Uniwersytet Rolniczy im. Hugona Kołłątaja w Krakowie - Centralny System Uwierzytelniania
Strona główna

Rekultywacja terenów zdegradowanych i przyrodnicze wykorzystanie odpadów

Informacje ogólne

Kod przedmiotu: A.s2.RTZWO.SM.OZEGX
Kod Erasmus / ISCED: (brak danych) / (brak danych)
Nazwa przedmiotu: Rekultywacja terenów zdegradowanych i przyrodnicze wykorzystanie odpadów
Jednostka: Katedra Inżynierii Bioprocesów, Energetyki i Automatyzacji
Grupy:
Punkty ECTS i inne: (brak) Podstawowe informacje o zasadach przyporządkowania punktów ECTS:
  • roczny wymiar godzinowy nakładu pracy studenta konieczny do osiągnięcia zakładanych efektów uczenia się dla danego etapu studiów wynosi 1500-1800 h, co odpowiada 60 ECTS;
  • tygodniowy wymiar godzinowy nakładu pracy studenta wynosi 45 h;
  • 1 punkt ECTS odpowiada 25-30 godzinom pracy studenta potrzebnej do osiągnięcia zakładanych efektów uczenia się;
  • tygodniowy nakład pracy studenta konieczny do osiągnięcia zakładanych efektów uczenia się pozwala uzyskać 1,5 ECTS;
  • nakład pracy potrzebny do zaliczenia przedmiotu, któremu przypisano 3 ECTS, stanowi 10% semestralnego obciążenia studenta.

zobacz reguły punktacji
Język prowadzenia: polski
Skrócony opis:

Przedmiot dotyczy zagadnień związanych z przywracaniem funkcjonalności podstawowym zasobom środowiska z wykorzystaniem odpadów.

Pełny opis:

Celem nauczania przedmiotu jest zapoznanie studentów z podstawami prowadzenia procesu rekultywacji na terenach zdegradowanych działalnością rolnicza i przemysłowa, a w szczególności działalnością związana z gospodarką odpadami . Ponadto celem przedmiotu jest zapoznanie studentów z możliwościami przyrodniczego

zagospodarowania odpadów. Słuchacze zapoznają się z podstawami

prawnymi rekultywacji w UE, podstawowymi problemami związanymi z rewitalizacja obszarów zdegradowanych, czynnikami warunkującymi sukces prowadzonego przedsięwzięcia oraz sposobami zagospodarowania odpadów.

Literatura:

1. Gołda T. 2005 Rekultywacja AGH w Krakowie, Kraków

2. Baran S., Łabętowicz J., Krzywy E. 2011 Przyrodnicze wykorzystanie odpadów. Podstawy teoretyczne i praktyczne PWRiL, Warszawa

3. Karczewska A. 2008 Ochrona gleb i rekultywacja terenów zdegradowanych. UWP Wrocław, Wrocław

4. Maciak F. 1995 Ochrona i rekultywacja środowiska SGGW Warszawa, Warszawa

5. Krzaklewski W. 1988 Leśna rekultywacja i biologiczne zagospodarowanie nieużytków poprzemysłowych AR w Krakowie, Kraków

Efekty uczenia się:

Student ma wiedze o aspektach prawnych i ekonomicznych

dotyczących procesu rekultywacji terenów zdegradowanych oraz wpływu projektowanych rozwiązań inżynierskich na kształtowanie i rozwój obszarów wiejskich.

Student uzyskuje wiedze o przyrodniczych możliwościach

zagospodarowania odpadów. Student wie, jakie są skutki środowiskowe wykorzystywania odpadów na cele nawozowe oraz jakie czynniki wpływają na poprawę żyzności gleby.

Student potrafi samodzielnie planować i przeprowadzać procesy rekultywacji terenów zdegradowanych oraz wykonywać pomiary środowiskowe i właściwie interpretować uzyskane wyniki. Student potrafi wyciągać wnioski z przeprowadzonego procesu rekultywacji

terenów zdegradowanych.

Student zna wady i zalety podejmowanych działań systemowych i pozatechnicznych procesów rekultywacji i przyrodniczego zagospodarowania odpadów (środowiskowe, prawne, ekonomiczne) w aspekcie podejmowanych działań inżynierskich oraz w projektowaniu wybranych elementów środowiska.

Student potrafi zidentyfikować i sformułować zagadnienia inżynierskie związane z procesami rekultywacji i przyrodniczym zagospodarowaniem odpadów. Student umie ocenić przydatność zaproponowanych zagadnień i wybrać właściwe narzędzia do rozwiązania przedstawionego problemu inżynierskiego.

Student posiada świadomość społecznej, zawodowej i etycznej odpowiedzialności za stan środowiska przyrodniczego, posiada świadomość ryzyka związanego z rekultywacja terenów zdegradowanych i potrafi ocenić skutki wykonywanej działalności w zakresie kształtowania i ochrony środowiska.

Student ma świadomość wpływu i skutków prowadzania gospodarki odpadami na środowisko i związanej z tym odpowiedzialności za podejmowane decyzje.

Metody i kryteria oceniania:

Wiedza, kompetencje i umiejętności studentów są weryfikowane w głównej mierze podczas egzaminu końcowego z przedmiotu. Ocenę uzupełniają oceny z realizacji projektów podczas zajęć, dyskusji oksfordzkich oraz przygotowywania projektów związanych z działalnością środowiskową.

Przedmiot nie jest oferowany w żadnym z aktualnych cykli dydaktycznych.
Opisy przedmiotów w USOS i USOSweb są chronione prawem autorskim.
Właścicielem praw autorskich jest Uniwersytet Rolniczy im. Hugona Kołłątaja w Krakowie.
kontakt deklaracja dostępności USOSweb 7.0.3.0 (2024-03-22)