Uniwersytet Rolniczy im. Hugona Kołłątaja w Krakowie - Centralny System Uwierzytelniania
Strona główna

Kontrola przepływu odpadów

Informacje ogólne

Kod przedmiotu: A.s3.KPOXX.SM.OZEGX
Kod Erasmus / ISCED: (brak danych) / (brak danych)
Nazwa przedmiotu: Kontrola przepływu odpadów
Jednostka: Katedra Inżynierii Bioprocesów, Energetyki i Automatyzacji
Grupy:
Punkty ECTS i inne: (brak) Podstawowe informacje o zasadach przyporządkowania punktów ECTS:
  • roczny wymiar godzinowy nakładu pracy studenta konieczny do osiągnięcia zakładanych efektów uczenia się dla danego etapu studiów wynosi 1500-1800 h, co odpowiada 60 ECTS;
  • tygodniowy wymiar godzinowy nakładu pracy studenta wynosi 45 h;
  • 1 punkt ECTS odpowiada 25-30 godzinom pracy studenta potrzebnej do osiągnięcia zakładanych efektów uczenia się;
  • tygodniowy nakład pracy studenta konieczny do osiągnięcia zakładanych efektów uczenia się pozwala uzyskać 1,5 ECTS;
  • nakład pracy potrzebny do zaliczenia przedmiotu, któremu przypisano 3 ECTS, stanowi 10% semestralnego obciążenia studenta.

zobacz reguły punktacji
Język prowadzenia: polski
Skrócony opis:

Celem przedmiotu jest zapoznanie studentów z zasadami przeprowadzania kontroli przepływu odpadów - w oraz pomiędzy przedsiębiorstwami, a także z dokumentacja i sprawozdaniami wystawianymi w ramach kontroli przepływu odpadów.

Pełny opis:

Wykłady:

1. Służby kontrolujące GO. Przykład interwencji oraz zasady procedur kontrolnych WIOŚ, Prokuratury, GIOŚ, poszczególnych Urzędów.

2. Podstawowe systemy i struktury przepływu odpadów w przedsiębiorstwach zajmujących się gospodarką odpadami. Procedury w zakresie wydawania decyzji administracyjnych, PZ itp. Karta charakterystyki odpadów.

3. Kontrola przepływu odpadów w przedsiębiorstwach – analiza rodzajów dokumentów i sprawozdań składanych przez przedsiębiorstwa w zakresie przepływu odpadów – analiza aktualnego stanu prawnego.

4. Charakterystyka pojęć i procesów związanych z przepływem odpadów i zarządzaniem odpadami - Logistyka odwrotna, Logistyka odzysku, Ekologistyka, Łańcuch dostaw w gospodarce odpadami

5. Opłaty z tytułu korzystania ze środowiska i sprawozdawczość w tym zakresie

Ćwiczenia:

1. Zakładanie działalności związanej z prowadzeniem przetwarzania odpadów – analiza dokumentacji do założenia firmy zajmującej się przetwarzaniem odpadów

2. Opracowywanie dokumentacji związanej z prowadzeniem przetwarzania odpadów (KPO, KEO, DPO, DPR).

3. Sprawozdawczość roczna i półroczna jako podstawowy element kontroli gospodarki odpadami w kraju - analiza wybranych sprawozdań (np. rocznego do Marszałka, za baterie i akumulatory, za ZSEiE do GIOŚ, półroczne i roczne z działalności RIPOK, półroczne z obsługi gmin w zakresie odbierania i zagospodarowania odpadów komunalnych.

