Uniwersytet Rolniczy im. Hugona Kołłątaja w Krakowie - Centralny System Uwierzytelniania
Strona główna

Odwodnienia

Informacje ogólne

Kod przedmiotu: I.ODW.SI.IGWX
Kod Erasmus / ISCED: (brak danych) / (brak danych)
Nazwa przedmiotu: Odwodnienia
Jednostka: Katedra Melioracji i Kształtowania Środowiska
Grupy:
Punkty ECTS i inne: (brak) Podstawowe informacje o zasadach przyporządkowania punktów ECTS:
  • roczny wymiar godzinowy nakładu pracy studenta konieczny do osiągnięcia zakładanych efektów uczenia się dla danego etapu studiów wynosi 1500-1800 h, co odpowiada 60 ECTS;
  • tygodniowy wymiar godzinowy nakładu pracy studenta wynosi 45 h;
  • 1 punkt ECTS odpowiada 25-30 godzinom pracy studenta potrzebnej do osiągnięcia zakładanych efektów uczenia się;
  • tygodniowy nakład pracy studenta konieczny do osiągnięcia zakładanych efektów uczenia się pozwala uzyskać 1,5 ECTS;
  • nakład pracy potrzebny do zaliczenia przedmiotu, któremu przypisano 3 ECTS, stanowi 10% semestralnego obciążenia studenta.

zobacz reguły punktacji
Język prowadzenia: polski
Skrócony opis:

Nabycie przez studentów wiedzy i umiejętności z zakresu właściwej identyfikacji procesów i czynników decydujących o charakterze stosunków wodnych w glebach, prawidłowego doboru, projektowania, wykonawstwa i eksploatacji urządzeń odwadniających służących podwyższaniu produktywności i ulepszaniu właściwości gleby oraz kształtowaniu i ochronie środowiska rolniczej przestrzeni produkcyjnej.

Pełny opis:

WYKŁADY - treści kształcenia do efektu:

ODWOD_W01 Klimatyczne i siedliskowe (lokalne) wskaźniki nadmiaru wilgoci: przyczyny, objawy i skutki nadmiernego uwilgotnienia gleb rolniczo użytkowanych, środki zaradcze stosowane przy nadmiernie uwilgotnionych glebach.

ODWOD_W01; ODWOD_W02: Odwadnianie rowami otwartymi – warunki stosowania, elementy składowe systemów odwadniających, działanie rowów, normy odwodnienia, głębokość rowów, układ i rozstawa rowów.

ODWOD_W02: Przepływy miarodajne do obliczenia przekroju poprzecznego rowów głównych, wymiarowanie szerokości dna rowów głównych, prędkości i spadki graniczne.

ODWOD_W02: Sposoby umocnienia skarp i dna rowów.

ODWOD_W02: Budowle na rowach – podział ze względu na funkcje, cechy konstrukcyjne, materiały, obliczenia hydrauliczne budowli na rowach.

ODWOD_W02: Roboty wykonawcze, konserwacja i renowacja rowów.

ODWOD_W01; ODWOD_W02: Drenowanie – cel i warunki stosowania, sposoby i skutki drenowania.

ODWOD_W02: Rozwój techniki drenowania, rodzaje materiałów drenujących.

ODWOD_W02: Hydrologiczne podstawy działania drenów, odpływy jednostkowe, głębokość i rozstawa drenowania.

ODWOD_W02: Zasady obliczania rozstawy drenów metodą glebowo-rolniczego.

ODWOD_W02: Reżim odpływu z drenów, okresy i częstotliwość występowania odpływu w zależności od warunków meteorologicznych i lokalnych warunków zasilania drenów, odpływy rzeczywiste i normatywne.

ODWOD_W02: Obliczanie odpływu miarodajnego z drenów i średnic zbieraczy (kalibrowanie), prędkości i spadki graniczne sączków i zbieraczy.

ODWOD_W02: Zamulanie drenów – wskaźnik nierównomierności uziarnienia gleby jako kryterium zagrożenia zamulaniem; zarastanie drenów; środki ochronne i zabezpieczające przed zamulaniem.

ODWOD_W02: Układy sieci drenarskiej – aspekt techniczny i ekonomiczny, długości i połączenia rurociągów; budowle drenarskie; zasady projektowania układu drenów.

ODWOD_W02; ODWOD_K01: Roboty wykonawcze przy drenowaniu, konserwacja i renowacja drenowania. Wpływ systemów odwadniających stosowanych w rolnictwie na środowisko przyrodnicze.

