Uniwersytet Rolniczy im. Hugona Kołłątaja w Krakowie - Centralny System Uwierzytelniania
Strona główna

Praktyka zawodowa

Informacje ogólne

Kod przedmiotu: I.PRAKTYKA.SI.IGW
Kod Erasmus / ISCED: (brak danych) / (brak danych)
Nazwa przedmiotu: Praktyka zawodowa
Jednostka: Wydział Inżynierii Środowiska i Geodezji
Grupy:
Punkty ECTS i inne: 8.00 (zmienne w czasie) Podstawowe informacje o zasadach przyporządkowania punktów ECTS:
  • roczny wymiar godzinowy nakładu pracy studenta konieczny do osiągnięcia zakładanych efektów uczenia się dla danego etapu studiów wynosi 1500-1800 h, co odpowiada 60 ECTS;
  • tygodniowy wymiar godzinowy nakładu pracy studenta wynosi 45 h;
  • 1 punkt ECTS odpowiada 25-30 godzinom pracy studenta potrzebnej do osiągnięcia zakładanych efektów uczenia się;
  • tygodniowy nakład pracy studenta konieczny do osiągnięcia zakładanych efektów uczenia się pozwala uzyskać 1,5 ECTS;
  • nakład pracy potrzebny do zaliczenia przedmiotu, któremu przypisano 3 ECTS, stanowi 10% semestralnego obciążenia studenta.

zobacz reguły punktacji
Język prowadzenia: (brak danych)
Skrócony opis:

Celem praktyki zawodowej jest praktyczne przygotowanie studentów kierunku Inżynieria i Gospodarka Wodna do wykonywania zawodu zgodnie z uzyskanym wykształceniem. Student podczas praktyki ma możliwość wykorzystania i weryfikacji zdobytej podczas studiów wiedzy i umiejętności. Ponad to student przygotowuje się do pracy w zespole, poznaje znaczenie pracy i jej wartość na różnych stanowiskach.

Pełny opis:

Praktyka jest realizowana w okresie wakacji letnich pomiędzy semestrem 6 i 7. Jej czas trwania obejmuje 4 tygodnie to jest 160 godzin. Zaleca się odbywać praktykę w firmach zajmujących się budownictwem wodnym, wodno - melioracyjnym, zaopatrzeniem w wodę i usuwaniem ścieków miast i wsi, administracji wodnej w tym: Regionalnych Zarządach Gospodarki Wodnej, zarządach zlewni, nadzorach wodnych, Wojewódzkich Zarządach Melioracji i Urządzeń Wodnych itp. Miejsce i termin praktyki każdorazowo musi być zaakceptowany przez jej wydziałowego opiekuna dla każdego kierunku. Podstawą do zaliczenia praktyki jest przedłożony przez studenta wydziałowemu opiekunowi dziennik praktyk z pozytywną opinią wystawiona przez opiekuna praktyki ze strony "zakładu pracy"

Program praktyki generalnie jest dostosowany do charakteru i profilu działalności „zakładu pracy” i w zależności od tego powinien obejmować między innymi niżej wymienione zagadnienia:

- zapoznanie się z przepisami prawa obowiązującymi w branży oraz przepisami BHP obowiązującymi w „zakładzie pracy”

- zapoznanie się z organizacją, zarządzaniem i zasadami funkcjonowania, zakresem działalności „zakładu pracy”, stosowanymi normami jakości, audytem wewnętrznym i zewnętrznym, regulaminem pracy itp.

- zapoznanie się z procesem projektowym stosowanym w „zakładzie pracy”,

- zapoznanie się z technologiami stosowanymi w „zakładzie pracy”,

- zapoznanie się z procedurami przetargowymi i zasadami przygotowywania dokumentacji przetargowej;

- zapoznanie się z technikami i sposobami wykonywania prac dokumentacyjnych i projektowych oraz procesem uzgodnień decyzji projektowych i wykonawczych,

- zapoznanie się z technologiami i organizacją robót wykonywanych przez „zakład pracy” w tym prac ziemnych, zbrojeniowych, betoniarskich, instalacyjno-montażowych itp.,

