. Dołowy K. 2005 Biofizyka Wyd. SGGW, Warszawa

5. Glińsi J., Horabik J., Lipiec J. (eds.). 2011 Encyclopedia of Agrophysics. Springer, Dordrecht, The Netherlands

Efekty uczenia się:

Wiedza

AF-2-W1

Student definiuje i wyjaśnia podstawowe procesy zachodzące

w roślinie oraz w systemach biologicznych gleba - roślina - atmosfera, gleba-roślina-maszyna, definiuje właściwości fizyczne roślin mające wpływ na przebieg tych procesów.

Umiejętności

AF-2-U1

Student wskazuje właściwości fizyczne materiału decydujące

o przebiegu procesu technologicznego oraz proponuje odpowiednią metodę pomiaru tych właściwości, umie odpowiednio opracować i zinterpretować wyniki oraz sformułować wnioski.

Kompetencje społeczne

AF-2-K1

Student umie pracować w zespole oraz rozumie potrzebę

i zna możliwości ciągłego dokształcania się w celu podnoszenia kompetencji zawodowych.

Metody i kryteria oceniania:

Metody: sprawdzian wiedzy, zaliczenie raportu/sprawozdania z prac

laboratoryjnych/ćwiczeń praktycznych (indywidualne, grupowe), egzamin (zaliczenie końcowe) pisemny ograniczony czasowo.

Kryteria oceny

Na ocenę 3.0

Student tylko definiuje podstawowe procesy zachodzące w roślinie oraz w systemach biologicznych gleba - roślina - atmosfera, gleba-roślina-maszyna, definiuje właściwości fizyczne roślin, ale nie rozumie, jaki mają wpływ na przebieg tych procesów.

Na ocenę 4.0

Student definiuje i wyjaśnia podstawowe procesy zachodzące w roślinie oraz w systemach biologicznych gleba - roślina - atmosfera, gleba-roślina-maszyna, definiuje właściwości fizyczne roślin mające wpływ na przebieg tych procesów.

Na ocenę 5.0

Student definiuje i wyjaśnia podstawowe procesy zachodzące w roślinie oraz w systemach biologicznych gleba - roślina - atmosfera, gleba-roślina-maszyna, definiuje właściwości fizyczne roślin mające wpływ na przebieg tych procesów. Przeprowadza dogłębną

analizę zjawisk wykorzystując metody dostępne metody analityczne i numeryczne, interpretuje i formułuje wnioski oraz zalecenia.

Na ocenę 3.0

Student wskazuje właściwości fizyczne materiału decydujące o przebiegu procesu technologicznego, ale nie umie zaproponować odpowiedniej metody pomiaru tych właściwości, ani odpowiednio opracować i zinterpretować wyników pomiarów oraz nie potrafi

sformułować wniosków.

Na ocenę 4.0

Student wskazuje właściwości fizyczne materiału decydujące o przebiegu procesu technologicznego oraz proponuje odpowiednią metodę pomiaru tych właściwości, umie odpowiednio opracować i zinterpretować wyniki oraz sformułować wnioski.

Na ocenę 5.0

Student wskazuje właściwości fizyczne materiału decydujące o przebiegu procesu technologicznego oraz proponuje odpowiednią metodę pomiaru tych właściwości, umie odpowiednio opracować i zinterpretować wyniki badań, przeprowadzić dyskusję oraz sformułować wnioski, wykorzystując zaawansowane metody statystyczne i modelowania matematycznego.

Na ocenę 3.0

Student umie pracować w zespole, ale nie rozumie potrzeby i nie zna możliwości ciągłego dokształcania się w celu podnoszenia kompetencji zawodowych.

Na ocenę 4.0 Student umie pracować w zespole oraz rozumie potrzebę, ale nie zna możliwości ciągłego dokształcania się w celu podnoszenia kompetencji zawodowych.

Na ocenę 5.0

Student umie pracować w zespole oraz rozumie potrzebę i zna możliwości ciągłego dokształcania się w celu podnoszenia kompetencji zawodowych, podejmując samodzielne działania w tym zakresie.

Przedmiot nie jest oferowany w żadnym z aktualnych cykli dydaktycznych.
Opisy przedmiotów w USOS i USOSweb są chronione prawem autorskim.
Właścicielem praw autorskich jest Uniwersytet Rolniczy im. Hugona Kołłątaja w Krakowie.
kontakt deklaracja dostępności USOSweb 7.0.3.0-1 (2024-04-02)