Uniwersytet Rolniczy im. Hugona Kołłątaja w Krakowie - Centralny System Uwierzytelniania
Strona główna

Gospodarka wodna i ściekowa

Informacje ogólne

Kod przedmiotu: T.KTF.GOWIS.SI.TTDXX
Kod Erasmus / ISCED: (brak danych) / (brak danych)
Nazwa przedmiotu: Gospodarka wodna i ściekowa
Jednostka: Katedra Technologii Fermentacji i Mikrobiologii Technicznej
Grupy:
Punkty ECTS i inne: (brak) Podstawowe informacje o zasadach przyporządkowania punktów ECTS:
  • roczny wymiar godzinowy nakładu pracy studenta konieczny do osiągnięcia zakładanych efektów uczenia się dla danego etapu studiów wynosi 1500-1800 h, co odpowiada 60 ECTS;
  • tygodniowy wymiar godzinowy nakładu pracy studenta wynosi 45 h;
  • 1 punkt ECTS odpowiada 25-30 godzinom pracy studenta potrzebnej do osiągnięcia zakładanych efektów uczenia się;
  • tygodniowy nakład pracy studenta konieczny do osiągnięcia zakładanych efektów uczenia się pozwala uzyskać 1,5 ECTS;
  • nakład pracy potrzebny do zaliczenia przedmiotu, któremu przypisano 3 ECTS, stanowi 10% semestralnego obciążenia studenta.

zobacz reguły punktacji
Język prowadzenia: polski
Skrócony opis:

W ramach kursu omówione zostaną aktualne ustawy i rozporządzenia dotyczące wód powierzchniowych i podziemnych oraz wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi, metody uzdatniania wody, rozdaje ścieków i sposoby ich oczyszczania.

Pełny opis:

Treść kształcenia

Charakterystyka zasobów wody słodkiej w Polsce i na świecie. Kategorie i klasy jakości wód powierzchniowych i podziemnych, ustawy i rozporządzenia dotyczące jakości wód. Zasady racjonalnej gospodarki wodnej.

Właściwości fizyczne, chemiczne i mikrobiologiczne wód powierzchniowych i podziemnych, monitoring wód.

Wymagania fizyczne i chemiczne jakości wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi, monitoring jakości, ustawy i rozporządzenia określające parametry jakości wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi.

Woda jako rozpuszczalnik, właściwości fizyczne i chemiczne roztworów wodnych, korozyjność, buforowość wody, twardość wody, skale twardości, kamień kotłowy, sposoby usuwania twardości wody.

Procesy stosowane podczas uzdatniania wód powierzchniowych i podziemnych, urządzenia do uzdatniania. Uzdatnianie chemiczne, jonitowe i membranowe, procesy koagulacji i odgazowanie wody,

Mikrobiologiczne metody uzdatniania wody do picia. Kryteria doboru sposobów oczyszczania wody. Usuwanie zanieczyszczeń na filtrach. Usuwanie azotanów, żelaza i manganu.

Biofilmy i patogeny w wodzie. Metody dezynfekcji wody.

Mikrobiologiczne kryteria oceny sanitarnej wody. Analiza mikrobiologiczna wody, sposoby pobierania próbek i metody badań. Wirusy i bakterie chorobotwórcze przenoszone przez wodę.

Ścieki i ich rodzaje, wyróżniki charakteryzujące obciążenie ścieków.

Metody oczyszczania ścieków. Osad czynny i złoża biologiczne.

Literatura:

podstawowa

1. Nawrocki J.: Uzdatnianie wody Procesy chemiczne i biologiczne, PWN, Warszawa, 2010

2. Wowk J.: Naturalna technologia wody. Nowe rozwiązania pozyskiwania, uzdatniania i dostawy użytkownikom, PWN, Warszawa, 2010

3. Kowal A.L., Świderska-Bróż M.: Oczyszczenie wody. Podstawy teoretyczne i technologiczne procesy i urządzenia, PWN, Warszawa, 2007

4. Chełmicki W.: Woda. Zasoby, degradacja, ochrona, PWN, Warszawa, 2001.

5. Apolinarski M., Bartkowicz B., Wąsowski J.: Ćwiczenia laboratoryjne z technologii ścieków, Oficyna Wydawnicza Politechniki Warszawskiej, Warszawa, 2001

6. Bartkiewicz B., Umiejewska K.,: Oczyszczanie Ścieków Przemysłowych, PWN, Warszawa 2010.

uzupełniająca

1. Klimiuk E., Łebkowska M.: Biotechnologia w ochronie środowiska, Wyd. PWN, Warszawa 2004

2. Kowal A.L., Świderska – Bróz M. 2003. Oczyszczanie wody, PWN, Warszawa.

3. Ustawy i rozporządzenia UE i Polski w sprawie gospodarki wodą, ściekami i różnymi rodzajami energii.

Efekty uczenia się:

Wiedza

Charakteryzuje światowe i krajowe zasoby wody słodkiej, zna ustawy i rozporządzenia dotyczące wód powierzchniowych i podziemnych oraz wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi, opisuje właściwości wody, procesy uzdatniania, schematy, reakcje usuwania twardości wody, kamień kotłowy. Zna zasady racjonalnej gospodarki wodnej.

Zna procesy chemiczne i wykorzystujące drobnoustroje stosowane do oczyszczania i uzdatniania wody pitnej. Zna mikrobiologiczne kryteria oceny sanitarnej wody. Opisuje zasady analizy mikrobiologicznej wody, sposób pobierania próbek i metody badań. Charakteryzuje mikroorganizmy chorobotwórcze przenoszone drogą wodną i podaje zagrożenia związane z ich występowaniem.