- zapoznanie się z funkcjonowaniem i zasadami eksploatacji maszyn i urządzeń wykorzystywanych w procesach technologicznych,

- zapoznanie się z zasadami prowadzenia obmiaru robót i kontroli ich jakości,

- zapoznanie się z zasadami rozruchu urządzeń,

- zapoznanie się z zasadami eksploatacji obiektów i urządzeń z zakresu infrastruktury inżynierii wodnej, wodno-melioracyjnej i gospodarki wodnej,

- zapoznanie się z problematyką ochrony środowiska na etapie projektowania, realizacji i eksploatacji inwestycji z zakresu inżynierii wodnej, wodno-melioracyjnej gospodarki wodnej,

- udział w badaniach laboratoryjnych z zakresu inżynierii wodnej i gospodarki wodnej,

- udział w pracach terenowych z zakresu pomiarów geodezyjnych, hydrologicznych, hydrogeologicznych, geotechnicznych itp.,

- udział w kursach specjalistycznych organizowanych przez „zakład pracy”.

Efekty uczenia się:

Umiejętności:

PrakZaw_U01 - Potrafi ocenić i opisać przydatność rutynowych metod i narzędzi służących do rozwiązywania prostych zadań inżynierskich.

PrakZaw_U02 - Potrafi dostrzegać ich wady i zalety rozwiązań zadań z zakresu inżynierii i gospodarki wodnej.

PrakZaw_U03 - Realizując powierzone zadania w trakcie praktyki zawodowej stosuje zasady bezpieczeństwa i higieny pracy.

Kompetencje:

PrakZaw_K01 - Zna zakres posiadanej przez siebie wiedzy, dlatego rozumie po-trzebę ciągłego doskonalenia się i rozwoju zawodowego.

PrakZaw_K02 - Ma świadomość podejmowanych decyzji i związanego z tym ryzyka decyzyjnego oraz potrafi określić priorytety służące realizacji zadań inżynierskich.

PrakZaw_K03 - Prawidłowo identyfikuje pozatechniczne skutki działalności inżynierskiej, w tym ich wpływ na środowisko, i potrafi eliminować lub minimalizować powstające zagrożenia

PrakZaw_K04 - Ma świadomość znaczenia racjonalnego kształtowania środowi-ska oraz korzystania z zasobów środowiska i prawidłowego nimi zarządzania, dla zapewnienia zrównoważonego rozwoju kraju.

PrakZaw_K05 - Ma świadomość ważności zachowania się w sposób profesjonalny, przestrzegania zasad etyki zawodowej i poszanowania różnorodności poglądów i kultur..

PrakZaw_K06 - Ma świadomość wyjątkowej roli społecznej absolwenta kierunku rolniczo-technicznego, dlatego rozumie potrzebę popularyzowania osiągnięć z zakresu inżynierii i gospodarki wodnej.

PrakZaw_K07 - Potrafi myśleć i działać w sposób przedsiębiorczy.

Metody i kryteria oceniania:

PrakZaw_U01

NZAL - Nie potrafi ocenić i opisać przydatność rutynowych metod i narzędzi służących do rozwiązywania prostych zadań inżynierskich oraz nie potrafi dostrzegać ich wad i zalet rozwiązań zadań z zakresu inżynierii i gospodarki wodnej.

ZAL - Potrafi ocenić i opisać przydatność rutynowych metod i narzędzi służących do rozwiązywania prostych zadań inżynierskich oraz nie potrafi dostrzegać ich wad i zalet rozwiązań zadań z zakresu inżynierii i gospodarki wodnej.

PrakZaw_U02

NZAL - Nie potrafi ocenić i opisać przydatność rutynowych metod i narzędzi służących do rozwiązywania prostych zadań inżynierskich oraz nie potrafi dostrzegać ich wad i zalet rozwiązań zadań z zakresu inżynierii i gospodarki wodnej.

ZAl - Potrafi ocenić i opisać przydatność rutynowych metod i narzędzi służących do rozwiązywania prostych zadań inżynierskich oraz nie potrafi dostrzegać ich wad i zalet rozwiązań zadań z zakresu inżynierii i gospodarki wodnej.

