Uniwersytet Rolniczy im. Hugona Kołłątaja w Krakowie - Centralny System Uwierzytelniania
Strona główna

Diagnostyka z preparatyką szkodników

Informacje ogólne

Kod przedmiotu: O.KOR.DIAS1.SM.OOGAY
Kod Erasmus / ISCED: (brak danych) / (brak danych)
Nazwa przedmiotu: Diagnostyka z preparatyką szkodników
Jednostka: Katedra Ochrony Roślin
Grupy: Agroekologia i ochrona roślin, 1 sem. stacj. mag. obowiązkowe
Punkty ECTS i inne: (brak) Podstawowe informacje o zasadach przyporządkowania punktów ECTS:
  • roczny wymiar godzinowy nakładu pracy studenta konieczny do osiągnięcia zakładanych efektów uczenia się dla danego etapu studiów wynosi 1500-1800 h, co odpowiada 60 ECTS;
  • tygodniowy wymiar godzinowy nakładu pracy studenta wynosi 45 h;
  • 1 punkt ECTS odpowiada 25-30 godzinom pracy studenta potrzebnej do osiągnięcia zakładanych efektów uczenia się;
  • tygodniowy nakład pracy studenta konieczny do osiągnięcia zakładanych efektów uczenia się pozwala uzyskać 1,5 ECTS;
  • nakład pracy potrzebny do zaliczenia przedmiotu, któremu przypisano 3 ECTS, stanowi 10% semestralnego obciążenia studenta.

zobacz reguły punktacji
Język prowadzenia: polski
Skrócony opis:

Student zapoznaje się z różnymi metodami odławiania, konserwacji, preparowania i diagnozowania szkodników z różnych grup systematycznych ważnych w ochronie roślin. Student uczy się pracy ze specjalistycznymi kluczami do oznaczania szkodników, diagnozowania na podstawie uszkodzeń oraz poznaje budowę i działanie urządzeń aparatów służących do pozyskiwania różnych form szkodników.

Pełny opis:

Treści kształcenia

Metody odławiania owadów, sprzęt entomologiczny do odławiania owadów, hodowla, konserwacja i przechowywanie wybranych rzędów owadów.

Wycieczka do Muzeum Zoologicznego Instytutu Zoologii UJ – poznanie ekspozycji muzeum ze szczególnym uwzględnieniem grup zwierząt ważnych dla ochrony roślin, zapoznanie się z metodami kolekcjonowania i przechowywania zwierząt z grup Insecta, Gastropoda.

Metody preparowania dużych owadów z różnych rzędów; preparowanie motyli z makrofrenata i mikrofrenata.

Metody zbierania, konserwowania, przechowywania oraz preparowania wciornastków Thysanopera (sporządzanie preparatów mikroskopowych).

Oznaczanie wybranych rodzajów oraz gatunków wciornastków (praca z kluczem).

Oznaczanie wybranych rodzajów oraz gatunków roztoczy Acarina (praca z kluczem).

.

Metody ekstrakcji organizmów glebowych

Metody zbierania i konserwowania mszyc. Preparowanie mszyc różnymi metodami oraz sporządzanie preparatów mikroskopowych. Oznaczanie wybranych gatunków mszyc według klucza.

Metody pozyskiwania ruchomych i nieruchomych form nicieni patogenicznych z gleby. Metody pozyskiwania ruchomych form nicieni z tkanki roślinnej. Diagnostyka nicieni patogenicznych.

Warsztaty w Małopolskim Wojewódzkim Laboratorium w Państwowej Inspekcji Ochrony Roślin i Nasiennictwa. mające na celu zapoznanie się z budową i działaniem aparatury do ekstrakcji nicieni cystowych i niecystowych z gleby.

Podstawowe cechy wykorzystywane w diagnostyce ślimaków skorupkowych i nagich. Oznaczanie wybranych gatunków (praca z kluczem).

Klasyfikacja wybranych szkodników minujących oraz powodujących powstawanie galasów

Literatura:

1. Achremowicz J.1994. Klucz do oznaczania mszyc występujących na burakach W: M. W. Kozłowski i J. Boczek J (red.). Diagnostyka szkodników roślin i ich wrogów naturalnych. SGGW, Warszawa, ss. 175-177.

2. Achremowicz J.1994. Klucz do oznaczania mszyc występujących na uprawnych roślinach kapustnych. W: M. W. Kozłowski i J. Boczek J (red.). Diagnostyka szkodników roślin i ich wrogów naturalnych. SGGW, Warszawa, ss. 178-180.

3. Achremowicz J.1994. Klucz do oznaczania mszyc występujących na ziemniakach. W: M. W. Kozłowski i J. Boczek J (red.). Diagnostyka szkodników roślin i ich wrogów naturalnych. SGGW, Warszawa, ss. 182-186.

4. Zawirska, I. 1994. Wciornastki (Thysanoptera). W: M. W. Kozłowski i J. Boczek J (red.). Diagnostyka szkodników roślin i ich wrogów naturalnych. SGGW, Warszawa, ss. 145-174.

5. Boczek J., Czajkowska B. 1996.Klucz do rozkruszków. W: J. Boczek J (red.). Diagnostyka szkodników roślin i ich wrogów naturalnych. T. II. SGGW, Warszawa, 31-52.

6. Wiktor A.1996. Ślimaki (Gastropoda). W: J. Boczek J (red.). Diagnostyka szkodników roślin i ich wrogów naturalnych. T. II. SGGW, Warszawa, 9-30.

7. Diagnostyka nicieni pasożytów roślin objętych regulacjami prawnymi. Poznań 2008. IOR Państwowy Instytut Badawczy. Cz. 1-3.

Efekty uczenia się:

Opis efektów kształcenia

Wiedza

Zna szczegółowe cechy budowy wybranych grup zwierząt ważnych w ochronie roślin.

