Uniwersytet Rolniczy im. Hugona Kołłątaja w Krakowie - Centralny System Uwierzytelniania
Strona główna

Embriologia zwierząt

Informacje ogólne

Kod przedmiotu: B.3s.EMZ.SI.BBTSX
Kod Erasmus / ISCED: (brak danych) / (brak danych)
Nazwa przedmiotu: Embriologia zwierząt
Jednostka: Katedra Rozrodu, Anatomii i Genomiki Zwierząt
Grupy: Biotechnologia, 3 sem. stacjonarne, obowiązkowe
Punkty ECTS i inne: (brak) Podstawowe informacje o zasadach przyporządkowania punktów ECTS:
  • roczny wymiar godzinowy nakładu pracy studenta konieczny do osiągnięcia zakładanych efektów uczenia się dla danego etapu studiów wynosi 1500-1800 h, co odpowiada 60 ECTS;
  • tygodniowy wymiar godzinowy nakładu pracy studenta wynosi 45 h;
  • 1 punkt ECTS odpowiada 25-30 godzinom pracy studenta potrzebnej do osiągnięcia zakładanych efektów uczenia się;
  • tygodniowy nakład pracy studenta konieczny do osiągnięcia zakładanych efektów uczenia się pozwala uzyskać 1,5 ECTS;
  • nakład pracy potrzebny do zaliczenia przedmiotu, któremu przypisano 3 ECTS, stanowi 10% semestralnego obciążenia studenta.

zobacz reguły punktacji
Język prowadzenia: polski
Skrócony opis:

Celem przedmiotu jest zapoznanie studentów z podstawowymi pojęciami i procesami związanymi z rozwojem zarodkowym zwierząt. Tematyka wykładów obejmuje m. in. sposoby rozmnażania się zwierząt, determinacji płci, podstawowe procesy ontogenezy, gametogenezę, mechanizmy zapłodnienia, typy i mechanizmy bruzdkowania, gastrulacji i organogenezy oraz podstawowe pojęcia związane z różnicowaniem komórkowym i indukcją embrionalną. Na ćwiczeniach studenci poznają typy i budowę gonad i gamet zwierząt. Na przykładzie wybranych organizmów modelowych omawiany i demonstrowany jest rozwój zarodkowy bezkręgowców i kręgowców.

Pełny opis:

Wykłady:

Embriologia zwierząt - rozwój badań. Zwierzęce organizmy modelowe, aspekty etyczne i prawne ich wykorzystania w badaniach poznawczych i biomedycznych; Sposoby rozmnażania się i determinacji płci w świecie zwierząt, partenogeneza; Typy układów rozrodczych zwierząt. Etapy i podstawowe procesy ontogenezy; Pierwotne komórki płciowe, różnicowanie płciowe i embriogeneza układu rozrodczego ssaków;Typy plemników, spermatogeneza. Ultrastruktura plemnika ssaka; Typy oogenezy, rozwój i dojrzewanie komórki jajowej; Zaplemnienie, mechanizmy zapłodnienia w świecie zwierząt; Typy i mechanizmy bruzdkowania; Sposoby gastrulacji; Organogeneza u bezkręgowców, na przykładzie C.elegans, Drosophila melanogester, Sea urchin; Gastrulacja, organogeneza i różnicowanie listków zarodkowych u kręgowców (płazy, ryby, ptaki, ssaki); Różnicowanie komórkowe i mechanizmy indukcji embrionalnej.

Ćwiczenia:

Gonady i gamety męskie kręgowców: ocena budowy morfologicznej i histologicznej jąder; ocena morfologii plemników zwierzęcych na dostępnym materiale (ptaki; ssaki); Typy i budowa jajników oraz komórek jajowych: ocena budowy morfologicznej i histologicznej jajników i komórek jajowych na dostępnym materiale (ptaki, ssaki); Gonady i gamety ryb: ocena budowy morfologicznej i histologicznej gonad i gamet. Rozwój zarodkowy bezkręgowców na przykładzie nicienia C. elegans: cykl życiowy nicienia, sporządzanie preparatów, ocena układu rozrodczego i stadiów rozwoju zarodków nicieni; Rozwój zarodkowy kury: omówienie i demonstracja stadiów rozwojowych zarodków kurzych i błon płodowych; ocena stadiów rozwojowych zamarłych zarodków kurzych; Rozwój zarodkowy ssaków: omówienie i ocena stadiów rozwojowych zarodków ssaków na dostępnym materiale (preparaty, zarodki uzyskane in vitro); Błony płodowe ssaków: omówienie i ocena na dostępnym, izolowanym materiale (psy, koty, bydło, świnie, konie); Rozwój embrionalny człowieka, eksponaty Muzeum Anatomii Collegium Medicum UJ.

