Uniwersytet Rolniczy im. Hugona Kołłątaja w Krakowie - Centralny System Uwierzytelniania
Strona główna

Eksploatacja urządzeń melioracyjnych

Informacje ogólne

Kod przedmiotu: I.EKSPLO.KD.IISXX
Kod Erasmus / ISCED: (brak danych) / (brak danych)
Nazwa przedmiotu: Eksploatacja urządzeń melioracyjnych
Jednostka: Katedra Melioracji i Kształtowania Środowiska
Grupy:
Punkty ECTS i inne: (brak) Podstawowe informacje o zasadach przyporządkowania punktów ECTS:
  • roczny wymiar godzinowy nakładu pracy studenta konieczny do osiągnięcia zakładanych efektów uczenia się dla danego etapu studiów wynosi 1500-1800 h, co odpowiada 60 ECTS;
  • tygodniowy wymiar godzinowy nakładu pracy studenta wynosi 45 h;
  • 1 punkt ECTS odpowiada 25-30 godzinom pracy studenta potrzebnej do osiągnięcia zakładanych efektów uczenia się;
  • tygodniowy nakład pracy studenta konieczny do osiągnięcia zakładanych efektów uczenia się pozwala uzyskać 1,5 ECTS;
  • nakład pracy potrzebny do zaliczenia przedmiotu, któremu przypisano 3 ECTS, stanowi 10% semestralnego obciążenia studenta.

zobacz reguły punktacji
Język prowadzenia: polski
Skrócony opis:

Melioracje mają na celu wprowadzenie pożądanych zmian w ekosystemach rolniczych, leśnych i wodnych, a więc w ekosystemach geograficznych, które umożliwiają wzrost ich produktywności i zapewniają ekonomiczną efektywność gospodarowania. Jakie powstają skutki melioracji, w decydującym stopniu uzależnione jest to od poziomu eksploatacji urządzeń i systemów melioracyjnych oraz od poziomu rolniczej gospodarki na obszarach zmeliorowanych. Efekty działalności w zakresie inwestycji melioracyjnych mogą być uzyskane jedynie w fazie eksploatacji urządzeń i systemów. Obecna gospodarka eksploatacyjna obiektów melioracyjnych odczuwa zbyt dużo braków o charakterze organizacyjnym, kadrowym i zaopatrzeniowym. Niski poziom eksploatacji, a zwłaszcza na odcinku ich utrzymania, powoduje przyśpieszoną dekapitalizacji urządzeń. Podstawowym celem wykładów i ćwiczeń jest zapoznanie studenta z problematyką konserwacji i eksploatacji urządzeń melioracyjnych.

Pełny opis:

WYKŁAD (15 godz.)

Wprowadzenie w problematykę eksploatacji urządzeń melioracyjnych. Ustawa z dn. 20 VII 2017 roku Prawo wodne - dotycząca melioracji wodnych. Cele i zadania melioracji i eksploatacji urządzeń.

Podstawy prawne i organizacyjne służby melioracyjnej. Organizacja służby melioracyjnej w Polsce. Przebieg inwestycji. Okresy technicznej eksploatacji urządzeń wodnomelioracyjnych. Opłaty melioracyjne. Spółki wodne.

Naukowe podstawy eksploatacji urządzeń. Prakseologiczny model elementarnego układu eksploatacji urządzeń. Podstawowe czynniki eksploatacji urządzeń. Metodologia badań naukowych z eksploatacji urządzeń. System i zasady eksploatacji urządzeń.

Podstawy gospodarowania wodą. Ocena stosunków uwilgotnienia gleb. Retencja użyteczna. Zużycie wody przez roślinność. Zapotrzebowania wody do nawodnień. Zasoby dyspozycyjne wody do nawodnień.

Zasady eksploatacji systemów melioracji odwadniających. Cele i zadania. Dopuszczalne i optymalne poziomy uwilgotnienia. Użytkowanie systemów odwadniających. Obsługiwanie urządzeń odwadniających.

Zasady eksploatacji systemów melioracji nawadniających. Cele i zadania. Nawodnienia podsiąkowe i zalewowe. Nawodnienia deszczowniane. Efekty melioracji nawadniających.

Techniczno-organizacyjne podstawy sterowania w systemach wodno-melioracyjnych. Gospodarowanie wodą. Obserwacje stanów wód gruntowych. Automatyzacja urządzeń melioracyjnych.

