Uniwersytet Rolniczy im. Hugona Kołłątaja w Krakowie - Centralny System Uwierzytelniania
Strona główna

Niezawodność i bezpieczeństwo systemów inżynierskich

Informacje ogólne

Kod przedmiotu: I.NIBSI.SM.IISXX
Kod Erasmus / ISCED: (brak danych) / (brak danych)
Nazwa przedmiotu: Niezawodność i bezpieczeństwo systemów inżynierskich
Jednostka: Katedra Zastosowań Matematyki
Grupy:
Punkty ECTS i inne: (brak) Podstawowe informacje o zasadach przyporządkowania punktów ECTS:
  • roczny wymiar godzinowy nakładu pracy studenta konieczny do osiągnięcia zakładanych efektów uczenia się dla danego etapu studiów wynosi 1500-1800 h, co odpowiada 60 ECTS;
  • tygodniowy wymiar godzinowy nakładu pracy studenta wynosi 45 h;
  • 1 punkt ECTS odpowiada 25-30 godzinom pracy studenta potrzebnej do osiągnięcia zakładanych efektów uczenia się;
  • tygodniowy nakład pracy studenta konieczny do osiągnięcia zakładanych efektów uczenia się pozwala uzyskać 1,5 ECTS;
  • nakład pracy potrzebny do zaliczenia przedmiotu, któremu przypisano 3 ECTS, stanowi 10% semestralnego obciążenia studenta.

zobacz reguły punktacji
Język prowadzenia: polski
Skrócony opis:

Przedmiot ma na celu przedstawienie ogólnych pojęć z zakresu nauki o niezawodności, zasady prowadzenia badań niezawodnościowych oraz wskaźniki niezawodności - ich wybór w ocenie działania systemów inżynierii środowiska. Dodatkowo omawia pojęcie ryzyka i bezpieczeństwa, metody szacowania ryzyka i oceny bezpieczeństwa, zarządzanie ryzykiem i bezpieczeństwem, ryzyko w funkcjonowaniu operatora systemów inżynierskich, normatywne okresy technicznej eksploatacji urządzeń inżynierii środowiska oraz poświęca dużą uwagę na kontrolę bezpieczeństwa budowli hydrotechnicznych.

Pełny opis:

Ogólne pojęcia z zakresu nauki o niezawodności. Zasady prowadzenia badań niezawodnościowych. Wskaźniki niezawodności - ich wybór w ocenie działania systemów inżynierii środowiska. Niezawodność strukturalna układów technicznych. Analiza awaryjności systemu z zastosowaniem statystyki matematycznej. Analiza niezawodności obiektów z uwzględnieniem wymagań na etapie projektowania i eksploatacji. Kontrola bezpieczeństwa budowli hydrotechnicznych. Kryteria oceny niezawodności systemów. Wariantowe rozwiązania w inżynierii środowiska na gruncie wiedzy o niezawodności. Pojęcie ryzyka i bezpieczeństwa, metody szacowania ryzyka i oceny bezpieczeństwa, zarządzanie ryzykiem i bezpieczeństwem, ryzyko w funkcjonowaniu operatora systemów inżynierskich. Normatywne okresy technicznej eksploatacji urządzeń inżynierii środowiska.

A. Wykłady (10 h)

1. Wprowadzenie - ogólne pojęcia z zakresu nauki o niezawodności. Zasady prowadzenia badań niezawodnościowych. Wskaźniki niezawodności - ich wybór w ocenie działania systemów inżynierii środowiska.

2. Analiza niezawodności obiektów z uwzględnieniem wymagań na etapie projektowania i eksploatacji. Kryteria oceny niezawodności systemów.

3. Przykłady rozwiązań kontroli bezpieczeństwa budowli hydrotechnicznych w inżynierii środowiska na gruncie wiedzy o niezawodności.

4. Pojęcie ryzyka i bezpieczeństwa, metody szacowania ryzyka i oceny bezpieczeństwa, zarządzanie ryzykiem i bezpieczeństwem, ryzyko w funkcjonowaniu operatora systemów inżynierskich. Normatywne okresy technicznej eksploatacji urządzeń inżynierii środowiska.

B. Ćwiczenia (15 h)

Studenci wykonują analizę systemu bezpieczeństwa wybranej budowli hydrotechnicznej. Projekt zawiera część rysunkową i obliczeniową.

Literatura:

1. Maria Nelicka-Leonhard, Romana Sawińska, „Elementy probabilistyki i statystyki matematycznej dla studentów kierunków technicznych i przyrodniczych”, AR Kraków, 2000

2. W. Krysicki, „Rachunek prawdopodobieństwa i statystyka matematycz-na w zadaniach , Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa 1986

3. T. Szopa. Niezawodność i Bezpieczeństwo. Oficyna PW, Warszawa 2009.

Efekty uczenia się:

Ma wiedzę z zakresu oceny bezpieczeństwa i ryzyka. Zna pojęcie ryzyka, pojęcia z nim związane i metody jego oceny. Zna metody statystyczne oceny niezawodności. Zna modele struktur niezawodnościowych.

Zna podstawowe definicje związane z ryzykiem i niezawodnością, poziom posiadanej wiedzy pozwala mu na samodzielne zrozumienie i interpretację wyników analizy opłacalności i funkcjonalności urządzeń w planowanym czasookresie pracy. Rozróżnia skuteczną pracę, wie jak kryteria skuteczności wpłyną na niezawodność. Zna pojęcie ryzyka tolerowalnego, wie jak tworzyć scenariusz pracy urządzenia z użyciem drzewa zdarzeń. Rozumie znaczenie nadmiaru w układach urządzeń i ich wpływ na niezawodność.

Potrafi obliczyć ryzyko. Określa prawdopodobieństwa w oparciu o dane statystyczne w celu opracowania ilościowego drzewa zdarzeń.

Student potrafi porównać wielkość ryzyka liczoną ilościowo i jakościowo w funkcji założeń funkcjonowania urządzenia inżynierskiego, dokonać oceny opłacalności przewidywanej inwestycji, potrafi rozróżnić ryzyko, prawdopodobieństwo i zdarzenia w funkcji jego oceny wartościowania, wie, że suma prawdopodobieństwa zdarzeń w tworzonym drzewie musi przyjmować wartość 1 dla całej przestrzeni prawdopodobieństwa jak i 0 do 1 dla zdarzeń tolerowalnych.

Student umie obliczyć prawdopodobieństwo skutecznej pracy urządzenia w przewidywanym czasookresie oraz wie jak zmieni się to prawdopodobieństwo gdy ulegnie zmianie kryterium skutecznej pracy urządzenia, potrafi także określić czy kryterium skutecznej pracy zostało spełnione.

Metody i kryteria oceniania:

Sprawdzian wiadomości, zadania obliczeniowe oraz test.

Kryteria oceny:

Cześć matematyczna: min 1pkt, maks 6pkt

Sprawdzian - liczba min 3pkt, maks 6pkt.

Część inżynierska: min 1pkt, maks 6 pkt

Zadania obliczeniowe - prawidłowe wykonanie obliczeń.

Test - wynik 95% dla oceny 5.0.

Ocena końcowa zależna od sumy pkt z części matematycznej i inżynierskiej.

Praktyki zawodowe:

-

Przedmiot nie jest oferowany w żadnym z aktualnych cykli dydaktycznych.
Opisy przedmiotów w USOS i USOSweb są chronione prawem autorskim.
Właścicielem praw autorskich jest Uniwersytet Rolniczy im. Hugona Kołłątaja w Krakowie.
kontakt deklaracja dostępności USOSweb 7.0.3.0 (2024-03-22)