ĆWICZENIA - treści kształcenia do efektu:

ODWOD_U02: Omówienie zakresu projektu drenowania. Projektowanie trasy rowu głównego.

ODWOD_U01; ODWOD_U02: Obliczanie przepływów miarodajnych. Ustalenie głębokości rowu głównego (kryteria).

ODWOD_U02: Wykonanie profilu terenu w osi rowu głównego. Projektowanie niwelety dna rowu głównego.

ODWOD_U01; ODWOD_U02: Obliczanie przekroju poprzecznego i spadku dna rowu w oparciu o kryterium prędkości granicznej dla przyjętego umocnienia dna i skarp.

ODWOD_U02: Wykreślanie przekroi poprzecznych i obliczanie objętości wykopu. Projekt umocnienia przekroju poprzecznego.

ODWOD_U01; ODWOD_U02: Rozplanowanie na planie przepustów drogowych, obliczenia średnicy przepustu i strat ciśnienia wg formuły Weissbacha.

ODWOD_U02: Ustalenie układu sieci drenarskiej i budowli na zbieraczach. Ustalenie głębokości i rozstawy sączków na podstawie kryterium glebowo-rolniczego. Projektowanie profilu zbieracza.

ODWOD_U01; ODWOD_U02: Ustalenie normy odpływu jednostkowego „q”, obliczanie średnic zbieraczy (kalibrowanie). Zestawienia sączków i zbieraczy; zestawienia budowli drenarskich.

ODWOD_U02: Omówienie graficznych symboli stosowanych przy opracowywaniu planów sytuacyjno-wysokościowych drenowania i profili podłużnych; opracowanie sprawozdania technicznego.

Literatura:

1. Szymański J., Kostrzewa S. 1986. Odwodnienie użytków rolnych. [W:] Podstawy melioracji rolnych, pod red. Prochal P. Tom I. PWRiL, Warszawa, s. 222–408

2. Stryjewski F. 1978. Drenowanie. PWN, Warszawa

3. Ostromęcki J. 1960. Odwodnienia w melioracjach użytków zielonych. Wiad. IMUZ, t. II, z. 1

4. Schroeder G. 1972. Melioracje wodne w rolnictwie. Wyd. Arkady, Warszawa

5. Eggelsmann R. 1973. Dränanleitung. Verlag Wasser und Boden. Wyd. Axel Lin-dow & Co, Hamburg

6. Zakaszewski Cz. 1964–65. Melioracje rolne. Tom I. PWRiL, Warszawa

7. POLSKIE NORMY: PN–B–12096, PN–B–12081, PN–B–12045, PN–B–12083, PN–B–12082, PN–B–12088, PN–B–12086, PN–B–12087, PN–B–12085, PN–B–12042, PN–B–12075 i PN–C–89221

Efekty uczenia się:

WIEDZA:

ODWOD_W01: Ma ogólną wiedzę o zjawiskach, w tym meteorologicznych, wpływających na procesy zachodzące w środowisku glebowym oraz o przyczynach i skutkach nadmiernego uwilgotnienia gleb oraz środkach zaradczych.

ODWOD_W02: Ma ogólną i podstawową wiedzę o metodach obliczeniowych stosowanych w budownictwie wodno-melioracyjnym oraz zna zasady i sposoby projektowania i konserwacji urządzeń odwadniających – rowów otwartych i systemów drenarskich.

UMIEJĘTNOŚCI:

ODWOD_U01: Potrafi wybierać i stosować odpowiednie metody obliczeniowe i narzędzia służące do rozwiązywania prostych zadań inżynierskich związanych z doborem parametrów hydraulicznych odwadniających urządzeń wodno-melioracyjnych.

ODWOD_U02: Posiada umiejętność projektowania wodno-melioracyjnych systemów i budowli odwadniających, właściwe korzystając z technik analitycznych i komputerowych.

KOMPETENCJE SPOŁECZNE:

ODWOD_K01: Prawidłowo identyfikuje pozatechniczne skutki odwadniania nadmiernie uwilgotnionych gleb, rozumie celowość podejmowanych w tym zakresie decyzji inwestycyjnych i potrafi ocenić ich wpływ na środowisko oraz umie eliminować lub minimalizować powstające zagrożenia.