Literatura:

Jura Cz., Klag J. Podstawy embriologii zwierząt i człowieka, tom I i II, PWN, Warszawa 2005.

Bielańska-Osuchowska Z., Embriologia. PWRiL, Warszawa, 2001

Bielańska-Osuchowska Z., Zarys organogenezy. Różnicowanie się komórek w narządach, Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa, 2004.

Krzymowski T. (praca zbiorowa ), Biologia rozrodu zwierząt: t.1.: Fizjologiczna regulacja procesów rozrodczych samicy, Wydawnictwo Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie, 2007.

Strzeżek J. (praca zbiorowa), Biologia rozrodu zwierząt: t.2 Biologiczne uwarunkowania wartości rozrodowej samca. Wydawnictwo Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie, 2007.

Efekty uczenia się:

Wiedza

Absolwent zna i rozumie:

- najważniejszych odkrycia z zakresu embriologii zwierząt; zasady badań prowadzonych z udziałem zwierzęcych organizmów modelowych i ich znaczenie w badaniach podstawowych i biomedycznych; typy rozmnażania się zwierząt, czynniki warunkujące determinację płci, różnicowanie i rozwój gonad i dróg wyprowadzających ssaków, podstawowe procesy i etapy ontogenezy; typy, budowę gonad i gamet, mechanizmy gametogenezy i dojrzewania gamet; etapy zapłodnienia, rozwoju zarodkowego; mechanizmy gastrulacji i organogenezy u wybranych przedstawicieli bezkręgowców i kręgowców; podstawowe pojęcia i mechanizmy różnicowania komórkowego i indukcji embrionalnej

Umiejętności:

- potrafi zidentyfikować gonady i gamety przedstawicieli wybranych gromad systematycznych zwierząt (ryby, ptaki, ssaki), ocenić ich budowę; zidentyfikować osobniki dorosłe i stadia larwalne nicienia C. elegans; wykonać preparaty mikroskopowe i rozpoznać stadia rozwojowe zarodków nicieni; rozpoznać zapłodnione jajo kury, ocenić stadium rozwoju zamarłego zarodka kury (z pomocą specjalistycznego klucza); wymienić i rozpoznać stadia rozwoju zarodków ssaków i błony płodowe ssaków.

Kompetencje społeczne:

- jest gotów do współpracy w ramach małego zespołu i prawidłowego określania priorytetów i zasad przestrzegania etyki zawodowej w prowadzeniu obserwacji i eksperymentów na zwierzętach

Metody i kryteria oceniania:

Wykłady i ćwiczenia: testy jednokrotnego wyboru/testy jednokrotnego wyboru półotwarte. Udział oceny z zaliczenia treści omawianych na wykładach stanowi 60% oceny końcowej.

Kryteria oceny:

-Ocena niedostateczna (2,0): wystawiana jest wtedy, jeśli w zakresie co najmniej jednej z trzech składowych (W, U lub K) efektów kształcenia student uzyska mniej niż 55% obowiązujących efektów dla danej składowej.

-Ocena dostateczna (3,0): wystawiana jest wtedy, jeśli w zakresie każdej z trzech składowych (W, U lub K) efektów kształcenia student uzyska przynajmniej 55% obowiązujących efektów dla danej składowej.

-Ocena ponad dostateczna (3,5): wystawiana jest na podstawie średniej arytmetycznej z trzech składowych (W, U lub K) efektów kształcenia.

-Podobny sposób obliczania ocen jak przedstawiony w pkt. 3 przyjęto dla ocen dobrej (4,0), ponad dobrej (4,5) i bardzo dobrej (5,0).

Przedmiot nie jest oferowany w żadnym z aktualnych cykli dydaktycznych.
Opisy przedmiotów w USOS i USOSweb są chronione prawem autorskim.
Właścicielem praw autorskich jest Uniwersytet Rolniczy im. Hugona Kołłątaja w Krakowie.
kontakt deklaracja dostępności USOSweb 7.0.3.0 (2024-03-22)