Definiuje ścieki i ich rodzaje, podaje wyróżniki obciążeń, wymienia sposoby oczyszczania ścieków. Charakteryzuje metody biologicznego oczyszczania ścieków. Opisuje grupy mikroorganizmów wchodzących w skład osadu czynnego i złóż biologicznych.

Kompetencje społeczne

Ma świadomość znaczenia zawodowej odpowiedzialności za produkcję żywności oraz kształtowanie i stan środowiska naturalnego.

Metody i kryteria oceniania:

Na ocenę 2

Wiedza

Nie opisuje właściwości wody, światowych i krajowych zasobów wody, nie zna ustaw i rozporządzeń dotyczących wody, procesów jej uzdatniania, schematów technologicznych, reakcji chemicznych związanych z uzdatnianiem i koagulacją oraz pojęć związanych z twardością wody.

Nie zna procesów chemicznych i wykorzystujących drobnoustroje stosowane do oczyszczania i uzdatniania wody pitnej. Nie zna mikrobiologicznych kryteriów oceny sanitarnej wody. Nie potrafi opisać zasad analizy mikrobiologicznej wody. Nie potrafi scharakteryzować mikroorganizmów chorobotwórczych przenoszonych drogą wodną ani podać zagrożeń związanych z ich występowaniem

Nie potrafi zdefiniować ścieków ani podać ich rodzajów, nie zna wyróżników obciążeń, nie wymienia sposobów oczyszczania ścieków, nie charakteryzuje metod biologicznego oczyszczania ścieków, nie potrafi opisać mikroorganizmów osadu czynnego i złóż biologicznych.

Kompetencje społeczne

Nie jest świadomy zagrożeń środowiskowych.

Na ocenę 3

Wiedza

Potrafi opisać wybrane właściwości wody, zna światowe i krajowe zasoby wody słodkiej, zna ustawy i rozporządzenia oraz procesy uzdatniania, schematy, urządzenia i reakcje chemiczne dotyczące twardości, koagulacji i kamienia kotłowego.

Wymienia procesy chemiczne i wykorzystujące drobnoustroje stosowane do oczyszczania i uzdatniania wody pitnej. Wymienia mikrobiologiczne kryteria oceny sanitarnej. Zna najważniejsze zasady analizy mikrobiologicznej wody. Wymienia mikroorganizmy chorobotwórcze przenoszone przez wodę.

Definiuje ścieki, podaje ich rodzaje oraz najważniejsze wyróżniki obciążeń, wymienia metody oczyszczania ścieków. Podaje najważniejsze informacje o metodach biologicznego oczyszczania ścieków oraz definicję osadu czynnego i złoża biologicznego.

Kompetencje społeczne

Zna zagrożenia środowiskowe, ale nie uwzględnia ich w praktycznym działaniu.

Na ocenę 4

Wiedza

Charakteryzuje i objaśnia właściwości wody, światowe i krajowe zasoby wody słodkiej, zna ustawy i rozporządzenia oraz procesy uzdatniania ze schematami urządzeń, zna reakcje chemiczne odżelaziania i odmanganiania, koagulacji, twardości wody i powstawania kamienia kotłowego.

Zna procesy chemiczne i wykorzystujące drobnoustroje stosowane do oczyszczania i uzdatniania wody pitnej. Zna mikrobiologiczne kryteria oceny sanitarnej. Opisuje zasady analizy mikrobiologicznej wody. Opisuje mikroorganizmy chorobotwórcze przenoszone przez wodę i podaje najważniejsze zagrożenia związane z ich występowaniem

Definiuje ścieki, podaje ich rodzaje i tłumaczy obciążenie ścieków, wyróżniki obciążeń, wymienia metody oczyszczania ścieków. Charakteryzuje metody biologiczne oczyszczania ścieków, opisuje najważniejsze grupy mikroorganizmów osadu czynnego i złóż biologicznych.

Kompetencje społeczne

Jest świadomy zagrożeń środowiskowych i częściowo uwzględnia je w swoich działaniach.

Na ocenę 5

Wiedza

Charakteryzuje i dokładnie objaśnia właściwości wody, światowe i krajowe zasoby wody słodkiej, zna ustawy i rozporządzenia wraz z przykładowymi wymaganiami, zna i objaśnia twardość wody, procesy uzdatniania, linie technologiczne i urządzenia, tłumaczy zasady racjonalnej gospodarki wodnej.

Szczegółowo opisuje procesy chemiczne i wykorzystujące drobnoustroje stosowane do oczyszczania i uzdatniania wody pitnej. Zna mikrobiologiczne kryteria oceny sanitarnej. Szczegółowo opisuje zasady analizy mikrobiologicznej wody. Szczegółowo charakteryzuje mikroorganizmy chorobotwórcze przenoszone przez wodę i podaje zagrożenia związane z ich występowaniem

Definiuje i dokładnie charakteryzuje poszczególne rodzaje ścieków i ich obciążenie, zna i objaśnia sposoby ich oczyszczania. Dokładnie charakteryzuje metody biologicznego oczyszczania ścieków i szczegółowo opisuje mikroorganizmy osadu czynnego i złóż biologicznych.

Kompetencje społeczne

Jest świadomy zagrożeń środowiskowych, przypisuje im znaczącą wagę i uwzględnia w swoich działaniach.

Przedmiot nie jest oferowany w żadnym z aktualnych cykli dydaktycznych.
Opisy przedmiotów w USOS i USOSweb są chronione prawem autorskim.
Właścicielem praw autorskich jest Uniwersytet Rolniczy im. Hugona Kołłątaja w Krakowie.
kontakt deklaracja dostępności USOSweb 7.0.3.0 (2024-03-22)