Uprawnienia zawodowe: |
Absolwent studiów inżynierskich na kierunku transport i logistyka w sposób profesjonalny jest przygotowany do pracy zawodowej w sektorze transport-spedycja-logistyka (TSL). Posiada szeroką wiedzę o funkcjonowaniu, działalności i rozwoju przedsiębiorstw z branży logistyczno-transportowej, z uwzględnieniem zjawisk ekonomicznych, społecznych oraz prawa, w tym prawa autorskiego i ochrony patentowej, w obszarze transportu i logistyki. Absolwent zna metody wykorzystywane w analizie cyklu życia obiektów i systemów technicznych, czynniki wpływające na funkcjonowanie i rozwój infrastruktury transportowej oraz magazynowej, procedury i metody przechowywania towarów, właściwości materiałów konstrukcyjnych oraz zasady konstrukcji i eksploatacji przestrzeni magazynowych. Potrafi wykorzystywać metody matematyczne i statystyczne, a także zastosować elementy elektrotechniki i elektroniki, automatyki, robotyki oraz techniki komputerowe do projektowania urządzeń technicznych oraz eksploatacji systemów i realizacji procesów transportowych i logistycznych, w szczególności właściwych dla produktów rolniczych, leśnych i spożywczych. Absolwent zna budowę podstawowych oraz nowoczesnych, zautomatyzowanych i zrobotyzowanych systemów technicznych występujących w transporcie i logistyce, rozumie procesy i zasady ich eksploatacji oraz zna i wykorzystuje metody diagnostyki. Zna i stosuje normy i przepisy z zakresu ergonomii i bezpieczeństwa pracy. Potrafi, z wykorzystaniem odpowiednich systemów i metod stosowanych w organizacji, zarządzać magazynami, produkcją i usługami oraz jakością w sektorze TSL.
Ma świadomość znaczenia i rozumie społeczne, ekonomiczne, prawne, inne pozatechniczne oraz techniczne uwarunkowania, z uwzględnieniem skutków działalności w zakresie transportu i logistyki, w tym wpływu tej działalności na środowisko oraz rozwój gospodarczy.
Potrafi odpowiednio określić priorytety służące realizacji wytyczonego celu z zakresu transportu i logistyki oraz ma świadomość odpowiedzialności ponoszonej za podejmowane w tym zakresie decyzje. Potrafi dbać o bezpieczeństwo własne, otoczenia i współpracowników. Absolwent potrafi zbierać i interpretować informacje, przeprowadzać obserwacje i pomiary oraz wykonać pracę badawczą i projektową, a także przygotować wystąpienie ustne. Potrafi również planować, organizować i optymalizować procesy logistyczne, a także dokonywać oceny ekonomicznej w zakresie działalności przedsiębiorstw w sektorze TSL.
Posiada kompetencje umożliwiające podjęcie pracy w sektorze transportu, spedycji i logistyki, przy planowaniu i kierowaniu transportem oraz gospodarką magazynową. Jest zdolny do pracy zespołowej, samokształcenia i doskonalenia zawodowego, potrafi myśleć kreatywnie oraz działać w sposób przedsiębiorczy. Absolwent włada językiem obcym na poziomie biegłości B2 Europejskiego Systemu Opisu Kształcenia Językowego Rady Europy oraz posiada umiejętność posługiwania się językiem specjalistycznym z zakresu kierunku studiów.
Absolwent jest przygotowany do podjęcia pracy w licznych podmiotach gospodarczych, m.in. przedsiębiorstwach produkcyjno-usługowych, centrach logistycznych i dystrybucyjnych, firmach transportowo – spedycyjnych, przy planowaniu i kierowaniu transportem oraz gospodarką magazynową, a także zakładach i wydziałach komunikacji miejskiej. Osoby posiadające ww. kwalifikacje są przygotowane do pracy na stanowiskach analitycznych, specjalistycznych i kierowniczych.
|