PrakZaw_U03

NZAl - Nie realizuje powierzonych zadań w trakcie praktyki zawodowej i nie stosuje zasady bezpieczeństwa i higieny pracy, ignorując zalecenia pracownika instytucji, w której odbywa praktykę.

ZAL - Realizuje powierzone zadania w trakcie praktyki zawodowej oraz stosuje zasady bezpieczeństwa i higieny pracy, realizując wszystkie zalecenia pracownika instytucji, w której odbywa praktykę.

PrakZaw_K01

NZAL - Nie rozumie potrzeby uczenia się przez całe życie.

ZAL - Rozumie potrzebę uczenia się przez całe życie.

PrakZaw_K02

NZAL - Nie ma świadomości podejmowanych decyzji i związanego z tym ryzyka decyzyjnego oraz nie potrafi określić priorytety służące realizacji zadań inżynierskich.

ZAL - Ma świadomość podejmowanych decyzji i związanego z tym ryzyka decyzyjnego oraz nie potrafi określić priorytety służące realizacji zadań inżynierskich.

PrakZaw_K03

NZAL - Nie identyfikuje pozatechnicznych skutków działalności inżynierskiej, w tym ich wpływ na środowisko, i nie potrafi eliminować lub minimalizować powstające zagrożenia.

ZAL - Prawidłowo identyfikuje pozatechniczne skutki działalności inżynierskiej, w tym ich wpływ na środowisko, i nie potrafi eliminować lub minimalizować powstające zagrożenia.

PrakZaw_K04

NZAL - Nie ma świadomości znaczenia racjonalnego kształtowania środowiska oraz korzystania z zasobów środowiska i prawidłowego nimi zarządzania, dla zapewnienia zrównoważonego rozwoju kraju.

ZAL - Ma świadomość znaczenia racjonalnego kształtowania środowiska oraz korzystania z zasobów środowiska i prawidłowego nimi zarządzania, dla zapewnienia zrównoważonego rozwoju kraju.

PrakZaw_K05

NZAL - Nie ma świadomości ważności zachowania się w sposób profesjonalny, przestrzegania zasad etyki zawodowej i poszanowania różnorodności poglądów i kultur.

ZAL- Ma świadomość ważności zachowania się w sposób profesjonalny, przestrzegania zasad etyki zawodowej i poszanowania różnorodności poglądów i kultur.

PrakZaw_K06

NZAL - Nie ma świadomości ważności zachowania się w sposób profesjonalny, przestrzegania zasad etyki zawodowej i wyjątkowej roli społecznej absolwenta kierunku rolniczo-technicznego.

ZAL - Ma świadomość ważności zachowania się w sposób profesjonalny, przestrzegania zasad etyki zawodowej i wyjątkowej roli społecznej absolwenta kierunku rolniczo-technicznego.

PrakZaw_K07

NZAL - Nie potrafi myśleć i działać w sposób przedsiębiorczy.

ZAL - Potrafi myśleć i działać w sposób przedsiębiorczy.

Zajęcia w cyklu "Semestr zimowy 2020/2021" (zakończony)

Okres: 2020-10-01 - 2021-02-24
Wybrany podział planu:
Przejdź do planu
Typ zajęć:
Koordynatorzy: Tomasz Bergel, Marek Tarnawski
Prowadzący grup: Tomasz Bergel
Lista studentów: (nie masz dostępu)
Zaliczenie: Przedmiot - Zaliczenie na ocenę
Praktyka - Zaliczenie na ocenę

Zajęcia w cyklu "Semestr zimowy 2021/2022" (zakończony)

Okres: 2021-10-01 - 2022-02-27
Wybrany podział planu:
Przejdź do planu
Typ zajęć:
Koordynatorzy: Tomasz Bergel, Marek Tarnawski
Prowadzący grup: Tomasz Bergel
Lista studentów: (nie masz dostępu)
Zaliczenie: Przedmiot - Zaliczenie na ocenę
Praktyka - Zaliczenie na ocenę
Opisy przedmiotów w USOS i USOSweb są chronione prawem autorskim.
Właścicielem praw autorskich jest Uniwersytet Rolniczy im. Hugona Kołłątaja w Krakowie.
kontakt deklaracja dostępności USOSweb 7.0.3.0-1 (2024-04-02)