Literatura:

1. Bendkowski J., Wengierek M 2002 Logistyka odpadów Tom 1 - Procesy logistyczne w gospodarce odpadami. Wydawnictwo Politechniki Śląskiej. Gliwice

2. Bendkowski J., Wengierek M 2004 Logistyka odpadów - Tom II - Obiekty gospodarki odpadami Wydawnictwo Politechniki Śląskiej, Gliwice

3. Korzeń Z. 2001 Ekologistyka. Instytut Logistyki i Magazynowania, Poznań.

4. Denczew S. 2006 Organizacja i zarządzanie infrastrukturą komunalną w ujęciu systemowym Szkoła Główna Słuzby Pozarniczej„ Warszawa

5. Rosik-Dulewska Cz. Podstawy gospodarki odpadami. 2015. PWN

6. Plan Gospodarki odpadami dla województwa Małopolskiego 2016 - 2022

7. Krajowy Plan Gospodarki Odpadami. MP. 2016.

Efekty uczenia się:

KPO_W1 Student zna metody, techniki, technologie pozwalające zachować potencjał przyrody, zna organy odpowiedzialne za kontrole przepływu odpadów oraz rodzaje dokumentów związanych z prowadzeniem działalności w branży GO.

KPO_U1 Student dokonuje analizy procesów zachodzacych w gospodarce odpadami, oblicza wskaźniki związane z poziomami recyklingu, odzysku lub unieszkodliwiania odpadów, a także potrafi przygotować sprawozdanie dotyczące kontroli przepływu odpadów.

KPO_K1 Student prawidłowo identyfikuje i rozstrzyga dylematy natury prawnej, społecznej i ekonomicznej związane z przepływem odpadów.

Metody i kryteria oceniania:

Wiedza:

Na ocene 3.0 Student zna systemy i struktury przepływu odpadów w przedsiębiorstwach zajmujących się gospodarka odpadami, wie na czym polega kontrola przepływu odpadów w przedsiębiorstwach.

Na ocene 4.0 Student zna systemy i struktury przepływu odpadów w przedsiębiorstwach zajmujących się gospodarka odpadami, wie na czym polega kontrola przepływu odpadów w przedsiebiorstwach, zna instytucje odpowiedzialne za przeprowadzanie kontroli (WIOS, Urzedy)

Na ocene 5.0 Student zna systemy i struktury przepływu odpadów w przedsiebiorstwach zajmujacych sie gospodarka odpadami, wie na czym polega kontrola przepływu odpadów w przedsiebiorstwach, zna instytucje odpowiedzialne za przeprowadzanie kontroli (WIOS, Urzedy), opisuje zintegrowaną strategię zarządzania przedsiębiorstwem oraz wymienia i charakteryzuje podstawowe sprawozdania z zakresu GO.

Umiejętności:

Na ocene 3.0 Student potrafi z pomocą nauczyciela przygotować dokumenty związane z prowadzeniem przetwarzania odpadów.

Na ocene 4.0 Student potrafi z pomoca nauczyciela przygotować dokumenty zwiazane z prowadzeniem przetwarzania odpadów, potrafi obliczyć wskaźniki niezbędne do uzupełnienia odpowiednich sprawozdań.

Na ocene 5.0 Student samodzielnie potrafi przygotować dokumenty związane z prowadzeniem przetwarzania odpadów, potrafi obliczyć wskaźniki niezbędne do uzupełnienia odpowiednich sprawozdań.

Kompetencje:

Na ocene 3.0 Student wymienia elementy procesu (systemu) kontroli przepływu odpadów w przedsiebiorstwie komunalnym, ma świadomość ich roli w systemie zagospodarowania odpadów.

Na ocene 4.0 Student prawidłowo opisuje elementy procesu (systemu) kontroli przepływu odpadów w przedsiębiorstwie komunalnym, ma świadomość ich roli w systemie zagospodarowania

odpadów.

Na ocene 5.0 Student samodzielnie i prawidłowo opisuje elementy procesu (systemu) kontroli przepływu odpadów w przedsiębiorstwie komunalnym, ma świadomość ich roli w systemie zagospodarowania odpadów. Potrafi zgromadzić dokumentacje niezbędną do założenia

firmy komunalnej.

Przedmiot nie jest oferowany w żadnym z aktualnych cykli dydaktycznych.
Opisy przedmiotów w USOS i USOSweb są chronione prawem autorskim.
Właścicielem praw autorskich jest Uniwersytet Rolniczy im. Hugona Kołłątaja w Krakowie.
kontakt deklaracja dostępności USOSweb 7.0.3.0 (2024-03-22)