Uniwersytet Rolniczy im. Hugona Kołłątaja w Krakowie - Centralny System Uwierzytelniania
Strona główna

Podstawy konserwacji drewna

Informacje ogólne

Kod przedmiotu: L.EX.026.SI.LLSXX
Kod Erasmus / ISCED: (brak danych) / (brak danych)
Nazwa przedmiotu: Podstawy konserwacji drewna
Jednostka: Zakład Użytkowania Lasu i Drewna
Grupy: OZL GL stacjonarne inż., semestr 6 i 7, elektywy
Punkty ECTS i inne: (brak) Podstawowe informacje o zasadach przyporządkowania punktów ECTS:
  • roczny wymiar godzinowy nakładu pracy studenta konieczny do osiągnięcia zakładanych efektów uczenia się dla danego etapu studiów wynosi 1500-1800 h, co odpowiada 60 ECTS;
  • tygodniowy wymiar godzinowy nakładu pracy studenta wynosi 45 h;
  • 1 punkt ECTS odpowiada 25-30 godzinom pracy studenta potrzebnej do osiągnięcia zakładanych efektów uczenia się;
  • tygodniowy nakład pracy studenta konieczny do osiągnięcia zakładanych efektów uczenia się pozwala uzyskać 1,5 ECTS;
  • nakład pracy potrzebny do zaliczenia przedmiotu, któremu przypisano 3 ECTS, stanowi 10% semestralnego obciążenia studenta.

zobacz reguły punktacji
Język prowadzenia: polski
Skrócony opis:

Czynniki wpływające na trwałość drewna, metody i środki konserwacji stosowane na składnicach i w fazie użytkowania drewna.

Pełny opis:

Naturalna trwałość drewna: proces mineralizacji drewna, czynniki bezpośrednie i pośrednie wpływające na trwałość, warunki rozwoju bakterii, grzybów i owadów w drewnie, przykłady trwałości drewna w różnych środowiskach.

Konserwacja i ochrona drewna - podstawowe definicje. Klasyfikacja, przegląd i krótka charakterystyka metod konserwacji drewna na podstawie polskiej normy.

Pora ścinki i wywozu drewna z lasu w świetle trwałości surowca drzewnego. Zasady konserwacji drewna w lesie, w miejscu ścinki i na składnicach leśnych.

Metody fizyczne konserwacji drewna: konserwacja wodą, suszenie naturalne (sezonowanie), sztaplowanie półfabrykatów, wady i zalety suszenia naturalnego. Zasady suszenia sztucznego, podstawy teoretyczne procesu, typy i wyposażenie suszarek do drewna, wady drewna powstające podczas suszenia i zapobieganie ich powstawaniu, kontrola jakości suszenia. Pozostałe metody fizyczne konserwacji drewna.

Metody chemiczne konserwacji drewna. Impregnaty (klasyfikacja i charakterystyka), metody aplikacji do drewna. Aspekty ekologiczne impregnacji drewna, aspekty utylizacji i likwidacji impregnowanego drewna poużytkowego.

Literatura:

Kubiak M., Laurow Z. 1994. Surowiec drzewny. Wyd. Fundacja Rozwój SGGW, Warszawa.Materiały publikowane w czasopiśmie "Przemysł Drzewny".

Materiały z sympozjów PAN/SGGW "Ochrona Drewna".

Normy Polskie i Europejskie dotyczące konserwacji drewna i impregnatów.

Efekty uczenia się:

Wiedza:

Zna bezpośrednie i pośrednie czynniki wpływające na naturalną trwałość drewna, posiada wiedzę o warunkach sprzyjających rozwojowi bakterii, grzybów i owadów w drewnie, potrafi podać przykłady trwałości drewna w różnych środowiskach.

Zna podstawowe definicje z zakresu ochrony i konserwacji drewna. Zna zasady i sposoby podnoszenia trwałości drewna poprzez stosowanie różnych metod konserwacji – fizycznych, chemicznych i biologicznych - w lesie, na składnicach odbiorców drewna, w fazie produkcji półfabrykatów i gotowych wyrobów oraz w fazie użytkowania tych wyrobów w różnych środowiskach.

Posiada wiedzę o chemicznych środkach służących do konserwacji drewna i metodach ich aplikacji do drewna. Jest świadomy zagrożeń dla środowiska i zdrowia człowieka ze strony impregnatów stosowanych do ochrony drewna i zwalczania czynników powodujących jego degradację. Zna sposoby likwidacji poużytkowego drewna impregnowanego.

Umiejętności:

Dokonuje doboru impregnatów i odpowiednich dla nich metod aplikacji, w zależności od czynników wpływających na trwałość drewna stosowanego w budownictwie.

Kompetencje społeczne:

Posiada świadomość ryzyka stosowania impregnatów chemicznych do drewna dla osób prowadzących tego typu zabiegi, użytkowników drewna oraz dla środowiska naturalnego, a także zagrożeń jakie niesie ze sobą dla przyszłych pokoleń fakt używania impregnatów do drewna, w przypadku potrzeby jego likwidacji w przyszłości, w fazie poużytkowej.

Metody i kryteria oceniania:

Wykład:

test jednokrotnego wyboru

Ćwiczenia projektowe (warsztatowe),

ćwiczenia laboratoryjne,

ćwiczenia terenowe

, ćwiczenia seminaryjne,

seminaria,

praktyka:

zaliczenie sprawozdania z ćwiczeń praktycznych

Przedmiot nie jest oferowany w żadnym z aktualnych cykli dydaktycznych.
Opisy przedmiotów w USOS i USOSweb są chronione prawem autorskim.
Właścicielem praw autorskich jest Uniwersytet Rolniczy im. Hugona Kołłątaja w Krakowie.
kontakt deklaracja dostępności USOSweb 7.0.3.0 (2024-03-22)