Uniwersytet Rolniczy im. Hugona Kołłątaja w Krakowie - Centralny System Uwierzytelniania
Strona główna

Hodowla owiec i kóz

Informacje ogólne

Kod przedmiotu: H.HOK.HODOK.SI.HZORX
Kod Erasmus / ISCED: (brak danych) / (brak danych)
Nazwa przedmiotu: Hodowla owiec i kóz
Jednostka: Katedra Hodowli Trzody Chlewnej i Małych Przeżuwaczy
Grupy:
Punkty ECTS i inne: (brak) Podstawowe informacje o zasadach przyporządkowania punktów ECTS:
  • roczny wymiar godzinowy nakładu pracy studenta konieczny do osiągnięcia zakładanych efektów uczenia się dla danego etapu studiów wynosi 1500-1800 h, co odpowiada 60 ECTS;
  • tygodniowy wymiar godzinowy nakładu pracy studenta wynosi 45 h;
  • 1 punkt ECTS odpowiada 25-30 godzinom pracy studenta potrzebnej do osiągnięcia zakładanych efektów uczenia się;
  • tygodniowy nakład pracy studenta konieczny do osiągnięcia zakładanych efektów uczenia się pozwala uzyskać 1,5 ECTS;
  • nakład pracy potrzebny do zaliczenia przedmiotu, któremu przypisano 3 ECTS, stanowi 10% semestralnego obciążenia studenta.

zobacz reguły punktacji
Język prowadzenia: polski
Skrócony opis:

Celem wykładów i ćwiczeń jest zapoznanie studentów z charakterystyką biologiczną owiec i kóz, pochodzeniem, przystosowaniem do różnych warunków utrzymania i ich znaczeniem w rolnictwie. Studenci zostaną zapoznani z podstawowymi rasami i kierunkami użytkowania owiec i kóz, z pracami hodowlanymi jakie są prowadzone w stadzie, sytemami utrzymania i technologiami produkcji. Szczególną uwagę zwraca się na regulację fizjologiczno-hormonalną cech rozrodczych owiec i wykorzystania nowoczesnych metod biotechnologicznych w ich rozrodzie. Ponadto celem przedmiotu jest nakreślenie czynników warunkujących opłacoalność produkcji, perspektywy hodowli owiec i kóz w Polsce i na świecie. Omawiane są także choroby tych dwóch gatunków zwierząt, zasady higieny ogólnej i pielęgnacj.

Pełny opis:

Tematyka wykładów:

1. Biologiczna charakterystyka gatunku, Typy Konstytucyjne i użytkowe owiec i kóz 2 godz.

2. Gospodarcze znaczenie, charakterystyka, użytkowanie i rozmieszczenie ras hodowanych w Polsce i na świecie z uwzględnieniem ich kierunku produkcji. 2 godz.

3. Zasady hodowli owiec w Polsce i na świecie, aktualnie obowiązujące programy hodowlane, zasady prowadzenie oceny wartości użytkowej i hodowlanej oraz klasyfikacja owiec do hodowli. Księgi hodowlane rejestry. 2 godz.

4. Pomieszczenia dla owiec i kóz, systemy utrzymania z uwzględnieniem różnych warunków klimatycznych i środowiskowych. Dobrostan owiec i kóz. 1 godz.

5. Fizjologiczne podstawy żywienia owiec i kóz. Pasze stosowane w żywieniu i zasady żywienia poszczególnych grup technologicznych owiec. 1godz.

6. Biologiczna charakterystyka owczej wełny. Cechy fizyczne wełny. Wełna jako surowiec dla przemysłu włókienniczego. 1 godz.

7. Modele intensyfikacji produkcji owczarskiej w Polsce i Europie. 1 godz.

8. Fizjologia wydzielania mleka u owiec i kóz. Długość laktacji. Czynniki wpływające na skład i cechy mleka owczego. Produkty mleka owczego. 1 godz.

9. Czynniki wpływające na wartość rzeźną mięsa jagnięcego. Przyżyciowa poubojowa ocena mięsności. 2 godz.

10. Choroby owiec i kóz, ogólne zasady pielęgnacji, higieny ogólnej i profilaktyki. 1 godz.

11. Fizjologiczne uwarunkowania rozrodu owiec i kóz. Możliwości sterowania rozrodem owiec i kóz z wykorzystaniem nowoczesnych metod biotechnicznych. 1 godz.

