Uniwersytet Rolniczy im. Hugona Kołłątaja w Krakowie - Centralny System Uwierzytelniania
Strona główna

Prawo wodne, budowlane oraz w ochronie środowiska

Informacje ogólne

Kod przedmiotu: I.PRAWO.NM.IISXX
Kod Erasmus / ISCED: (brak danych) / (brak danych)
Nazwa przedmiotu: Prawo wodne, budowlane oraz w ochronie środowiska
Jednostka: Katedra Budownictwa Wiejskiego
Grupy:
Punkty ECTS i inne: (brak) Podstawowe informacje o zasadach przyporządkowania punktów ECTS:
  • roczny wymiar godzinowy nakładu pracy studenta konieczny do osiągnięcia zakładanych efektów uczenia się dla danego etapu studiów wynosi 1500-1800 h, co odpowiada 60 ECTS;
  • tygodniowy wymiar godzinowy nakładu pracy studenta wynosi 45 h;
  • 1 punkt ECTS odpowiada 25-30 godzinom pracy studenta potrzebnej do osiągnięcia zakładanych efektów uczenia się;
  • tygodniowy nakład pracy studenta konieczny do osiągnięcia zakładanych efektów uczenia się pozwala uzyskać 1,5 ECTS;
  • nakład pracy potrzebny do zaliczenia przedmiotu, któremu przypisano 3 ECTS, stanowi 10% semestralnego obciążenia studenta.

zobacz reguły punktacji
Język prowadzenia: polski
Skrócony opis:

Zapoznanie studentów z podstawowymi przepisami prawa budowlanego, wodnego i ochrony środowiska oraz ustaw towarzyszących. Wykłady obejmują zagadnienia: stan prawny nieruchomości, usytuowanie obiektów naziemnych i podziemnych na działce budowlanej, warunki techniczne, jakim powinny odpowiadać budynki, proces budowlany i jego uczestnicy, dokumentacja budowlana, przeglądy okresowe i bezpieczeństwo użytkowania obiektów, organy administracji architektoniczno-budowlanej, korzystanie z wód, własność wody, ochronę wód, ochronę przed powodzią i suszą oraz pozwolenia wodnoprawne, gospodarowanie krajobrazem, ochrona gleb, lasów i powietrza, oceny oddziaływania na środowisko

Pełny opis:

Historia Prawa Wodnego w Polsce, powiązanie Ustawy z Dyrektywami UE, struktura Ustawy podstawowe definicje, własność wód i gruntów pod wodami, linia brzegowa, obowiązki właściciela wody, korzystanie z wód.

Ochrona wód, ochrona przed powodzią i suszą

Podstawy prawne sporządzania dokumentacji wodnoprawnej. Procedury administracyjne wydawania pozwolenia wodnoprawnego. Operat wodnoprawny – rodzaje, podstawowe pojęcia, wymagania formalnoprawne oraz obligatoryjne elementy operatu.

Wybrane zagadnienia prawa rzeczowego. Własność, współwłasność, użytkowanie wieczyste, służebność, hipoteka. Ustawa Prawo Budowlane z aktualnymi zmianami. Słownik pojęć stosowanych w ustawie. Prawa i obowiązki uczestników procesu budowlanego. Odpowiedzialność zawodowa. Przepisy dotyczące uprawnień do wykonywania samodzielnych funkcji technicznych w budownictwie.

Proces inwestycyjny. Postępowanie poprzedzające rozpoczęcie budowy, pozwolenie na budowę i obowiązek zgłoszenia prac, realizacja, oddanie do użytku obiektu budowlanego. Dziennik budowy. Katastrofa budowlana.

Dokumentacja budowlana. Wskaźniki techniczne i użytkowe obiektów budowlanych. Zasady ustalania powierzchni zawarte w aktach prawnych. Przepisy dotyczące wysokości i wielkości pomieszczeń. Schody i pochylnie, wejścia do budynków. Okresowe przeglądy techniczne, książka obiektu, obowiązki wynajmującego i najemcy.

Rozporządzenie Min. Infrastruktury w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie, z aktualnymi zmianami

Przepisy bezpieczeństwa pożarowego. Strefy i kategorie zagrożenia pożarowego, klasy odporności ogniowej budynków i ich części.

Przepisy ochrony zdrowotnej w zakresie stosowania materiałów budowlanych i eksploatacji budynków. Normy dopuszczalnego stężenia szkodliwych substancji w pomieszczeniach oraz dopuszczalnego poziomu hałasu. Certyfikaty jakości wyrobów budowlanych. Przepisy prawne regulujące ekonomiczne zużycie energii.

Problematyka ochrony środowiska i formy ochrony przyrody, które w szczególności maja zapewnić możliwość ingerencji państwa w obszarach objętych ochroną i możliwość zastosowania instrumentów administracyjno-prawnych

Gospodarowanie przestrzenią (powierzchnią ziemi) i krajobrazu, ochrona gleb oraz gruntów rolnych i leśnych. Gospodarowanie obszarami rolniczymi i leśniczymi i ich ochrona.

Oddziaływania inwestycji na środowisko i zalecenia wykonywania ich ocen obowiązujących w zależności od charakteru i zakresu działania

Ochrona powietrza przed zanieczyszczeniami i obowiązujące oceny poziomu substancji w powietrzu w danej strefie

Liczba godzin wykładów - 24 h

Literatura:

1. Kubisiak J. Siegień J. 2002. Prawo budowlane, mieszkaniowe i ochrona Wybrane przepisy aktów prawnych, z bieżącą aktualizacją:

- Ustawy: Prawo wodne, budowlane i w ochronie środowiska oraz rozporządzenia do ustaw

- Kodeks cywilny

- Ustawa o gospodarce nieruchomościami

- Ustawa o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym

Efekty uczenia się:

Wiedza -zna i rozumie::

podstawowe akty prawne z zakresu korzystania z wód, ochrony wód oraz ochrony przed powodzią i suszą

podstawowe uwarunkowania prawne przy realizacji inwestycji budowlanych

działania, także prawne umożliwiające zachowanie lub przywrócenie równowagi przyrodniczej

Kompetencje społeczne - jest gotów do:

Iidentyfikacji i rozstrzygania dylematów związanych z aspektami formalno-prawnymi racjonalnego gospodarowania zasobami środowiska przyrodniczego

korzystania z obiektywnych źródeł informacji technicznej i prawnej przy rozstrzyganiu problemów praktycznych

Metody i kryteria oceniania:

Egzamin w formie testu pisemnego wielokrotnego wyboru, ocenianego oddzielnie dla każdej z trzech części przedmiotu, tj. prawa wodnego, prawa budowlanego i prawa w ochronie środowiska. Ocena końcowa stanowi średnią z ocen cząstkowych. Na ocenę pozytywną należy udzielić co najmniej 51% prawidłowych odpowiedzi na zadane pytania:

< 51% - niedostateczny (2,0),

51¸60 - dostateczny (3,0),

61¸70 - dostateczny plus (3,5),

71¸80 - dobry (4,0),

81¸90 - dobry plus (4,5),

91¸100 - bardzo dobry (5,0).

Udział oceny z zaliczenia wykładów w ocenie końcowej wynosi 100%.

Przedmiot nie jest oferowany w żadnym z aktualnych cykli dydaktycznych.
Opisy przedmiotów w USOS i USOSweb są chronione prawem autorskim.
Właścicielem praw autorskich jest Uniwersytet Rolniczy im. Hugona Kołłątaja w Krakowie.
kontakt deklaracja dostępności USOSweb 7.0.3.0-1 (2024-04-02)