ĆWICZENIA PROJEKTOWE (30 godz.)

Literatura:

1. Marcilonek S. 1994. Eksploatacja urządzeń melioracyjnych, Wyd. AR we Wrocławiu.

2. Smólska K.1970. Eksploatacja urządzeń melioracyjnych na użytkach zielonych. PWN, Warszawa.

3. Praca zbiorowa, 1968. Poradnik agromelioranta. Dz. I-V, PWRiL, Warszawa.

4. Praca zbiorowa, 1972. Poradnik kierownika budowy i inspektora nadzoru inwestorskiego w melioracjach. PWRiL, Warszawa.

5. Poskrobko B. 1998. Zarządzanie środowiskiem. – Polskie Wydawnictwo Ekonomiczne. Warszawa.

6. Szymański J., Pochyluk R. 2001. Jaka jest skuteczność systemów zarządzania środowiskowego. Problemy Ocen Środowiskowych nr 2 (13).

7. Holtzer M., Grabowska B. 2010. Podstawy ochrony środowiska z elementami zarządzania środowiska. Wyd. AGH, ss.179.

Efekty uczenia się:

WIEDZA

EUM_W01

Ma ogólną wiedzę o zjawiskach meteorologicznych i rolniczych na procesy zachodzące w środowisku glebowym oraz przyczynach i skutkach nadmiaru uwilgotnienia jak również niedoborów wody na plonowanie roślin uprawnych. Zna zasady regulacji stosunków wodnych za pomocą przedsięwzięć inwestycyjnych z zakresu melioracji wodnych.

EUM_W02

Ma ogólną i podstawową wiedzę o metodach obliczeniowych stosowanych w budownictwie wodno-melioracyjnym, oraz zna zasady i sposoby projektowania i konserwacji urządzeń regulujących stosunki wodne, zarówno rowami otwartymi i za pomocą drenowania jak również nawodnień grawitacyjnych.

UMIEJĘTNOŚCI

EUM_U01

Potrafi odpowiednio dobierać i stosować odpowiednie metody obliczeniowe oraz narzędzia i programy służące do rozwiązywania prostych zadań inżynierskich związanych z doborem parametrów glebowo-wodnych i hydraulicznych odwadniających i nawadniających urządzeń wodno-melioracyjnych.

EUM_U02

Posiada umiejętności czytania rysunku technicznego i geodezyjnego, potrafi sporządzać standardowe projekty wodno-melioracyjnych systemów i budowli i urządzeń odwadniających i nawadniających. Korzysta z technik analitycznych i komputerowych w tym z oprogramowania CAD i GIS. Potrafi pozyskiwać informacje z literatury, baz danych i innych źródeł; potrafi integrować uzyskane informacje, dokonywać ich interpretacji.

KOMPETENCJE SPOŁECZNE

EUM_K02

Prawidłowo identyfikuje pozatechniczne skutki eksploatacji i konserwacji urządzeń melioracyjnych, rozumie celowość podejmowanych w tym zakresie decyzji inwestycyjnych i potrafi ocenić ich wpływ na środowisko oraz umie eliminować lub minimalizować powstające zagrożenia.

Metody i kryteria oceniania:

WYKŁAD - zaliczenie z oceną

EUM _W01, EUM _W02

Na ocenę 2,0

Student udzielił mniej niż 50% poprawnych odpowiedzi

Na ocenę 3,0

Student udzielił od 51 do 60% poprawnych odpowiedzi

Na ocenę 3,5

Student udzielił od 61 do 70% poprawnych odpowiedzi

Na ocenę 4,0

Student udzielił od 71% do 80% poprawnych odpowiedzi

Na ocenę 4,5

Student udzielił od 81% do 90% poprawnych odpowiedzi

Na ocenę 5,0

Student udzielił od 91% do 100% poprawnych odpowiedzi

Ćwiczenia - zaliczenie projektów.

Przedmiot nie jest oferowany w żadnym z aktualnych cykli dydaktycznych.
Opisy przedmiotów w USOS i USOSweb są chronione prawem autorskim.
Właścicielem praw autorskich jest Uniwersytet Rolniczy im. Hugona Kołłątaja w Krakowie.
kontakt deklaracja dostępności USOSweb 7.0.3.0 (2024-03-22)