Uniwersytet Rolniczy im. Hugona Kołłątaja w Krakowie - Centralny System UwierzytelnianiaNie jesteś zalogowany | zaloguj się
katalog przedmiotów - pomoc

Ochrona roślin

Informacje ogólne

Kod przedmiotu: R.x.ORO4A.SI.ROSXX Kod Erasmus / ISCED: (brak danych) / (brak danych)
Nazwa przedmiotu: Ochrona roślin
Jednostka: Katedra Ochrony Środowiska Rolniczego
Grupy:
Punkty ECTS i inne: (brak)
zobacz reguły punktacji
Język prowadzenia: polski
Skrócony opis:

Ogólne rozeznanie co do celów i metod ochrony roślin w aspekcie ochrony środowiska rolniczego.Ochrona środowiska a ochrona roślin. Ochrona roślin teraz i w przeszłości. Uszkodzenie roślin przez ważniejsze szkodniki i choroby. Czynniki chorobotwórcze dla roślin i wpływ środowiska. Owady szkodliwe i pożyteczne. Ogólnie metody ochrony przed szkodnikami i chorobami. Nowe biotechnologie w ochronie roślin. Programy IPM a ochrona środowiska.

Pełny opis:

Zadania nowoczesnej ochrony roślin uwzględniającej aktualne wymogi ochrony środowiska. Cele i zadania ochrony roślin. Podstawowe pojęcia z ekologii szkodników. Progi ekonomicznej szkodliwości do oceny strat i ekonomicznego uzasadnienia ochrony roślin.Przegląd zwierząt będących szkodnikami roślin (nicienie, pajęczaki, owady) i uszkodzeń przez nie powodowane.Zdolności adaptacyjne owadów. Ochrona organizmów pożytecznych.Zasady i metody ochrony roślin z uwzględnieniem prewencji dla pszczół i ochrony zwierząt, biopestycydy, nowe biotechnologie w ochronie roślin.Integrowane metody ochrony z uwzględnieniem ochrony środowiska.Ćwiczenia:Diagnostyka ważniejszych zwierząt będących szkodnikami roślin z gromad nicienie i pajęczaki. Diagnostyka roślinożernych i owadożernych chrząszczy.Roślinożerne i pasożytnicze błonkówki i muchówki.Przedstawiciele Micro i Macrolepidoptera.Roślinożerne i drapieżne pluskwiaki. Owady chronione.Szkodniki zbóż. Metody niechemiczne i chemiczne w ochronie zbóż.Szkodniki magazynów. Metody ochrony produktów przechowalniczych.Szkodniki roślin motylkowych drobnonasiennych.Szkodniki roślin motylkowych grubonasiennych.Szkodniki roślin przemysłowych. Terminarz ochrony rzepaku.Szkodniki roślin okopowych. Integrowana ochrona buraków i ziemniaków.Szkodniki warzyw. Integrowana ochrona warzyw polowych i pod osłonami.Integrowana ochrona sadów. Szkodniki drzew i krzewów owocowych. Lustracja zimowa.Zaliczenie ćwiczeń.

Ćwiczenia terenowe:

Diagnostyka szkodników i uszkodzeń roślin

Literatura:

1. Jaworska M. Ochrona roślin a ochrona środowiska rolniczego. Ochrona Roślin nr 7/2000.2. Kochman J., Węgorek W.. Ochrona Roślin, Wyd. Plantpress, Kraków, 1997.3. Sapek B., Wolny S. Środki ochrony roślin w Polsce - obrót i stosowanie zgodnie z zasadami dobrej praktyki ochrony roślin. Wyd. IMUZ, 2003, seria Rolnictwo Polskie i Ochrona Jakości Wody.

4. Borecki Z. Nauka o chorobach roślin. Wyd. PWRiL, Warszawa 2001

Przedmiot nie jest oferowany w żadnym z aktualnych cykli dydaktycznych.
Opisy przedmiotów w USOS i USOSweb są chronione prawem autorskim.
Właścicielem praw autorskich jest Uniwersytet Rolniczy im. Hugona Kołłątaja w Krakowie.