Metody i kryteria oceniania:

Wykłady - egzamin (kod 701- pisemny ograniczony czasowo)

Kryterium ocen – ODWOD_W01:

Na ocenę 2,0 Nie wymienia klimatycznych i siedliskowych wskaźniki nadmiaru wilgoci. Nie zna przyczyn, objawów i skutków nadmiernego uwilgotnienia gleb rolniczo użytkowanych. Nie wymienia, jakie stosuje się środki zaradcze na glebach nadmiernie uwilgotnionych. Na egzaminie pisemnym ograniczonym czasowo student udzielił mniej niż 50% poprawnych odpowiedzi.

Na ocenę 3,0 Wymienia klimatyczne i siedliskowe wskaźniki nadmiaru wilgoci, lecz nie zna przyczyn, objawów i skutków nadmiernego uwilgotnienia gleb rolniczo użytkowanych. Nie potrafi wymienić, jakie stosuje się środki zaradcze na glebach nadmiernie uwilgotnionych. Na egzaminie pisemnym ograniczonym czasowo student udzielił 51 do 60% poprawnych odpowiedzi.

Na ocenę 3,5 Wymienia klimatyczne i siedliskowe wskaźniki nadmiaru wilgoci. Zna przyczyny, objawy i skutków nadmiernego uwilgotnienia gleb rolniczo użytkowanych, nie potrafi wymienić, jakie stosuje się środki zaradcze na glebach nadmiernie uwilgotnionych bez ich opisu i analizy. Na egzaminie pisemnym ograniczonym czasowo student udzielił 61 do 70% poprawnych odpowiedzi.

Na ocenę 4,0 Wymienia klimatyczne i siedliskowe wskaźniki nadmiaru wilgoci. Zna przyczyny, objawy i skutków nadmiernego uwilgotnienia gleb rolniczo użytkowanych. Potrafi wymienić, jakie stosuje się środki zaradcze na glebach nadmiernie uwilgotnionych bez ich opisu i analizy. Na egzaminie pisemnym ograniczonym czasowo student udzielił 71 do 80% poprawnych odpowiedzi.

Na ocenę 4,5 Wymienia klimatyczne i siedliskowe wskaźniki nadmiaru wilgoci. Zna przyczyny, objawy i skutków nadmiernego uwilgotnienia gleb rolniczo użytkowanych. Potrafi wymienić, jakie stosuje się środki zaradcze na glebach nadmiernie uwilgotnionych oraz dokonuje ich opisu i analizy. Na egzaminie pisemnym ograniczonym czasowo student udzielił 81 do 90% poprawnych odpowiedzi.

Na ocenę 5,0 Wymienia klimatyczne i siedliskowe wskaźniki nadmiaru wilgoci. Zna przyczyny, objawy i skutków nadmiernego uwilgotnienia gleb rolniczo użytkowanych. Potrafi wymienić, jakie stosuje się środki zaradcze na glebach nadmiernie uwilgotnionych oraz dokonuje szczegółowego ich opisu i analizy oraz oceny i interpretacji. Na egzaminie pisemnym ograniczonym czasowo student udzielił 91 do 100% poprawnych odpowiedzi.

Kryterium ocen – ODWOD_W02:

Na ocenę 2,0 Nie wymienia podstawowych metod, warunków stosowania, elementów składowych systemów odwadniających. Nie zna parametrów obliczeniowych i technicznych rowów. Nie umie zwymiarować przekroju poprzecznego rowu oraz dokonać obliczeń hydrologicznych i hydraulicznych. Nie potrafi dokonać podziału i klasyfikacji drenowań. Nie zna celów i warunków stosowania oraz sposobów i skutków drenowania. Nie zna zasad projektowania budowli drenarskich oraz układów sieci drenarskiej ze względu na aspekt techniczny i ekonomiczny. Nie zna zasad konserwacji

i renowacji urządzeń wodno-melioracyjnych. Na egzaminie pisemnym ograniczonym czasowo student udzielił mniej niż 50% poprawnych odpowiedzi.

Na ocenę 3,0 Wymienia podstawowe metody, warunki stosowania, elementów składowych systemów odwadniających. Zna parametry obliczeniowe i techniczne rowów. Jednak nie potrafi zwymiarować przekroju poprzecznego rowu oraz dokonać obliczeń hydrologicznych i hydraulicznych. Nie do końca potrafi dokonać podziału i klasyfikacji drenowań, choć zna cele i warunki stosowania oraz sposoby i skutki drenowania. Nie zna zasad projektowania budowli drenarskich oraz układów sieci drenarskiej ze względu na aspekt techniczny i ekonomiczny. Nie zna zasad konserwacji i renowacji urządzeń wodno-melioracyjnych. Na egzaminie pisemnym ograniczonym czasowo student udzielił 51 do 60% poprawnych odpowiedzi.