Ćwiczenia: (30 godzin)

1. Ćwiczenia organizacyjne, zapoznanie studentów z wymogami stawianymi na ćwiczeniach i gospodarstwem owczarskim na Bielanach. Prezentacja ras. Wprowadzenie nazewnictwa z zakresu hodowli owiec i kóz. 2 godz.

2. Typy konstytucyjne i użytkowe owiec. Praktyczna ocena pokroju i kondycji owiec. Metody kontroli użytkowości w stadach. 2 godz.

3. Określanie wieku owiec na podstawie uzębienia, rodzaje znakowania, system identyfikacji owiec i kóz. Metody poskramiania owiec i kóz. 2 godz.

4. Plenność i metody zwiększania plenności u owiec i kóz. Genetyczne podstawy pracy hodowlanej. Odziedziczalność, heterozja i jej wykorzystanie, selekcja, brakowanie. 2godz.

5. Sezonowość rozrodu owiec i kóz. Aktywność płciowa maciorki i tryka. Cykl rujowy, spermatogeneza i charakterystyka płodności tryka. Biotechniczne metody sterowania rozrodem owiec, synchronizacja rui. 2godz.

6. Sposoby krycia owiec, organizacja stanówki. Pobieranie i ocena nasienia tryka. Inseminacja i jej znaczenie w hodowli owiec i kóz. Przenoszenie zarodków i pozaustrojowa produkcja zarodków. 2 godz.

7. Ciąża, poród, postępowanie z matką i jagniętami po porodzie, rola siary. Metody diagnostyki ciąży. Praktyczne wykorzystanie metody USG w diagnostyce ciąży u owiec i kóz. 2godz.

8. Modele odchowu jagniąt w różnych systemach produkcji. Kożuchowe i futrzarskie użytkowanie owiec. 2godz.

9. Mleczne użytkowanie owiec i kóz. Czynniki warunkujące mleczność owiec. Produkcja serów i innych produktów z mleka owczego i koziego. 2godz.

10. Żywienie owiec z uwzględnieniem stanu fizjologicznego. Preliminarz paszowy. Systemy wypasu owiec. 2 godz.

11. Ocena użytkowości mięsnej, rodzaje tuczu jagniąt i opasu zwierząt dorosłych. Przyżyciowa ocena jagniąt rzeźnych. Ocena tusz jagnięcych metodą EUROP. Parametry oceny jakości tuszy i jakości mięsa jagnięcego. 2 godz.

12. Warunki mikroklimatu owczarni, zasady i kryteria doboru parametrów w projektowaniu budynków i ich wyposażenia dla owiec i kóz. 2 godz.

13. Zasady organizacji pracy w gospodarstwie owczarskim. Kalendarz czynności w gospodarstwie owczarskim w ciągu roku z uwzględnieniem kierunków produkcji. 2 godz.

14. Obornik owczy, możliwości jego zagospodarowania. Wypas kwaterowy. Koszarowanie owiec. Owce jako element kulturotwórczy i w ochroniekrajobrazu. 2 godz.

15. Ćwiczenia zaliczeniowe. 2 godz.

Literatura:

Zalecana literatura:

1. Hodowla Owiec ? praca zbiorowa pod redakcją M. Soroczyńskiej . Wyd. FRSGGW (Fundacja Rozwoju SGGW) Warszawa 1998.

2. Hodowla Owiec. Firtz Haring. PWN. Warszawa 1980

3. Miejsce wypasu i gospodarki owczarskiej w koncepcji rozwoju zrównoważonego. praca zbiorowa. Wyd. Instytut Botaniki. PAN. Kraków 2004

4. Wypas wspólnotowy a zdrowie zwierząt. praca zbiorowa. Wyd. Instytut Botaniki. PAN. Kraków. 2006

Przedmiot nie jest oferowany w żadnym z aktualnych cykli dydaktycznych.
Opisy przedmiotów w USOS i USOSweb są chronione prawem autorskim.
Właścicielem praw autorskich jest Uniwersytet Rolniczy im. Hugona Kołłątaja w Krakowie.
kontakt deklaracja dostępności USOSweb 7.0.3.0 (2024-03-22)