Uniwersytet Rolniczy im. Hugona Kołłątaja w Krakowie - Centralny System Uwierzytelniania
Strona główna

Klimatologia leśna L.A1.KLIMAT.NI.LLSGX
Ćwiczenia laboratoryjne (CWL) semestr zimowy 2012/2013

Informacje o zajęciach (wspólne dla wszystkich grup)

Liczba godzin: 14
Limit miejsc: (brak limitu)
Zaliczenie: Zaliczenie na ocenę
Literatura:

Koźmiński C., Michalska B. 1999. Ćwiczenia z agrometeorologii. PWN, Warszawa.

Kossowska-Cezak U., Martyn D., Olszewski K., Kopacz-Lembowicz M. 2000. Meteorologia i klimatologia. PWN Warszawa.

Bednarek A., Huculak W., Makowiec M. 1979. Materiały do ćwiczeń z meteorologii i klimatologii leśnej. PWRiL Warszawa.

Efekty uczenia się:

Umiejętności

U1. Obsługuje podstawowe urządzenia i instrumenty do pomiarów różnych elementów meteorologicznych.

U2. Opracowuje dane pochodzące z monitoringu meteorologicznego lasu, oblicza podstawowe wskaźniki klimatyczne.

U3. Rozwiązuje zadania inżynierskie z zakresu osłony meteorologicznej lasu.

Kompetencje

K1. Posiada świadomość skutków ekonomicznych i społecznych stosowania metod osłony meteorologicznej leśnictwa.

K2. Potrafi pracować w grupie i realizować określone zadania

Metody i kryteria oceniania:

Na ocenę niedostateczną: Nie zna elementów meteorologicznych. Nie rozróżnia przyrządów do pomiarów elementów meteorologicznych. Nie potrafi rozwiązać zdania inżynierskiego z zakresu osłony meteorologicznej.

Na ocenę dostateczną: Zna i definiuje niektóre elementy meteorologiczne. Rozróżnia niektóre przyrządy meteorologiczne i potrafi wykonać pomiar w warunkach polowych. Ukazuje istotne cechy osłony meteorologicznej leśnictwa, potrafi operować wskaźnikami klimatycznymi.

Na ocenę dobrą: Definiuje podstawowe elementy meteorologiczne . Kompletuje urządzenia pomiarowe zgodnie z przeznaczeniem, organizuje pracę podokapowego posterunku meteorologicznego. Wykonuje waloryzację mikroklimatyczną, rozumie znaczenie melioracji klimatycznej w kształtowaniu warunków sprzyjających wegetacji drzew leśnych.

Na ocenę bardzo dobrą: Definiuje i rozumie wszystkie elementy meteorologiczne. Potrafi opisać i oszacować skutki ekonomiczne i gospodarcze związane z oddziaływaniem kliamtu na las. Wybiera właściwą lokalizacje dla leśnego posterunku meteorologicznego, buduje podstawową strukturę informatyczną niezbędą dla przepływu informacji o warunkach meteorologicznych w jednostkach leśnych. Potrafi zaprojektować sieć lokalnego monitoringu leśnego, uwzględnia specyfikę zbiorowiska i adaptuje poznane techniki do warunków środowiska.

Kompetencje społeczne.

Na ocenę niedostateczną: Nie jest świadomy odpowiedzialności wynikającej z roli osłony meteorologicznej leśnictwa. Unika wykonywania zadań.

Na ocenę dostateczną: Rozumie rolę jaką odgrywa człowiek w planowaniu i organizacji osłony meteorologicznej leśnictwa. Wykonuje powierzone zadania.

Na ocenę dobrą: Dyskutuje na temat skutków ekonomicznych osłony meteorologicznej leśnictwa. Aktywnie współpracuje z innymi celem wykonania powierzonego zadania.

Na ocenę bardzo dobrą: Analizuje i weryfikuje strategie postepowania w zakresie ochrony lasu w kontekście zmieniających się warunków klimatycznych. Koordynuje wykonanie zadań w grupie.

Zakres tematów:

Ćwiczenia laboratoryjno-projektowe

C1. Pomiary promieniowania i usłonecznienia, informacja aktynometryczna w leśnictwie, przenikanie światła przez zbiorowisko roślinne, wskaźniki aktynometryczne.

C2. Pomiary temperatury powietrza i gleby, właściwości cieplne gleby, rozkład przestrzenny temperatury powietrza w lesie, wymagania drzew leśnych w stosunku do warunków temperaturowych, diagram klimatyczny, meteorologiczne pory roku, leśny okres wegetacyjny

C3. Pomiar wilgotności powietrza i gleby, właściwości wilgotnościowe gleby, rozkład przestrzenny wilgotności w lesie, pomiar wilgotności ścioły, metoda punktu rosy w określaniu prawdopodobieństwa wystąpienia przymrozku, diagram higryczny, wskaźniki wilgotnościowe, wymagania drzew leśnych w stosunku do wilgotności powietrza i gleby.

C4. Pomiar wysokości i natężenia opadu atmosferycznego, intercepcja opadu, retencja opadu przez drzewostan, pokrywa śnieżna w lesie, równoważnik wodny śniegu, okiść, susze atmosferyczne i glebowe, wymagania drzew leśnych w stosunku do opadów atmosferycznych, diagram opadowy.

C5. Pomiar parowania, ewapotranspiracji, meteorologiczne i niemeteorologiczne czynniki wpływające na parowania, matematyczno-fizyczne modele procesu ewapotranspiracji, parowanie w lesie, klimatyczny bilans wodny.

C6. Pomiar ciśnienia atmosferycznego i wiatru, gradient stopień i tendencja baryczna, rola wiatru w życiu lasu, wpływ cech drzew na stopień odporności na wiatr, rodzaje uszkodzeń od wiatru w lasach, parametry wiatru, róża wiatru, pomiar kierunku i siły wiatru.

C7. Bazy danych meteorologicznych i klimatycznych, metody opracowań klimatologicznych, Wskaźniki fitoklimatyczne dla gospodarstwa leśnego, spektrum fenologiczne wybranych gatunków drzew leśnych.

Metody dydaktyczne:

Prezentacja, demonstracja praktycznych umiejętności, dyskusja, sprawdzian wiedzy

Grupy zajęciowe

zobacz na planie zajęć

Grupa Termin(y) Prowadzący Miejsca Liczba osób w grupie / limit miejsc Akcje
1 (brak danych), (sala nieznana)
Grzegorz Durło, Sławomir Wilczyński 17/ szczegóły
2 (brak danych), (sala nieznana)
Grzegorz Durło, Sławomir Wilczyński 17/ szczegóły
3 (brak danych), (sala nieznana)
Grzegorz Durło, Sławomir Wilczyński 15/ szczegóły
4 (brak danych), (sala nieznana)
Grzegorz Durło, Sławomir Wilczyński 16/ szczegóły
5 (brak danych), (sala nieznana)
Grzegorz Durło, Sławomir Wilczyński 15/ szczegóły
6 (brak danych), (sala nieznana)
Grzegorz Durło, Sławomir Wilczyński 16/ szczegóły
Wszystkie zajęcia odbywają się w budynku:
Opisy przedmiotów w USOS i USOSweb są chronione prawem autorskim.
Właścicielem praw autorskich jest Uniwersytet Rolniczy im. Hugona Kołłątaja w Krakowie.
kontakt deklaracja dostępności USOSweb 7.0.3.0-1 (2024-04-02)