Na ocenę 3,5 Wymienia podstawowe metody, warunki stosowania, elementów składowych systemów odwadniających. Zna parametry obliczeniowe i techniczne rowów. Potrafi zwymiarować przekrój poprzeczny rowu oraz potrafi dokonać obliczeń hydrologicznych i hydraulicznych. Nie do końca potrafi dokonać podziału i klasyfikacji drenowań, choć zna cele i warunki stosowania oraz sposoby i skutki drenowania. Zna zasady projektowania budowli drenarskich oraz układów sieci drenarskiej ze względu na aspekt techniczny i ekonomiczny. Nie zna zasad konserwacji i renowacji urządzeń wodno-melioracyjnych. Na egzaminie pisemnym ograniczonym czasowo student udzielił 61 do 70% poprawnych odpowiedzi.

Na ocenę 4,0 Wymienia podstawowe metody, warunki stosowania, elementów składowych systemów odwadniających. Zna parametry obliczeniowe i techniczne rowów. Potrafi zwymiarować przekrój poprzeczny rowu oraz potrafi dokonać obliczeń hydrologicznych i hydraulicznych. Potrafi dokonać podziału i klasyfikacji drenowań, zna cele i warunki stosowania oraz sposoby i skutki drenowania. Zna zasady projektowania budowli drenarskich oraz układów sieci drenarskiej ze względu na aspekt techniczny i ekonomiczny. Nie zna zasad konserwacji i renowacji urządzeń wodno-melioracyjnych. Na egzaminie pisemnym ograniczonym czasowo student udzielił 71 do 80% poprawnych odpowiedzi.

Na ocenę 4,5 Wymienia podstawowe metody, warunki stosowania, elementów składowych systemów odwadniających. Zna parametry obliczeniowe i techniczne rowów. Potrafi zwymiarować przekrój poprzeczny rowu oraz potrafi dokonać obliczeń hydrologicznych i hydraulicznych. Potrafi dokonać podziału i klasyfikacji drenowań, zna cele i warunki stosowania oraz sposoby i skutki drenowania. Zna zasady projektowania budowli drenarskich oraz układów sieci drenarskiej ze względu na aspekt techniczny i ekonomiczny. Zna zasady konserwacji i renowacji urządzeń wodno-melioracyjnych. Na egzaminie pisemnym ograniczonym czasowo student udzielił 81 do 90% poprawnych odpowiedzi.

Na ocenę 5,0 Dokonuje szczegółowego opisu i wymienia podstawowe metody, warunki stosowania, elementy składowe systemów odwadniających. Zna parametry obliczeniowe i techniczne rowów. Potrafi zwymiarować przekrój poprzeczny rowu oraz potrafi dokonać obliczeń hydrologicznych, hydraulicznych i dokonać interpretacji. Potrafi dokonać podziału i klasyfikacji drenowań, zna cele i warunki stosowania oraz sposoby i skutki drenowania. Zna zasady projektowania budowli drenarskich oraz układów sieci drenarskiej ze względu na aspekt techniczny i ekonomiczny. Zna zasady konserwacji i renowacji urządzeń wodno-melioracyjnych. Na egzaminie pisemnym ograniczonym czasowo student udzielił 91 do 100% poprawnych odpowiedzi.

Kryterium ocen – ODWOD_K01:

Na ocenę 2,0 Nie identyfikuje pozatechnicznych skutków odwadniania nadmiernie uwilgotnionych gleb, nie rozumie celowość podejmowanych w tym zakresie decyzji inwestycyjnych i nie potrafi ocenić ich wpływ na środowisko oraz nie umie eliminować lub minimalizować powstające zagrożenia.

Na ocenę 3,0 Potrafi identyfikować pozatechniczne skutki odwadniania nadmiernie uwilgotnionych gleb ale nie rozumie celowość podejmowanych w tym zakresie decyzji inwestycyjnych i nie potrafi ocenić ich wpływ na środowisko oraz nie umie eliminować lub minimalizować powstające zagrożenia.

Na ocenę 3,5 Potrafi identyfikować pozatechniczne skutki odwadniania nadmiernie uwilgotnionych gleb, rozumie celowość podejmowanych w tym zakresie decyzji inwestycyjnych ale nie potrafi ocenić ich wpływ na środowisko oraz nie umie eliminować lub minimalizować powstające zagrożenia.