Zna metody zbierania, konserwowania, przechowywania, preparowania oraz zasady kwalifikacji wybranych grup zwierząt ważnych w ochronie roślin.

Rozumie budowę oraz zasady działania urządzeń do pozyskiwania wybranych grup zwierząt ważnych w ochronie roślin.

Opisuje czynności wykonywane w procesie przygotowania i działania urządzeń do pozyskiwania wybranych grup zwierząt ważnych w ochronie roślin.

Posiada wiedzę w zakresie preparatyki mikroskopowej

Umiejętności

Posiada zdolność logicznego rozumowania, kojarzenia i porównywania najważniejszych cech budowy wybranych grup zwierząt ważnych w ochronie roślin

Potrafi korzystać z literatury specjalistycznej służącej do identyfikacji wybranych grup zwierząt ważnych w ochronie roślin (praca z kluczem)

Wybiera prawidłowe metody i techniki do pozyskiwania, hodowli, preparowania i przechowywania wybranych grup zwierząt ważnych w ochronie roślin

Umie prawidłowo obsługiwać urządzenia do pozyskiwania wybranych grup zwierząt ważnych w ochronie roślin

Przygotowuje sprawozdania z tematów przedstawianych w ramach kursu

Umie prawidłowo posługiwać się odpowiednim sprzętem do oznaczania wybranych grup zwierząt ważnych w ochronie roślin (mikroskop, stereoskop).

Kompetencje społeczne

Aktywne uczestnictwo w zajęciach, umiejętność współpracy oraz pracy zespołowej

Otwartość na nową wiedzę i świadomość jej praktycznego zastosowania

Ocenia zagrożenia wynikające z użycia niesprawnych urządzeń i nieprawidłowego stosowania środków wykorzystywanych w diagnostyce i preparatyce

Metody i kryteria oceniania:

Na ocenę 2

Nie zna szczegółowych cech budowy wybranych grup zwierząt, nie zna metod zbierania, konserwowania, przechowywania, preparowania oraz zasad kwalifikacji wybranych grup zwierząt ważnych w ochronie roślin. Nie zna budowy oraz zasad działania urządzeń do pozyskiwania wybranych grup zwierząt ważnych w ochronie roślin.

Nie umie posługiwać się odpowiednim sprzętem do oznaczania wybranych grup zwierząt ważnych w ochronie roślin (mikroskop, stereoskop).

Nie potrafi korzystać z fachowej literatury (kluczy) oraz urządzeń do pozyskiwania wybranych grup zwierząt ważnych w ochronie roślin. Nie potrafi obsługiwać urządzeń do pozyskiwania wybranych grup zwierząt ważnych w ochronie roślin.

Nie potrafi przygotować sprawozdania z tematów przedstawianych w ramach kursu

Na ocenę 3

Zna niektóre cechy budowy wybranych grup zwierząt, ale nie potrafi dokonać prawidłowej diagnostyki. wybranych grup zwierząt ważnych w ochronie roślin. Wymienia urządzeń do pozyskiwania wybranych grup zwierząt ważnych w ochronie roślin, ale nie rozumie zasad ich działania.

Umie w stopniu dostatecznym posługiwać się odpowiednim sprzętem do oznaczania wybranych grup zwierząt ważnych w ochronie roślin (mikroskop, stereoskop).. Potrafi w stopniu dostatecznym i z pomocą korzystać z fachowej literatury (kluczy) oraz urządzeń do pozyskiwania wybranych grup zwierząt ważnych w ochronie roślin. Potrafi w stopniu dostatecznym przygotować sprawozdania z tematów przedstawianych w ramach kursu.

Na ocenę 4

Zna cechy budowy wybranych grup zwierząt i w większości wypadków potrafi dokonać prawidłowej diagnostyki. wybranych grup zwierząt ważnych w ochronie roślin. Wymienia urządzenia do pozyskiwania wybranych grup zwierząt ważnych w ochronie roślin, i zna ich budowę.

Umie w stopniu dobrym. posługiwać się odpowiednim sprzętem do oznaczania wybranych grup zwierząt ważnych w ochronie roślin (mikroskop, stereoskop). Potrafi w stopniu dobrymi i samodzielnie korzystać z fachowej literatury (kluczy) oraz urządzeń do pozyskiwania wybranych grup zwierząt ważnych w ochronie roślin. Potrafi w stopniu dobrym przygotować sprawozdania z tematów przedstawianych w ramach kursu.

Na ocenę 5

Zna szczegółowe cechy budowy wybranych grup zwierząt i potrafi bezbłędnie dokonać prawidłowej diagnostyki. wybranych grup zwierząt ważnych w ochronie roślin. Wymienia urządzenia do pozyskiwania wybranych grup zwierząt ważnych w ochronie roślin, zna ich budowę oraz zasady ich działania.

Umie w stopniu bardzo dobrym. posługiwać się odpowiednim sprzętem do oznaczania wybranych grup zwierząt ważnych w ochronie roślin (mikroskop, stereoskop). Potrafi w stopniu bardzo dobrymi i samodzielnie korzystać z fachowej literatury (kluczy) oraz urządzeń do pozyskiwania wybranych grup zwierząt ważnych w ochronie roślin. Potrafi w stopniu bardzo dobrym przygotować sprawozdania z tematów przedstawianych w ramach kursu

Przedmiot nie jest oferowany w żadnym z aktualnych cykli dydaktycznych.
Opisy przedmiotów w USOS i USOSweb są chronione prawem autorskim.
Właścicielem praw autorskich jest Uniwersytet Rolniczy im. Hugona Kołłątaja w Krakowie.
kontakt deklaracja dostępności USOSweb 7.0.3.0-1 (2024-04-02)