Na ocenę 4,0 Potrafi identyfikować pozatechniczne skutki odwadniania nadmiernie uwilgotnionych gleb, rozumie celowość podejmowanych w tym zakresie decyzji inwestycyjnych i potrafi ocenić ich wpływ na środowisko ale nie umie eliminować lub minimalizować powstające zagrożenia.

Na ocenę 4,5 Potrafi identyfikować pozatechniczne skutki odwadniania nadmiernie uwilgotnionych gleb, rozumie celowość podejmowanych w tym zakresie decyzji inwestycyjnych i potrafi ocenić ich wpływ na środowisko oraz umie eliminować lub minimalizować powstające zagrożenia.

Na ocenę 5,0 Potrafi identyfikować pozatechniczne skutki odwadniania nadmiernie uwilgotnionych gleb, rozumie celowość podejmowanych w tym zakresie decyzji inwestycyjnych i potrafi ocenić ich wpływ na środowisko oraz umie eliminować lub minimalizować powstające zagrożenia. Potrafi przedstawiając rozsądne argumenty rozstrzygać konflikty na styku środowisko przyrodnicze – działalność gospodarcza człowieka.

ćwiczenia - zaliczenie (kod 202 -zaliczenie projektu)

Kryterium ocen – ODWOD_U01:

Na ocenę 2,0 Nie posiada umiejętności obliczania przepływu wody w korytach otwartych oraz nie potrafi dobierać parametrów hydraulicznych budowli wodno-melioracyjnych.

Na ocenę 3,0 Potrafi pod opieką prowadzącego obliczać przepływy wody w korytach otwartych oraz wykonuje dużo prostych błędów przy doborze parametrów hydraulicznych budowli wodno-melioracyjnych.

Na ocenę 3,5 Potrafi pod opieką prowadzącego obliczać przepływy wody w korytach otwartych oraz wykonuje nieliczne błędy przy doborze parametrów hydraulicznych budowli wodno-melioracyjnych.

Na ocenę 4,0 Potrafi pod opieką prowadzącego obliczać przepływy wody w korytach otwartych oraz wykonuje drobne błędy przy doborze parametrów hydraulicznych budowli wodno-melioracyjnych.

Na ocenę 4,5 Potrafi samodzielnie obliczać przepływy wody w korytach otwartych oraz potrafi dobierać parametry hydrauliczne budowli wodno-melioracyjnych.

Na ocenę 5,0 Potrafi samodzielnie obliczać przepływy wody w korytach otwartych oraz potrafi dobierać i interpretować parametry hydrauliczne budowli wodno-melioracyjnych.

Kryterium ocen – ODWOD_U02:

Na ocenę 2,0 Nie potrafi projektować systemów i budowli odwadniających, nie potrafi właściwe dobierać metod i procedur obliczeniowych, nie potrafi wykorzystać technik analitycznych i komputerowych.

Na ocenę 3,0 Potrafi pod opieką prowadzącego projektować systemy i budowle odwadniające, nie potrafi właściwe dobierać metody i procedury obliczeniowe, z licznymi błędami potrafi wykorzystać techniki analityczne i komputerowe.

Na ocenę 3,5 Potrafi pod opieką prowadzącego projektować systemy i budowle odwadniające, z licznymi błędami potrafi właściwe dobierać metody i procedury obliczeniowe oraz słabo wykorzystać techniki analityczne i komputerowe.

Na ocenę 4,0 Potrafi pod opieką prowadzącego projektować systemy i budowle odwadniające, popełniając nieliczne błędy potrafi właściwe dobierać metody i procedury obliczeniowe oraz wykorzystać techniki analityczne i komputerowe.

Na ocenę 4,5 Potrafi pod opieką prowadzącego projektować systemy i budowle odwadniające, potrafi właściwe dobierać metody i procedury obliczeniowe oraz wykorzystać techniki analityczne i komputerowe.

Na ocenę 5,0 Potrafi samodzielnie projektować systemy i budowle odwadniające, potrafi właściwe dobierać metody i procedury obliczeniowe oraz wykorzystać techniki analityczne i komputerowe.

Praktyki zawodowe:

brak

Przedmiot nie jest oferowany w żadnym z aktualnych cykli dydaktycznych.
Opisy przedmiotów w USOS i USOSweb są chronione prawem autorskim.
Właścicielem praw autorskich jest Uniwersytet Rolniczy im. Hugona Kołłątaja w Krakowie.
kontakt deklaracja dostępności USOSweb 7.0.3.0-1 (2024-04-02)